Rakousko-německé vinné chuťovky

1. 12. 2011

Petr Zárybnický nám ve Viničním altánu představil deset rakouských a německých vín, z toho devět z ročníku 2010. A právě při jejich ochutnávání jsem si letos již poněkolikáté uvědomil, jak harmonická mohou být také vína z „kyselého” ročníku, když to sklepmistr umí. Což je lehká výtka na adresu některých našich vinařů, kteří s ročníkem 2010 bojovali – a ne vždy zvítězili!

Náš pravidelný host nabídl nejen nám již známá „ještěrková” vína z vinařství Weingut Zantho (Burgenland) a moselského vinařského prince Nika Weisse, ale rovněž premiérově tři vzorky z Weingut Allram z rakouského Kamptalu. Moc se mi líbila, zvláště veltlíny!

Nicméně začínali jsme veltlínem s ještěrkou na etiketě – Grüner Veltliner 2010 z Weingut Zantho. Pěkný, přímý veltlín s lehce kořenitou vůní nazrálého světlého ovoce. V chuti suchý, ovocný a příjemně pepřovitý s výraznou koncovkou.

Následující Grüner Veltliner Strassentaler 2010 z kamptalského vinařství Weingut Allram byl plnější a bohatší ve vůni i chuti. Také se mohl chlubit zřetelnějšími, ale velmi příjemnými minerálními tóny, především v chuti. Plné, hezky zakulacené tělíčko nabídlo nejen pikantní ovoce, ale také lehce máslovou stopu v závěru. Moc mne tento veltlín potěšil!

Stejně tak další veltlín z tohoto vinařství – Grüner Veltliner Hasel 2010. Ve vůní bohaté tropické ovoce, jemně kořenité s náznakem minerality. V těle plný, zřetelně kořenitý (pepřové tóny) i jemně minerální v dochuti. Víno, jehož část zrála ve velkém sudu, mělo příjemně pikantní a delší závěr, nicméně zdálo se mi o něco méně ovocité v porovnání se svým „levnějším” bratříčkem.

Poté jsme sáhli do zcela jiného soudku. Ochutnali jsme Sauvignon Blanc 2009 z burgenlandského vinařství Weingut Zantho. Velmi suchý sauvignon s vůní angreštu, černého rybízu a černého bezu. V chuti výrazně pikantní, opět se zřetelnými stopami černého bezu a černého rybízu. Na můj vkus možná trošku méně šťavnatý.

První ze čtyř ryzlinků byl z království Nika Weiss, tedy z Weingut St. Urban Hof v údolí řeky Mosely. Riesling QbA 2010 – víno na hranici polosuchého s jemně zastřenou vůni nazrálého ovoce. Chuť měkce ovocná, velmi pikantní s minerální stopou. Nikův základní, velmi příjemný ryzlink.

Wiltinger Riesling Kabinett Alte Reben 2010 ze stejného vinařství se zrodil v údolí řeky Saary. Ve vůni ovocně-minerální, v chuti zřetelně nasládly (35 g/l zbytkového cukru), přitom pikantní a bohatě ovocný. Pěkně vyvážená mineralita a ovocnost!

Chutnal mi o něco více než sladší Urban Riesling 2010, jakási „Nikova selekce” z hroznů jeho známých vinařů. Měkce ovocná, lehce minerální vůně. Chuť hodně nasládlá, nicméně pikantní. Uhlazené tělo se pomalu otevíralo. Tady bylo méně svěžesti a pikantnosti, což mi tolik nevyhovuje.

Nikův Bockstein 2010, Kabinett byl rozhodně nejlepším vínem večera, a to i pro mne, který tak velké zbytkové cukry (54 g/l) nemusí. Výrazně nízký alkohol (8,5 %), bohatá ovocnost ve vůni se vzdáleným, ale příjemným náznakem petrolejových tónů. Chuť velmi šťavnatá, pikantní a bohatě ovocná (citrusy). Samozřejmě zřetelně nasládlá s jemnou minerální stopou. Víno pro slavnostní příležitosti!

A na závěr dvě červené „ještěrky” z Burgenlandu. Nejprve Zweigelt 2010 s pěknou vůní lehce kořenitých, vyzrálých tmavých peckovin. V chuti výrazně suché, ovocité s jemnými tříslovinami a stopou hořké čokolády. Vínu chybí jen bohatší tělo, takže spíše pitelný průměr.

Zato o rok starší a vyzrálejší St. Laurent 2009 opravdu potěšil. Ve vůni bohatě ovocný „vavřinec” se zřetelnými animálními tóny (kůže). V plné chuti vyzrálé tmavé ovoce, čokoláda a náznak jemných minerálů. Malá část vína zrála v barikovém sudu z francouzského dubu. Příjemná a bohatá tečka za vstřícnou cenu. Ukázka pěkného poměru cena/výkon!

To ostatně ocenil i „vrcholový tým”:

Bockstein 2010 – 9,1 bodu (z 10 možných), Wiltinger Riesling Kabinett Alte Reben – 8,9 b., St. Laurent 2009, Urban Riesling 2010 a Riesling QbA 2010 – 8,8 b., Grüner Veltliner Strassentaler 2010 – 8,7 b., Grüner Veltliner Hasel 2010 – 8,6 b., Weingut Zantho Grüner Veltliner 2010 a Sauvignon Blanc 2009 – 8,5 b., Zweigelt 2010 – 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist