Ryzlinkové osvěžení v tropickém večeru

10. 10. 2011

Jeden z nejteplejších večerů v historii degustací ve Viničním altánu jsme strávili ochutnáváním německých ryzlinků od Mosely a z Falce, které pro degustaci připravil Luboš Osička z dovozní společnosti Domaine R & W. Ryzlinky takříkajíc v klasické podobě ze sedmi vinařství – suché, polosuché i sladké. A abych nezapomněl: jedno z vín se zrodilo na jižním Slovensku, nicméně svým způsobem to byl vlastně německý ryzlink. Ale k tomu se ještě dostanu.

Takže začali jsme, což je logické, suchými ryzlinky. První byl od Mosely – Dr. L Riesling QbA trocken 2010 z vinařství Weingut Dr. Losen. Základní ryzlink tohoto známého vinaře, dobře pitelný, nekomplikovaný, ovocně-minerální ve vůni i chuti. Cítil jsem meruňku, angrešt a lehkou nasládlost v pikantní dochuti. Víno na příjemné, ale také rychlé vypití!

Druhý ryzlink byl z oblasti Falce – Weingut J.L. Wolf, Pfalz Riesling Villa Wolf QbA trocken 2010. Bohatá vůně po světlém ovoci (meruňky, broskve). V chuti identické, opravdu velmi pikantní s ostřejším ocáskem v podobě kyselinky. Ideální víno k jídlu!

Poslední suchý ryzlink pocházel opět z Falce. Reichsrat von Buhl, Pfalz Riesling QbA trocken 2009 měl velmi příjemnou ovocně-minerální vůni se zřetelnou „petrolejovou” stopou. V chuti ovocný, pikantní s lehkou minerální stopou. Víno zrálo ve větším sudu z německého dubu a také díky tomu mělo jisté znaky elegance.

A návrat na Moselu: Weingut Zilliken, Mosel Riesling Butterfly Feinherb 2009. Opět příjemná ovocně-minerální vůně s jemným náznakem petroleje. Chuť bohatě ovocná, nasládlá, ale příjemně pikantní s atraktivním ocáskem, v než byly zřetelné delikátní petrolejové tóny.

Sladká verze Dr. L Riesling QbA 2010 měla jen 8,5 % alkoholu. Ve vůni jižní ovoce, možná i sušená meruňka. Chuť výrazně nasládlá, identická s pikantní ocáskem. Pitelný i pro ty, kteří nedávají přednost hodně sladkým vínům.

Pro mne nejlepším vínem večera byl ryzlink z velmi známého vinařství Egona Müllera na Mosele. Jeho Riesling Schwarzhofberger Schwarzhoff 2008 byl pěknou ukázkou sladkého ryzlinku, byť v tomto případě jde o vinařovo základní víno. Nižší alkohol (10,5 %), ovocně minerální vůně (citrusy, příjemný „petrolejový kabátek”), plná, bohatě ovocná chuť ze zřetelnou minerální stopou v podobě petrolejových tónů. V dochuti delikátní, příjemně pitelné!

Další ryzlink z Weingut Zilliken – Mosel Riesling Saarburger Rausch Kabinett 2008. Sladké, již vyzrálé víno s velmi nízkým alkoholem (7,5 %), a samozřejmě ovocně-minerální. V ovocném základě ve vůni i chuti byla zřetelná, ale přitom delikátní petrolejová stopa. Víno bylo velmi pikantní, čím byl ideálně vyvážen jeho sladký základ. Eleganci i plnost získalo ročním pobytem v nevypáleném dubovém sudu.

A ještě jeden ryzlink od Mosely. Tentokrát z vinařství Weingut Christoffel Erbert po názvem Mosel Riesling Erdener Treppchen Kabinett 2005. Výrazná vyzrálost byla zřetelná ve vůni i chuti. Opět trochu nižší alkohol (9 %), velmi pěkná vůně po ovoci (citrusy), minerálech a vanilce. V chuti tropické ovoce, lehké minerální tóny (petrolej) a plná sladká koncovka. Náznak vanilky signalizoval zrání ve větším dubovém sudu.

A překvapení nakonec, tentokrát ze Slovenska v podobě Ryzlinku rýnského 2002, neskorý zber z Chateau Belá. Vinařství v obci Mužla nedaleko jihoslovenského Štúrova patří moselskému vinaři Egonu Müllerovi. A víno neslo i jeho rukopis. Ve vůni nazrálé ovoce s lehkou mineralitou včetně petrolejové stopy. V chuti samozřejmě pěkně nazrálá kombinace ovoce a minerálů. Cítit byla jemná stopa petroleje a v delší, elegantní dochuti také lehounká minerální hořčinka. Sofistikované víno, které působě svěže i po téměř deseti letech. Zajímavá tečka za horkým letním večerem s výbornými víny.

„Vrcholový tým” hodnotil ryzlinky takto:

Mosel Riesling Erdener Treppchen Kabinett 2005 – 9,1 bodu (z 10 možných), Riesling Schwarzhofberger Schwarzhoff 2008 – 9 b., Mosel Riesling Saarburger Rausch Kabinett 2008 a Ryzlink rýnský 2002, neskorý zber – 8,9 b. Weingut Zilliken, Mosel Riesling Butterfly Feinherb 2009 – 8,8 b., Reichsrat von Buhl, Pfalz Riesling QbA trocken 2009 a Dr. L Riesling QbA süss 2010 – 8,6 b., Pfalz Riesling Villa Wolf QbA trocken 2010 – 8 b. a Dr. L Riesling QbA trocken 2010 – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist