Ryzlinková smršť v německé kvalitě

28. 8. 2013

      Daniel Kroft a Tomáš Zima z dovozní společnosti Weinort, s.r.o. pro nás po roce připravili pěknou sestavu desetivín ze tří německých vinařských oblastí (Rheinhessen, Pfalz a Mosel) a francouzského Alsaska. Samozřejmě, převládaly ryzlinky, pro „odlehčení” doplněné jedním zeleným sylvánem z Pfalzea Gewürztraminerem z Alsaska.
      Prvním z osmi ryzlinků byl M-C QbAtrocken 2012 z vinařství Müller Catoir (Pfalz). Suché víno s vůní nazrálého, jemně máslového ovoce s lehounkým minerálním „štychem”.V chuti ovocné, uhlazené s jemně minerální, příjemně pikantní dochutí. Svěží, hezky pitelné víno.
      Osobně se mi velmi líbil moselský RieslingQbA 2012trocken z vinařství GeltzZilliken. Příjemná vůně nazrálých světlých peckovin s minerální a medovou stopou. Chuť plná, kulatá, bohatá na nazrálé světlé ovoce a jemně nasládlá s pikantním, velmi šťavnatýmzávěrem.
      Neméně atraktivní byl RieslingQvinterra 2012 z vinařství KühlingGillot (Rheinhessen), suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce, jemně máslového, a se vzdálenými petrolejovými tóny. Tělo kulaté, ovocné, lehounce slané s náznakem petroleje.
      Ryzlinky vystřídal GrünerSylvaner 2012 z vinařství BattenfeldSpanier (Rheinhessen). Opět suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce a se zřetelnými živočišnými tóny po prvních zakroužení vína ve skleničce. V chuti ovocné, jemně zakulacené s náznakem minerálů a jemných bylin. Víno bylo v dochuti poněkud štíhlejší.
      Prvním výrazně špičkovým vínem byl GimmeldingenRieslingkabinetttrocken 2008 z vinařství Müller Catoir (Pfalz). V mnohovrstevné vůni jsem cítil vyzrálé citrusy, med a jemné petrolejové tóny. Obdobně v chuti, v níž se navíc prosadily tóny lipoviny. Šťavnaté a chuťově bohaté víno potěšilo příjemnou pikantností v dochuti.
     Asi nejlepším vínem večera byl následující HöhenSülzenRieslingtrocken 2011 z vinařství BattenfeldSpanier. Ve vůni bohatě ovocný základ, poté se objevují výrazné minerální, především petrolejové tóny, a zároveň také jemný živočišný „štych”. Chuť ovocně-minerální, nazrálá, uhlazená až velmi jemná. A navíc delší, elegantní dochuť.
     Nicméně chutnal mi také RieslingQvinterra 2011 feinherb z vinařství KühlingGillot. Vůně bohatě ovocná a zřetelně minerální.Chuť měkce ovocná, šťavnatá a pěkně pikantní s náznakem jemných květinových tónů. Víno s vyšším zbytkovým cukrem (15 g/l), který však rozhodně nevyčuhoval.
      Ještě vyšší zbytkový cukr (18 g/l) měl RieslingQbAButterly 2012 z vinařství GeltzZillinken, ale díky vyšší kyselině (8,5 g/l) působil spíše jako lehce polosuchý. Ve vůni ovocně-minerální. v chuti měkce ovocný, zakulacený, štíhlejší a uhlazený s nasládlým ocáskem.
      Ke špičce patřil RieslingQualitätsweinClassic 2009 z vinařství Wwe. Dr. H. Thanisch (Mosel). Polosuché víno (12 g/l zbytkového cukru) s výraznou kyselinou (8,2 g/l) v počátkupředstavilo výrazně živočišné tóny, tzv. dvoreček. Poté se objevily tóny petroleje a vyzrálého ovoce. V chuti živočišnost mizí, převládají ovocně-minerální tóny a stopa petroleje. V chuti velmi pikantní a šťavnatý. Fajnový ryzlink pro širší spektrum konzumentů.
     A na závěr specialita z francouzského Alsaska – Gewürztraminerreserve 2011 z vinařství Julles Müller. Vyšší zbytkový cukr (20,8 g/l) a nižší kyselina (3,7 g/l), ve vůni kořenité ovoce se stopou exotického liči a čajové růže. V chuti nasládlý, opět výrazně kořenitý, jemný, ale méně pikantní v uhlazeném závěru.
      Večer to byl velmi bohatý s atraktivními víny vysoké kvality. Kompletní „vrcholový tým”jim přidělil tyto body:
      HohenSülzenRiesling – 9,2bodu (z 10 možných), RieslingQualitätweinClassic – 9,1 bodu,GimmeldingenRieslingkabinett – 9 b., RieslingQbAButterfly – 8,9 b., RieslingQbAtrockenGeltzZillinken a GewürztraminenReserve – 8,7 b., RieslingQvinterratrocken a RieslingQvinterrafeinherb – 8,6 b., Riesling M-C QbAtrocken a GrünerSylvaner – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist