Rakvické potěšení: nejen Pálava

2. 12. 2008

Již podruhé jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu vína z mladého vinařství Oldřicha Michlovského Víno Rakvice, s.r.o. A po roce mohu konstatovat, že i v nových ročnících si udržují poměrně vyrovnanou a přiměřenou kvalitu. Rakvická vína nám představili obchodní ředitel vinařství Radek Prokeš a sommelier Pavel Miko. Velmi svižně prošli pěknou paletu třinácti vzorků včetně dvou mladých vín z letošní sklizně, takže zbyl i čas na potřebné přechutnání.

Poprvé jsme ve Viničním altánu ochutnali mladé víno – v případě Vína svaté Kateřiny z odrůdy Irsai Oliver to byla i jeho pražská premiéra. Zemské víno s téměř kabinetními parametry bylo přesně tím, co od něj očekáváme: příjemně aromatické, svěží, ovocné (plus jemné muškátové tóny) a nekomplikované v těle. Škoda, že taková vína nás nečekají v parném létě! I tak to byl velmi nadějný a osvěžující vstup!

Zaujal mne (na rozdíl od některých dalších členů „vrcholového týmu“) také suchý Děvín 2007 v pozdním sběru. Žádná sladká a aromatická vodička, ale poměrně plné, ve vůni i chuti vícevrstevné ovocité víno s jemně minerální chutí a vstřícně zakulaceným tělem. Nebylo tak přímočaré jako mladý Irsai, ale kdo chvíli počkal, pro toho otevřelo laskavou náruč.

Celkem dobře se pil i vyzrálejší polosuchý Aurelius 2006 ve výběru z hroznů s vůní ovoce a květin (kosatec) a s jemně pikantním tělem. Nicméně zdál se mi malinko fádní a chyběla mu i trochu více kousající kyselinka.

Pálava patří mezi vlajkové lodi vinařství, je údajně chloubou pane majitele. Ani se nedivím, přestože před sladkými a polosladkými dávám přednost vínu z této skvělé moravské odrůdy v podobě suché či polosuché. Pálava 2007 ve výběru z hroznů měla 23 g zbytkového cukru, ale díky 6,6 g kyseliny byla v chuti vstřícně pikantní. Vše umocnil opravdu atraktivní meruňkový závěr tohoto harmonického, středně plného vína. I zde se možná poněkud podepsal „tenčí” ročník 2007.

Claret nepijeme příliš často. Polosuchá Frankovka 2007 v pozdním sběru zaujala hezkou, i když trochu jemnou vůní (maliny, jahody) a velmi svěžím, pikantně ovocitým tělem s relativně delší dochutí. Víno, které se dá pít nejen v létě…

Druhém mladým vínem večera bylo zemské „svatokateřinské“ Svatovavřinecké 2008. Víno formálně ještě suché, velmi ovocné (tmavé peckoviny) svěží a pikantní se štíhlejším tělem. Osvěží, ale dramatickou stopu na patře nezanechá. Ale to také není jeho posláním.

Naopak jakostní Dornfelder 2007 (s parametry kabinetu) po sobě stopu zanechal. Překvapivě bohaté, poměrně extraktivní a ovocité víno (tmavé lesní plody) s jemnými tóny vanilky) má ty nejlepší dny ještě před sebou. Také díky výborné ceně byl o toto víno velký zájem.

Zato Frankovka 2006 v pozdním sběru mne příliš neoslovila. Ve vůni tmavé ovoce, koření a zřetelné živočišné tóny (mokrá kůže). V těle vyzrálé s výraznější kyselinkou a jemnou pecičkovou hořčinkou v závěru. Víno však bylo málo extraktivní, což mne u ročníku 2006 překvapuje – zřejmě chyběla redukce hroznů.

Merlot 2006 v pozdním sběru sice nebyl z Rakvic, ale působil velmi sympaticky. Malinko vyšší zbytkový cukr (téměř 5 g/l), ale také výraznější kyselina (7,5 g/l) – víno bylo příjemně pikantní, ovocité (směs peckovin a tmavých lesních plodů). V závěru jsem opět cítil jemnou „pecičkovou“ hořčinku. Celkem extraktivní víno (27,4 g bezcukerného extraktu) s několikaletou perspektivou dalšího zrání v láhvi.

Cabernet Sauvignon 2007 v pozdním sběru také z mimorakvických vinic (trať Pod Martinkou) voněl po tmavých višních, v těle však byl nejen suchý a ovocitý, ale také tenčí s výraznější kyselinkou. Možná se ještě o něco zakulatí, ale nic boubelatého to již nebude.

Potěšil Modrý Portugal 2006 ve výběru z hroznů s vyváženým poměrem cukru a kyseliny a vyšším alkoholem (14 %). Ve vůni již vyzrálé a „džemovité“ lesní plody, v hladkém a poměrně suchém těle bylo víno příjemně pikantní a ovocité. Patří k tomu nejlepšímu z této odrůdy, co jsme letos ve Viničním altánu ochutnali.

Příznivý dojem zanechalo také poslední červené víno večera – Rulandské modré 2007 ve výběru z hroznů. Lehká vůně „marmeládových“ peckovin, měkce ovocná chuť, mírně pikantní a poměrně uhlazené tělo. Suché, středně plné víno (25,1 g bezcukerného extraktu) s jemnou tříslovinou. Ještě se určitě zakulatí.

O závěrečnou sladkou tečku se postarala (jak jinak) Pálava, tentokrát ledové víno z ročníku 2006. Nikterak dramaticky sladké (30,5 g zbytkového cukru), ve vůni citrusové (bergamot) tóny a jemný med. V chuti med, ovoce (kandované) s jemnými oříškovými tóny. Lehce pikantní „ledovka“, která by mohla být poněkud elegantnější. Ale i tak fajnová tečka.

A hodnocení „vrcholového týmu“

Pálava výběr z hroznů – 8,8 bodu (z 10 možných), Rulandské modré – 8,7 b., Pálava ledové – 8,6 b., Modrý Portugal – 8,5 b., Děvín a Dornfelder – 8,3 b., Aurelius – 8,1 b., Cabernet Sauvignon a Frankovka klaret – 8 b., Frankovka pozdní sběr a Merlot – 7,9 b., Irsai Oliver – 7,8 b. a Svatovavřinecké 2008 – 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist