Řecko-gruzínské přechutnávání

14. 12. 2015

     Rozhodně velmi zajímavě vyzněla degustace ve Viničním altánu, během níž jsme střídavě ochutnávali řecká a gruzínská vína. Andrea Toušová z dovozní společnosti Kupsivino.cz pro nás připravila celkem jedenáct vín, z toho sedm řeckých a čtyři gruzínská, v drtivé většina z vinařství   Dionýsos (Řecko) a Bessini (Gruzie). Celkem pět bílých, jedno růžové a pět červených.
      Vstupním vínem bylo lehčí řecké Chardonnay 2014 s jemnou vůní broskví a zralých hrušek. V chuti ovocné, měkce pikantní s decentní minerální koncovkou. Příjemné víno na běžné pití z vinařství Dionysos.
      Následovalo víno ze stejného vinařství, cuvée odrůd Sauvignon Blanc a Roditis 2014. Ve vůni ovocně-minerální, stejně jako v o poznání plnější chuti, v níž jsem zaznamenal jakýsi předstupeň petrolejových tónů. V těle šťavnaté a měkce pikantní.
      A přišlo první gruzínské víno – Tsinandali 2014 z vinařství Bessini. Vůně ovocná s decentní minerální stopou. Obdobné i v chuti, která byla poměrně uhlazená, a v závěru na patře lehounce pikantní.
      Poté další gruzínské víno – Pirosmani 2013 (Bessini). Ve vůni kombinace světlého ovoce a květin. V chuti nasládlé jemnější ovoce, dotyk minerálů a jen lehounce pikantní.
      Na řadu přišlo rozhodně nejlepší bílé víno a jedno ze dvou fovoritů večera. V tomto případě Orama cuvée 2014 P.P.G.I. Cuvée odrůd  Moschofilero a Muscatel s atraktivní vůní jemných mandarinek a středomořských bylin. Tělo uhlazené, ovocné s tóny kůry citrusů (nejvýraznější mandarinka), v závěru pak měkce pikantní. Velmi elegantní a zároveň atraktivní víno za vyšší cenu.
     „Růžovky” z jižních krajin bývají sice plné ovoce, ale často s vyšším zbytkovým cukrem a s absencí výraznější kyseliny. Platí to i o vínu Imiglykos Oval rosé 2014. Ve vůni kombinace tmavého ovoce, jemné pryskyřice a bylin. Ve sladší a plnější chuti ovoce s lehounkým pryskyřicovým „štychem”. V závěru na patře bylo víno přeci jen málo pikantní.
      Prvním červeným byl Merlot 2013 (vinařství Dionýsos). Ve vůni jemně kořenité a zároveň lehce džemovité tmavé ovoce. V chuti identické, poměrně uhlazené s jemně pikantní. Pěkné víno na běžné pití za dobrou cenu.
      Platí to i o následujícím Cabernetu Sauvignon 2013 ze stejného vinařství. Ve vůni tmavé ovoce, jemná čokoláda a lehounká stopa koření. V chuti spíše lehčí, poněkud uhlazené s troškou koření a čokolády. V závěru decentně pikantní.
      Pokračovali jsme řeckým vínem, jen o stupínek výš v kvalitě. Víno Dionysos Nemea 2012 z odrůdy
Agiorgitiko vonělo po džemovitých višních v čokoládě. V plnější chuti vyzrálé tmavé ovoce, naznak džemu, a nechyběly ani jemné třísloviny.
      Na závěr dvě červená z Gruzie. Nejprve polosuché Pirosmani 2013 z vinařství Bessini. Víno ze tří odrůd – Merlot, Cabernet Sauvignon a Saperavi. Ve vůni kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. V chuti nasládlé, jemně kořenité a v závěru měkce pikantní. Není to sice můj styl, nicméně své milovníky si toto víno určitě našlo.
      Pro mne nejlepší víno večera – Saperavi 2014 z vinařství Bessini – přišlo jako poslední. Ještě mladé víno, ale s výborným potenciálem. Ve vůni přezrálé tmavé ovoce. V plné chuti nabídlo spíše tmavou lesní směs v závoji z jemných tříslovin. Víno by mělo ještě ležet, alespoň rok, ale čeká ho pěkná budoucnost.
      A ještě něco navíc! Ochutnali jsme skvělé olivové oleje z Kréty, balsamikový ocet s chutí jahod, ale také různé olivy, jejichž chuť rozhodně neomrzí. Byl to velmi příjemný večer!
      A takto hodnotil vína početně trochu oslabený „vrcholový tým”:
Saperavi 2014 (Gruzie) – 8,9 bodu (z 10 možných), Nemea 2012 (Řecko) – 8,8 b., Orama cuvée 2014 (Řecko) a Pirosmani Red 2013 (Gruzie) – 8,7 b., Merlot 2013 (Řecko) – 8,6 b., Tsinandali 2014 (Gruzie) a Cabernet Sauvignon 2013 (Řecko) – 8,5 b., Pirosmani White 2013 (Gruzie) a Sauvignon Blanc 2014 (Řecko) – 8,4 b., Imiglykos Oval rosé 2014 (Řecko) – 8,3 b. a Chardonnay 2013 (Řecko) – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist