Repríza lepší premiéry

27. 6. 2019

      Po loňské velké premiéře nás čekala neméně očekávaná repríza prezentace Ryzlinků vlašských vinařů ze Spolku Dunajovské kopce. Vzorků bylo celkem čtrnáct, z toho dvě vinařství (Volařík a Mikrosvín) představila po dvou vínech, ostatní po jednom.
      Myslím, že letos to byl ještě náročnější úkol v porovnání s loňskem. Přechutnat a ohodnotit čtrnáct vybraných vín z jedné odrůdy, navíc s vysokou, zřetelně vyrovnanou kvalitou, byl opravdu náročný úkol. Navíc jedno bylo hned od počátku zřejmé: úroveň vín byla proti loňské premiéře zase o něco vyšší. Atmosféra ochutnávky byla i letos velmi otevřená a veselá, nicméně srandy bylo o něco méně, zato nádherných chuťových zážitků rozhodně ještě víc.
      Ochutnali jsme vína od 12 vinařů z malého regionu v obcích Březí a Dolní Dunajovice, a to z viničních tratí Ořechová hora, Liščí vrch, Dunajovský kopec, Plotny, Pod slunným vrchem a Zimní vrch. Dvanáct „základních vlašáků” bylo z ročníku 2018, dva Královské Ryzlinky vlašské z ročníku 2016 (Mikrosvín) a 2017 (Volařík). Z Ořechové hory bylo 5 vín (Mikrosvín 2 vzorky, Hlaváč, Kadrnka a Kňourek). Ze Zimního vrchu 3 vína (2 x Volařík a 1 x Matula), z viniční trati Plotny 2 vína (Filip Mlýnek a Šoman), z Dunajovského kopce 2 vína (Zámečník a Tichý), z Liščího vrchu jedno víno (Kern), a jedno víno také z viniční trati Pod Slunným vrchem (Baláž).
      Představit vína přijelo pět vinařů ze Spolku Dunajovský kopec: Lubomír Tichý z Dolních Dunajovic (předseda), Jindřich Kadrnka, Březí (místopředseda), Filip Mlýnek (Dolní Dunajovice), Zbyněk Žiška (sklepmistr Mikrosvínu Mikulov) a Zdeněk Tréšek ředitel a technolog Vinařství Volařík (Dolní Dunajovice). A ještě seznam vinařství, která poskytla své vzorky „vlašáku” na degustaci:
      Vinařství Zámečník (Dolní Dunajovice), Vinařství Kern (Březí), Vinařství Baláž (Dolní Dunajovice), Vinařství Mlýnek (Dolní Dunajovice), Mikrosvín Mikulov (Březí), Vinařství Hlaváč (Březí), Vinařství Tichý (Dolní Dunajovice), Vinařství Volařík (Dolní Dunajovice), Vinařství Kadrnka (Březí), Vinařství Šoman (Dolní Dunajovice), Vinařství Matula (Dolní Dunajovice)a Vinařství Kňourek (Březí). V tomto pořadí jsme ochutnávali prvních 12 vín. Následovaly dva zbývající královské „vlašáky” z Vinařství Volařík a Mikrosvínu Mikulov.
Stejně jako loni nebudu hodnotit jednotlivá vína, jen upozorním na vína, která mne mimořádně zaujala. Tím prvním byl Ryzlink vlašský 2018 v pozdním sběru z Vinařství Filip Mlýnek v Dolních Dunajovicích (viniční trať Plotny). Velmi ovocný, šťavnatý a pikantní „vlašák”, nositel značky ODK (Originál Dunajovské kopce, anonymně vybraný samotnými vinaři ze spolku).
      Mile mne překvapil Ryzlink vlašský 2018 v pozdním sběru z Vinařství Hlaváč (viniční trať Ořechová hora). U tohoto vína jsem ocenil krásnou máslovost nazrálého ovoce.
Asi nejlepším z „klasické dvanáctky” byl pro mne Ryzlink vlašský 2018 v pozdním sběru z Vinařství Šoman (viniční trať Plotny). Další nositel značky ODK potěšil plným tělem s ovocně-máslovými tóny, a také delším závěrem.
      A největším překvapením večera byl pro mne Ryzlink vlašský 2018 ve výběru z hroznů z Vinařství Matula (viniční trať Zimní vrch). Opět nositel značky ODK mne zaujal mnohovrstevnou vůní i chutí (nazrálé ovoce, jemně minerální, stopa máslovosti, šťavnaté tělo, jemně nasládlé a pikantní s delší perzistencí).
      Trochu jinou kapitolou byly dva Královské Ryzlinky vlašské (přísná volba členů spolku). Nejprve jsme ochutnali víno z Vinařství Volařík ročník 2017 v pozdním sběru (viniční trať Zimní vrch). Delikátní ovocně-minerální vůně, plná chuť vyzrálého světlého ovoce, uhlazené tělo a velmi dlouhý závěr.
      Možná o chloupek víc mi chutnal závěrečný Královský Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru z Mikrosvínu Mikulov (Ořechová hora). Mazlivá ovocně-máslová vůně se vzdáleným závanem minerálních tónů. V chuti velmi vyzrálé světlé ovoce v kombinaci s jemným minerálním závojem, tělo zakulacené a měkce pikantní. A samozřejmě dlouhý závěr.
      A tak se jen těším na blížící se prezentace dvou vinařství ze Spolku Dunajovské kopce – Jindřicha Kadrnky a Vinařství Volařík ve Viničním altánu. A ty pochopitelně nebudou jen o „vlašácích”…
      Početně trochu oslabený „vrcholový tým” takto ocenil Ryzlinky vlašské z Dunajovských kopců:
Královský Ryzlink vlašský 2017 (Volařík) a Královský Ryzlink vlašský 2016 (Mikrosvín) – 9,3 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2018 (Hlaváč), Ryzlink vlašský 2018 (Volařík) a Ryzlink vlašský 2018 (Šoman) – 9 b., Ryzlink vlašský 2018 (Mlýnek), Ryzlink vlašský 2018 (Tichý) a Ryzlink vlašský 2018 (Matula) – 8,9 b., Ryzlink vlašský 2018 (Kern), Ryzlink vlašský 2018 (Baláž) a Ryzlink vlašský 2018 (Kadrnka) – 8,8 b., Ryzlink vlašský 2018 (Mikrosvín) a Ryzlink vlašský 2018 (Kňourek) – 8,7 b. a Ryzlink vlašský 2018 – Zámečník – 8,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist