S mladými víny mladých vinařů

20. 9. 2011

Po loňské degustační premiéře ve Viničním altánu jsem napsal, že o mladém vinaři Janu Strouhalovi ještě uslyšíme. Po roce nemusím na tom nic měnit. Sladká vína však zřejmě zůstanou prioritou velkobílovického vinařství. Repríza byla totiž ještě o fous sladší. A protože vinař může zatím nabídnout jen šest vzorků, doplnil vlastní bílou produkci několika víny svého kamaráda z Rodinného vinařství Bílkovi, rovněž z Velkých Bílovic. A byl to šťastný krok!

Ale nejprve Strouhalova šestka, kompletně z ročníku 2010. Začali jsme Ryzlinkem rýnským 2010 s parametry jakostního vína. Výrazně suché vína s téměř dramatickou kyselinou (11,1 g/l) a minimálním zbytkovým cukrem bylo pro mne, alespoň v tuto chvíli, téměř na hranici pitelnosti. Ve vůni i chuti kombinace ovoce a květin, ale víno musí ještě dlouho ležet, a pak se ukáže jeho skutečná kvalita. Zatím je, řečeno s klasikem, „suché jako drn”!

Suchý byl i následující Müller Thurgau 2010 s cukernatostí moštu 19 °NM, tedy formálně jakostní. Vůně mnohovrstevná (květiny, med, byliny, banán, bonpari), chuť měkce ovocná s lehkou karamelovou stopou. Lehčí víno s výrazně pikantní dochutí, ale příliš mne nenadchlo.

A po něm nastalo sladké období. Chardonnay 2010 mělo 34 g/l zbytkového cukru, ale také řádně kyseliny (10 g/l). Trošku překvapil „sauvignonový styl” ve vůni (světlé ovoce, černý rybíz, černý bez). V chuti převládalo sladce pikantní ovoce v bohatém těle s citrusovým kabátkem.

Následující Sauvignon 2010 byl v podobném stylu (34 g/l zbytkový cukr, 9,9 g/l kyselin). Ve vůni jemné citrusy s náznakem jogurtu a černého rybízu. V těle zakulacený, sladký i pikantní. V dochuti jsem cítil květiny i vzdálené tóny černého rybízu.

Mnohem větší zbytkový cukr měl Tramín červený 2010 (58 g/l). Ve vůni byly zřetelné růže, světlé ovoce, ale i decentní kořenitost. Chuť sladká, plná a jen malinko pikantní s lehce kořenitým závěrem, včetně kůry citrusů a medové stopy.

Rekordní zbytkový cukr měl Hibernal 2010 – plných 100 g/l, ale také nízký alkohol (8,5 %). Víno s tradičně atraktivní vůní (citrusy, černý rybíz, černý bez) a plnou, velmi sladkou chutí. V ní se opět mísily jemné citrusy s decentními tóny černého rybízu a černého bezu. Škoda, že bohatý cukr trošku potlačil právě onu atraktivní ovocnost vína.

Jak loni příjemně překvapil svými víny Jan Strouhal, tak tentokrát to byla vína od Bílků. Sice jen tři, ale velmi potěšila!

Rulandské šedé 2010 ve výběru z hroznů bylo polosladké (25 g/l zbytkového cukru). Ve vůni tropické ovoce (ve stylu bonpari). V chuti nasládlé, plné s delikátně pikantní dochutí, v níž byly zřetelné také minerální tóny.

Růžové Zweigeltrebe 2010 bylo rovněž polosladké (22 g/l zbytkového cukru), ale zároveň dostatečně pikantní díky 7,5 g/l kyselin. Ve vůni, která se na mladé růžové netradičně otevírá postupně, byly zřetelné džemovité lesní plody s lehkou kořenitostí. Tělo má víno bohatě ovocné, nasládlé a pikantní. V bohatší dochuti byly cítit rozmačkané maliny.

A na konec výborné červené od Bílků. Cuvée Markéta 2008 v sobě obsahovalo Zwerigeltrebe a Rulandské modré, a to v poctivém pozdním sběru. Krásná vůně (kořenité višně s náznakem vanilky). V chuti bohatě ovocné (višně s vanilkou), zakulacené a elegantně jemné s lehkou pikantností v závěru. Opravdu laskající moravské červené, u kterého se dá sedět dlouho do noci. A to nemluvím o krásném snoubení s pěkným kouskem tmavšího masa. Moc hezká červená tečka za večerem s víny mladých velkobílovických vinařů.

A takto je ocenil „vrcholový tým”:

Cuvée Markéta (Bílkovi) – 9,1 bodu (z 10 možných), Hibernal (Strouhal) – 8,9 b., Zweigeltrebe rosé (Bílkovi) – 8,7 b., Rulandské šedé (Bílkovi) – 8,6 b., Tramín červený (Strouhal) – 8,5 b., Sauvignon (Strouhal) – 8,3 b., Chardonnay (Strouhal) – 8,2 b., Ryzlink rýnský (Strouhal) – 7,6 b. a Müller Thurgau – 7,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist