Rychlá degustace vín ze starých vinic

5. 1. 2010

Degustace Vinařství Koráb z Boleradic byla jednou z nejrychlejších ve Viničním altánu. A to díky „pouhým“ sedmi vzorkům, neboť další dva Marek Koráb nedopatřením, snad díky letošní o něco hektičtější sklizni, zanechal ve vinařství. Každopádně vína ze starých vinic jsme nakonec přece jen přechutnali. Tekuté produkty z těch nejstarších totiž ve Viničním altánu nechyběly.

Hrozny pro vstupní Müller Thurgau 2008 v pozdním sběru pocházely z boleradické trati Dukejský, která u Korábů patří mezi nejstarší (55 let). Nicméně víno s pěknou ovocně-květinovou vůní nepatří mezi to nejlepší v nabídce vinařství. V ovocné chuti je víno lehce zakulacené a decentně kořenité, v malinko nasládlé chuti mu však chybí větší pikantnost i šťavnatost. Víno, které neurazí, ale také dramaticky nepotěší.

Zemský Ryzlink vlašský 2008 (sur lie) z boleradické trati Psinky (staří vinice 43 let) byl pro mne naopak jedním z nejlepších vín večera. Ve vůni vyzrálé ovoce s jemných kvasinkovým závojem, v měkce ovocném těle byly kromě kvasinkové stopy také zřetelné minerální tóny. Kulaté, lehce pikantní a příjemně pitelné víno se slušným bezcukerným extraktem (přes 23 g/l).

A vůbec nejlepší bylo Neuburské 2008 v pozdním sběru (Boleradice, trať Dukejský) z nejstarší vinice – 75 let. Polosuché víno s vůní ovoce, minerálů a jemných bylinek. V chuti identické, zakulacené a jemně nasládlé s delikátně pikantním závěrem. Víno, které se neomrzí po celý večer.

Na Sauvignon 2008 v pozdním sběru z boleradické trati Psinky (stáří vinic 43 let) byly poněkud rozdílné názory. Polosladké víno s nižším alkoholem (11 %) bylo měkce ovocné s lehkou minerální stopou. V dochuti jsem cítil náznak sladkokyselých ovocných bonbonů, ale nějak mi to nešlo k odrůdě Sauvignon.

Zemský Tramín červený 2008 (Boleradice, Psinky – stáří 43 let) byl rovněž polosladký, spíše jemnější ve vůni (růže) i v chuti. V těle zakulacený, nasládlý, spíše ovocně-medový a jen jemně pikantní. Dobře pitelné, ale málo vzrušující víno.

Obě červená byla jen průměrná. Kabinetní Zweigeltrebe 2008 (Boleradice, trať Víckov – stáří 29 let) pobýval nějaký čas ve velkém sudu. Stopu zanechal na vínu jen minimální. Ve vůni kompotované třešně a višně, v kořenitém těle bylo rovněž znát vyzrálé peckoviny, v závěru převládala sušená švestka. Na můj vkus byla kyselinka ještě dost výrazná.

Závěrečné Svatovavřinecké 2008 v pozdním sběru (Horní Bojanovice, trať Závist – stáří vinice 29 let) působilo vyrovnaněji. Ve vůni sušené peckoviny a jemné lesní plody, v chuti bohatě ovocné, středně plné a zřetelně extraktivnější (26,8 g/l). Příjemně pitelné moravské červené, které bych mohl přechutnávat celý večer. Ale s žádnou velkou hloubkou nepočítejte!

A jak hodnotil tuto rychlou degustaci „vrcholový tým“?

Neuburské – 8,6 bodu (z 10 možných), Sauvignon – 8,4 b., Ryzlink vlašský – 8,2 b., Tramín červený a Svatovavřinecké – 8,1 b., Zweigeltrebe – 7,9 b. a Müller Thurgau – 7,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist