Repríza v rytmu Espaňa

1. 12. 2010

Jestliže letošní dubnová premiéra ve Viničním altánu v pražské Gröbovce se vydařila, pak její říjnová repríza s názvem Festival španělských vín 2, byla neméně zdařilá. Více hostů, kolem osmi desítek vín z dvaadvaceti španělských vinařství z růžných částí Španělska, včetně těch nejvyhlášenějších vinařských oblastí, jakými jsou Rioja, Ribera del Duero, Navarra, Jumilla či Somontano.

Pořadatel festivalu, známá dovozní společnost BMC Brno, s.r.o., nabídl hostům i odborníkům z gastronomie a vinoték k ochutnání nejen známá vína ze své bohaté dovozní palety, ale také řadu novinek. A rozhodně si z nich vybral každý.

Přestože na degustaci i na následné přechutnávání byl dostatek času, nebylo snadné vybrat největší favority. Každopádně velká většina z přítomných vzorků se mohla pochlubit velmi pěkným a pro milovníky vín významným parametrem, jakým je poměr cena/výkon. Ostatně tím jsou vína z nabídky společnosti BMC Brno příznačná.

Osobně jsem vybral asi dvě desítky vín, která bych zařadil do „extratřídy večera”. Je to především podle mého názoru asi nejlepší víno festivalu, vlajková loď vinařství Viňa Vilano z denominace Ribera del Duero D.O. – Terra Incognita 2004. Bohatě jsou v mém výběru zastoupena také vína z významného vinařství ve slavné oblasti Rioja D.O.Ca., El Coto del Rioja. Konkrétně vína Coto Real Reserva 2004, Coto Imaz Reserva 2001 a 2004, ale také velmi elegantní Reserva Selection 2000.

Mezi mé velké favority patří rovněž vína z vinařství Pago de la Jaraba v oblasti La Mancha D.O. Je to především krásně ovocitá a téměř sametové Pago de la Jaraba Crianza 2007. Příliš za ním nezaostává ani víno Pago de la Jaraba Merlot 2004.

K vysoce kvalitním vínům za výbornou cenu bych zařadil tři z vinařství Bodegas Olcaviana (Vino de la Tierra de Castilla) – Xintros Petit Verdot 2007, 1584 Syrah 2004 a 1584 Coupage 2004.

Doslova jsem se však zamiloval do vína ze „starých vinic” z vinařství Bodegas Hacienda del Carche, které se nachází v mimořádně perspektivní vinařské oblasti Jumilla D.O. Cuvée Hacienda del Carche 2007 Cepas Viejas z odrůd Monastrell (Tempranillo) a Cabernet Sauvignon zrálo 12 měsíců v barikovém sudu z francouzského dubu. Nabízí plné, krásně ovocité a uhlazené tělo se sladkými tříslovinami. Vřele doporučuji! Stejně tak absolutní novinku – „šneka” (na etiketě) Aranleón Solo 2007 z vinařství Dominio de Aranleón v oblasti Utiel-Requena D.O. Toto cuvée (30 % Bobal, 40 % Tempranillo a 30 % Syrah) z ekologické produkce zrálo 13 měsíců v bariku z maďarského dubu. Na patře potěší nádhernou kombinací tmavého ovoce, sladkých taninů a jemné, ale delší dochuti. A nesmím ještě zapomenout na další novinku – víno Silentium Roble 2008 z vinařství Bodegas Castillejo de Robledo ve známé oblasti Ribera del Duero D.O. Velmi harmonické víno z odrůdy Tempranillo, plné nazrálého tmavého ovoce s elegantní, velmi uhlazenou dochutí. Toto víno také zdobí příznivá cena.

A pokud v nabídce společnosti BMC Brno hledáte co nejlevnější víno s co nejvyšší kvalitou, dám vám tři tipy: Montesierra Tempranillo/Cabernet Sauvignon 2008 z vinařství Bodegas Pirineos (oblasti Somontano D.O.), Vega Pasion 2008 z Bodegas Olcaviana a Marques de Caro, Shiraz 2007 z vinařství Cherubína Valsan Giacomo (Valencia D.O.).

Všechna vína, o kterých jsem se zmínil, jsou červená. Drtivě totiž převažovala počtem i kvalitou. Nicméně jedno bílé přece jen uvedu. Je to moje mnohaletá velká láska z vinařství Viňa Vilano v oblasti zasvěcené bílým vínům – Rueda D.O. A tím vínem je Viňa Vilano Verdejo z nového ročníku 2009. Krásně aromatické i chuťově bohaté víno, šťavnaté a boubelaté, které opravdu osvěží příjemnou pikantní dochutí!

Každopádně nejlepší je vína ochutnat. Některá z nich se pravděpodobně objeví na prosincové „řádné degustaci” ve Viničním altánu, kterou nás jako již tradičně s šarmem provede degustátor, znalec a milovník vín ing. Vladimír Hrbek. A ten by neměl chybět také na případném příštím festivalu španělských vín s označením 3. Už se těším společně s mnoha spokojenými hosty říjnové „dvojky”.

Text a fotografie Libor Chlupatý

Libor Chlupatý

TOPlist