S Jorgem po Chile a Argentině

18. 11. 2015

     Osm chilských a dvě argentinská vína jsme ochutnali na letošní prezentaci vín z nabídky dovozní společnosti OpenWine ve Viničním altánu.
Jorge Atisha, věrný host Viničního altánu, tentokrát připravil kromě tradičních vín z chilského vinařství Santa Ema a argentinského Familia   Schroeder také dvě absolutní novinky. Rozhodně potěšily!
      Zahájili jsme rázně – Santa Ema Sauvignon Blanc Select Terroir 2014. Suché a svží víno s vůní světlého ovoce, jemného černého rybízu a stopou minerálů. V chuti ovocný (převaha broskví, trochu meruněk), šťavnatý s náznakem černého rybízu s pikantním závěrem na patře.
      O něco méně vstřícné bylo u mne Santa Ema Chardonnay Select Terroir 2014. V e vůni nazrálé světlé ovoce, stopa máslovosti a minerálů. V chuti suché, ovocné, jemně minerální s pikantní koncovkou.
      Z poněkud vyšší kategorie byl Santa Ema Sauvignon Gris Reserve 2014. Savignon šedý neochutnáváme příliš často, a ten ze Santa Emy byl opravdová třída. Ve vůni světlé ovoce a tóny sladké máslové kukuřice. V chuti světlé ovoce, jemné tóny černého bezu a pikantní v delším závěru.
     Rozhodně osvěžující bylo Santa Ema Rosado Soul 2014, „růžovka” z odrůd Cabernet Sauvignon (80 %) a Syrah (20 %). Ve vůni jemná lesní směs. V poněkud plnější chuti rovněž tmavé lesní plody, tělo uhlazené a jemně pikantní v závěru.
      Prvním červeným byla novinka z nabídky vinařství Santa Ema – Intio Picaro Cabernet Sauvignon 2013.
Víno s pěkným poměrem cena/výkon a nepřehlédnutelnou etiketou vonělo po džemovitém tmavém ovoci. V chuti tmavé ovoce, již uhlazené třísloviny se stopou čokolády. V dochuti bylo víno měkce pikantní.
     A přišla další novinka, tentokrát z Argentiny. Mendoza Heights Malbec-Merlot 2014 z vinařství Bodegas Santa Ana. Obě použité odrůdy po 50 %, ve vůni džemovitá lesní směs. V chuti bohatě ovocné, uhlazené a měkce pikantní.
      Následovalo pro mne nejlepší víno večera – Familia Schroeder Saurus Malbec 2014. Víno z jihoargentické Patagonie nabídlo ve vůni delikátní tmavé ovoce. V uhlazené chuti kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. Elegantní víno s delším, pikantním závěrem.
     Velmi pěkní bylo rovněž následující Carmenére Barrel Reserve 2013 z vinařství Santa Ema. Stejně jako předchozí Malbec měl vyšší alkohol – 14 %. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, stejně tak ve výrazně uhlazené chuti s tóny kávy a čokolády. V9no zrálo 7 až 8 měsíců v bariku. Víno předvedlo měkce pikantní ocásek.
      Santa Ema Merlot Reserve 2013 vonělo po vyzrálém tmavém ovoci. K němu se v chuti přidala vanilka a čokoláda, ovoce spíše připomínalo lesní směs. Každopádně v těle byly zřetelnější tóny dubu.
      Na závěr pak sladká tečka v podobě vína Santa Ema Moscato Soul 2013. Sladké víno z odrůdy Muscatel vonělo po vyzrálých citrusech v jemném minerálním závoji. Chuť spíše sladší, bohatá na citrusy s výraznějším podílem grepu. V závěru je zřetelná jemná grepová hořčinka.
      Příjemný, uvolněný večer s výbornými víny, z nichž minimálně dvě červená se mohla pochlubit pěkným poměrem cena/výkon.
      A takto hodnotil chilská a argentinská vína početně lehce oslabený „vrcholový tým”:
Familia Schroeder Saurus Malbec – 9 bodů (z 10 možných), Santa Ema Carmenére Barrel Reserve – 8,9 b., Santa Ema Sauvignon Gris Reserve a Santa Ema Merlot Reserve 8,8 b., Santa Ema Sauvignon Blanc a Mendoza Heights Malbec-Merlot – 8,7 b., Santa Ema Chardonnay a Intio Picaro Cabernet Sauvignon – 8,6 b., Santa Ema Moscato Soul – 8,5 b. a Santa Ema Rosado Soul 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist