S kvalitou i s humorem z Bavor

18. 8. 2014

     Vinař Jaroslav Drmola přijel do Viničního altánu již potřetí, díky divokému počastí to bylo poněkud hektické, ale zvládli jsme to s humorem. U výborných vín to jde mnohem snadněji!
     Tentokrát přijal pan Jaroslav bez manželky, ale nebyl sám. Vydatně mu pomáhal vinař-sommelier Lukáš Polišenský, a vše jistili dva krásní a přítulní psi.
      Ochutnali jsme třináct vín, a to z ročníků 2011 až 2013 – deset bílým, dvě červená, a na závěr ledovou frankovku.
Vstupním vínem byl velmi příjemný, ovocně-minerální Müller Thurgau 2013 v pozdním sběru. Suchý, v těle lehce zakulacený a jemně nasládlý s náznakem květinových tónů.
      Neméně příjemný byl polosuchý Muškát moravský 2013 v pozdním sběru. Ve vůni světlé ovoce, především vyzrálý hrozen. Stejně tak v zakulacené a velmi pikantní chuti.
      Opravdu výborný byl polosuchý Ryzlink vlašský 2013 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé, jemně kořenité světlé ovoce. Nechyběly také minerální tóny.  V chuti plný, kulatý a ovocný (zralá hruška) s jemným minerálním a kořenitým „štychem” v decentně nasládlém závěru.
      Ze známé viniční trati Anenský vrch v Bavorech pocházely hrozny Sauvignonu 2011 ve výběru z hroznů. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (5,9 g/l) a vyrovnanou kyselinou (/6 g/l). Ve vůni nazrálé, téměř máslové světlé ovoce s lehkou minerální stopou. Stejně tak v plné, bohatě ovocné chuti s lehce bylinným závěrem. Svým způsobem mazlivé víno.
      Ryzlink rýnský 2012 ve výběru z hroznů nabídl ve vůni ovocně-minerální tóny s jemnou živočišnou stopou. V chuti nazrálé světlé ovoce, uhlazené a měkce pikantní v delší dochuti, v níž byla zřetelná lipovina.
      Excelentní bylo Rulandské bílé 2013 v pozdním sběru, polosuché víno s bohatou vůní jižního ovoce. Také chuť výrazně ovocná, hdezky pikantní s delším závěrem.
      Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru vonělo po světlých peckovinách, jemně minerálních. Chuť plná, ovocná (opět světlé peckoviny), lehce minerální s decentní hořčinkou v koncovce.
      Sladké (50 g/l zbytkového cukru) bylo Chardonnay 2013 ve výběru z hroznů. Ve vůni ovocně-minerální s lehkým medovým závojem. Chuť ovocná, zřetelně sladká, medová a citrusová s pikantním závěrem. Taková sladká ambrósie.
      Ale byla ještě další vína s vysokým zbytkovým cukrem. Nejprve polosladká Pálava 2013 ve výběru z hroznů. Ve vůni jemně kořenitý vyzrálý muškátový hrozen. V chuti nazrálé světlé ovoce, opět kořenité, výrazněji nasládlé s příjemně pikantní dochutí.
      Kupodivu poslední bílé víno bylo „jen” polosuché – Tramín červený 2013 ve výběru z hroznů. Vůně ovocně minerální, kořenitá. Chuť ovocná, nazrálé se stopou minerálů. Pikantní závěr s trošku zřetelnějším alkoholem.
      Prvním červeným vínem byla Frankovka 2011 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé tmavé peckoviny, jemně kořenité se stopou čokolády. V chuti identické, „čisté” s lehkým náznakem pikantnosti v závěru.
      Pro mne nejlepším vínem večera bylo Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů z viniční trati Pod Pálavou. V delikátní vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. Chuť plná, uhlazená s náznakem džemovitého ovoce. Víno, které potěšilo dlouhým závěrem, čeká ještě pěkná budoucnost.
      A to platí i o závěrečném vínu, sladké tečce v podobě ledové Frankovky 2011. Víno s nebývalou cukernatostí moštu (46 °NM) mělo 264 g/l zbytkového cukru. A přesto to nebyla „lína”, sladká a hustá tekutina. Naopak, víno nabídlo pěknou vůní přezrálého tmavého ovoce s jemnou stopou opečené chlebové kůrky. V sladké chuti plné, bohaté na sušené ovoce s krásně pikantním, hodně dlouhým závěrem. Opravdová delikatesa, kterou je třeba užívat po kapkách.
      Večer to byl vydařený, hezky veselý a zároveň poučný s bohatými vinnými zážitky. A ještě hodnocení vín „vrcholovým týmem”:
Rulandské modré 2011 a Frankovka ledové – 9,1 bodu (z 10 možných), Pálava – 8,9 b., Ryzlink vlašský 2013, Rulandské bílé 2013 a Rulandské šedé 2012 – 8,8 b., Sauvignon 2011 a Chardonnay 2013 – 8,7 b., Müller Thurgau 2013, Ryzlink rýnský 2012, Frankovka 2011 a Tramín červený 2013 – 8,6 b. a Muškát moravský – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist