Ryzlinková série s červenou tečkou

1. 6. 2012

     Opět jsme měli ve Viničním altánu možnost ochutnat pěknou sérii stále oblíbenějších německých ryzlinků, tentokrát z vinařských oblastí Rheingau, Mosel a Nahe. A vinařství? Nic neznámého: Weingut Ottes, Villa Huesgen a Schlossgut Diel. Představil nám je Michal Klement z dovozní společnosti Similan DST, s.r.o., který k osmi bílým vínům na závěr přidal dvě pěkná červená ze španělského vinařství Finca Valonga.
     Vstupním vínem byl Rheinghau Riesling Classic 2010 z Weingut Ottes. Z našeho pohledu polosuché víno (10,3 g/l zbytkového cukru) s ovocně-minerální vůní. Chuť identická, měkce pikantní s lehkou minerální hořčinkou v závěru. Velmi kvalitní vstup!
     Jediným vínem z bílých, které nebylo stoprocentním ryzlinkem, byla známá specialitka z z Schlossgut Diel v Nahe – Diel de Diel 2010. Cuvée odrůd  Riesling, Weissburgunder a Grauburgunder jsme již letos ve Viničním altánu ochutnávali. Repríza samozřejmě neuškodí, zvláště v tomto případě. Výrazně ovocné víno ve vůni i chuti (světlé peckoviny). V těle uhlazené, zakulacené, jemně nasládlé, ale také malinko pikantní víno s grepovými tóny v závěru.   Vstřícné víno pro širší spektrum konzumentů.
     Druhým vínem z Rheingau byl Lorcher Pfaffenweis Riesling Kabinett trocken 2010. Víno s ovocnou vůní, která má nakročeno k petrolejovým tónům. V chuti ovocné, lehce minerální a zakulacené s dostatečně vstřícnou pikantností díky 6,9 g/l kyselin.
     A stále ještě stejná firma, tedy Weingut Ottes – Lorcher Kapellenberg Riesling Kabinett trocken 2009. Víno s výraznou mineralitou ve vůni (až do petroleje) na pozadí vyzrálého ovoce. V chuti obdobné, uhlazené s decentně pikantní dochutí v poměrně vyváženém těle (5,7 g/l zbytkového cukru, 6,9 g/l kyselin).
     Tentokrát již změna vinařství: moselské Villa Huesgen Riesling 2010 By the Glass. Trochu „komerční” ryzlink vyrobený pro každodenní pití tak, aby ve sklence chutnal co nejširšímu spektru zákazníků. To znamená nekomplikované víno s vyváženým poměrem zbytkového cukru a kyselin (7,5 g/l a 7,1 g/l) s ovocnou vůní a chutí. Lehčí, uhlazené a v těle bohatě ovocné víno s žádoucí pikantností v závěru. Přesně cílený produkt v dobré kvalitě.
     Následující víno opět od Mosely – Villa Huesgen Schiefer Riesling 2010 považuji za vzorek s nejlepším poměrem cena/výkon. „Břidlicové” (Schiefer) víno s ovocně-minerální vůní (převládají jemné citrusy). Také v chuti jsou zřetelné citrusy. Výrazně pikantní víno se vzdálenými tóny minerálů, opět s velmi vyrovnaným poměrem zbytkového cukru (7,5 g/l) a kyselin (7,3 g/l).
     Nicméně pro mne nejlepším vínem večera byl Schlossgut Diel Dorsheim Riesling 2010. Bohaté víno z Nahe s vůní a chutí nazrálého ovoce a jemné minerality. Měkce pikantní víno s delší dochutí a hezkou perspektivou ležení v láhvi, v níž se později nepochybně objeví atraktivní „petrolejové” tóny.
     Posledním bílým vínem večera byl Riesling Kabinett 2009, polosuché víno z vinařství Villa Huesgen. „Klasická” vůně nazrálého ovoce a minerálů s náznakem petroleje. V chuti výrazně ovocný, nasládlý (16 g/l zbytkového cukru) a jemně pikantní. V závěru se sladším ocáskem byla cítit lipovina.
     Vína z Finca Valonga na severovýchodě Španělska jsme již několikrát ochutnávali. Tentokrát to byly pro nás dvě novinky. Jedna díky novému ročníku, druhé pak měla absolutní premiéru.
     Monte Valonga Syrah 2009 nabídlo ve vůni vyzrálou lesní směs s přídavkem hořké čokolády a kůže. V chuti opět tmavé ovoce, čokoláda a kůže. Lehce kořenité tóny se zřetelnými tříslovinami byly obsaženy ve stále ještě výrazně pikantní koncovce. Víno ještě potřebuje ležet, aby se zjemnilo a zakulatilo.
     Závěrečná Valonga Saso Alto 2007, cuvée odrůd Garnacha, Syrah a Merlot, mělo bohatě strukturovanou vůni (borůvky, nazrálé ostružiny v džemovitém provedení, ale také náznak tmavých peckovin, kůže a karamelových tónů. Chuť spíše identická s výraznějším podílem hořké čokolády. Lehce pikantní víno se zřetelnými, pomalu sládnoucími tříslovinami. Pěkné a velmi perspektivní víno, které zrálo 8 měsíců v bariku z francouzského a amerického dubu.
     Pěkná červená změna po delší sérii šťavnatých ryzlinků. Takto hodnotil vína „vrcholový tým”:
Schlossgut Diel Dorsheim Riesling – 9,1 bodu (z 10 možných), Villa Huesgen Schiefer Riesling a Valonga Saso Alto 2007 – 8,9 b., Villa Huesgen Riesling  Kabinett 2009, Monte Valonga Syrah 2009 a Lorcher Kapellenberg Riesling Kabinett trocken – 8,7 b., Lorcher Pfaffenweis Riesling Kabinett trocken – 8,6 b., Weingut Ottes Rheinghau Riesling Classic 2010 a Diel de Diel 2010 – 8,5 b. a Villa Huesgen Riesling 2010 By the Glass – 8,4 bodu.
    Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist