Reisten ve výborné kondici

2. 3. 2015

     Pavlovské vinařství Reisten již léta drží vysokou kvalitu svých vín. Nic na tom nezměnila ani ne tak dávná změna vlastnictví, které se mnozí obávali. Mám dokonce pocit, že díky novému sklepmistru Zdeňku Musilovi s praxí v USA a později mnoho let ve Vinařství Kolby, kde se podílel na zrodu těch největších vinných skvostů, jsou současná vína z Reistenu ještě dokonalejší.
      Náš tradiční host Václav Šmach nám představil deset vín ze dvou řad – Classic (6 vzorků z ročníku 2013) a Maidenburg (3 vzorky z ročníku 2012 a jeden z roku 2013).
      Z řady Classic mi nejvíce chutnalo vstupní víno – Pinot Blanc 2013 v pozdním sběru z proslulé viniční trati U Božích muk v Pavlově. Ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,6 g/l) mne potěšilo plnou vůní vyzrálého světlého ovoce s lehkou minerální stopou. Také v chuti bohatě ovocná, poměrně boubelaté, šťavnaté, velmi jemně nasládlé s pikantním závěrem. Příjemné víno s neskrývanou dávkou elegance.
      Velmi osvěžující byl Riesling Classic 2013 v pozdním sběru z mikulovské vinice Valtická. Rovněž suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,9 g/l), ale s ještě výraznější kyselinou (8,3 g/l). Trošku nižší alkohol (11,5 %), ve výrazné vůni světlé peckoviny (především meruňka) a minerální stopa, která byla jakýmsi předstupněm petrolejových tónů. Chuť ovocná (meruňka, jemné citrusy), spíše šťavnatá a zřetelně pikantní s lehkým minerálním vánkem.
      Následoval Pinot Gris Classic 2013 v pozdním sběru z viniční trati Nad Nesytem v Sedleci. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem i kyselinou (7,9 g/l a 7,8 g/l). Ve vůni nazrálé jižní ovoce a delikátní stopa chlebovinky. V identické chuti šťavnaté, pikantní, a v porovnání s předchozím ryzlinkem i s delším závěrem.
      Na stejnou kvalitativní úroveň bych zařadil Ryzlink vlašský Classic 2013 v pozdním sběru z vinice Pod Pálavou v Pavlově. Ve vůni jemně kořenité světlé ovoce, náznak máslových tónů a stopa lučních květin. V těle trošku lehčí, ovocně květinové víno se šťavnatým a pikantním závěrem.
      Sauvignon Classic 2013 v pozdním sběru (Mikulov, trať Valtická) byl broskvově-meruňkový – ve vůni i chuti s lehkým minerálním „štychem”. Proti Pinotu Blanc, který mi z této řady chutnal nejvíce, byl trošku kratší a tenčí. V chuti přecházely světlé peckoviny v jemné tóny černého bezu. V závěru bylo víno poměrně pikantní.
      Zajímavý byl Tramín Classic 2013 v pozdním sběru (Mikulov, trať Valtická). Polosuché víno s dostatečnou kyselinou (7 g/l) nabídlo v relativně decentní vůni kořenité ovoce, květiny a špetku pomerančové kůry. Chuť jemná, malinko nasládlá s tóny citrusů a exotického liči.    Pikantní závěr s lehkou grepovou hořčinkou.
      Následovala čtyři vína z vyšší řady Maidenburg. Nejprve Riesling 2012 v pozdním sběru (Mikulov, trať Valtická). Formálně suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,2 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s náznakem petrolejových tónů. Chuť ovocná (světlé peckoviny), plnější, lehce zakulacená a uhlazená. V závěru bylo víno velmi pikantní.
      Více jsem očekával od následujícího Pinotu Gris Maidenburg 2012 ve výběru z hroznů (trať U Božích muk v Pavlově). Polosuché víno s ovocně-minerální vůní. V chuti byla zřetelná i jemná bylinná stopa. V těle plnější, jemně nasládlé, ale méně šťavnaté, a bez výraznější pikantnosti.
      Nejlepším vínem večera bylo pro mne Chardonnay Maidenburg 2012 v pozdním sběru (Mikulov, trať Valtická), polosuché víno s příjemnou kyselinkou (7,2 g/l). Ve vůni hodně nazrálé světlé ovoce, jemně minerální se zřetelnou máslovou stopou. V chuti výrazně ovocné, kulaté a plné. V těle šťavnaté s měkce pikantním závěrem na patře.
I závěr byl stylový – Pálava Maidenburg 2013 v pozdním sběru (Pavlov, Slunný vrch). Polosladké víno (18,3 g/l zbytkového cukru) s překvapivě vysokou kyselinou (8,2 g/l). Pěkná vůně s tramínovými tóny, stopou liči a růží. Chuť ovocně-květinová, nasládlá, ale šťavnatá a svěží s příjemně pikantní koncovkou. Velmi elegantní víno, o němž věřím, že v dalších ročnících bude ještě lepší. Pro mne nejlepší Pálava na degustacích ve       Viničním altánu minimálně za poslední rok!
      A početně téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Riesling Maidenburg – 9,1 bodu (z 10 možných), Pálava Maidenburg a Chardonnay Maidenburg – 9 b., Tramín Classic – 8,8 b., Sauvignon Classic a Pinot Blanc Classic – 8,7 b., Pinot Gris Classic, Ryzlink vlašský Classic a Pinot Gris Maidenburg – 8,6 b., a Riesling Classic – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist