S vinným pozdravem, Angelo Rocca!

7. 1. 2010

Angelo Rocca z jihoitalské Apulie je velmi zajímavé vinařství. Salibor Salivar tato vína již několik let dováží, a nám je ve Viničním altánu představil v pěkné sestavě sedmi vzorků. A přidal k ním ještě tři vína dalších vinařských oblastí Itálie. Nejvíce však bodovala Roccova červená vína z tradičních jihoitalských odrůd Negroamaro, Primitivo a Malvasia Nera.

Zahájili jsme vínem Chardonnay Salento IGT 2008 s vůní nazrálého jižního ovoce (broskev, meloun, špetka jablka) a identickou chutí, v níž byly zřetelné i lehké minerální tóny. Chardonnay bylo jen lehce pikantní, možná méně šťavnaté, než bylo žádoucí a navíc s trošku vyšším alkoholem (13 %).

Druhé bílé víno pocházelo z ještě jižnější Sicílie. Inzolia Sicilia 2008 z vinařství Rudini mne zaujalo, nicméně názory se poněkud rozcházely. Ve vůni ovoce, květiny a lehká mineralita. V chuti suché, ovocně minerální s lehce pikantní dochutí, v níž byly zřetelné tóny vanilky a citrusů. U mne bylo chuťově zajímavé a příjemně pitelné.

Za dalším vínem jsme putovali na sever do oblasti Veneto. Tamní jemně šumivé víno Prosecco Manzoni DOC bylo polosuché, lehčí, harmonické a ovocité s jemnou květinovou a mírně minerální stopou. Harmonické a dobře pitelné víno se středně velkým perlením.

Salento Rosato 2008 IGT mne zklamalo. Nevýrazná, málo pikantní „růžovka“ z odrůd Negroamaro a Malvasia Negra nemělo nic, čím by mne zaujala.

Naopak zaujalo mne první červené víno, Leverano DOC 2007 z odrůdy Negroamaro, které zrálo 12 měsíců v obrovském sudu (65 a 80 hl). Ve vůni tmavé ovoce s náznakem hořké čokolády. V chuti poměrně uhlazené, ovocné s lehkým čokoládovým štychem. Příjemně pitelné víno za dobrou cenu.

To platí i o následujícím víně Negroamaro Salento IGT 2008. Ve vůni podobné předchozímu, jen se zřetelnějšími živočišnými tóny. V chuti vyzrálé tmavé peckoviny kombinované s kůží, tabákem, kávou a čokoládou – samozřejmě ve velmi delikátní míře. Víno bylo v dochuti lehce, ale příjemně kořenité.

Následující tři červená vína z vinařství Rocca posunula kvalitativní, ale i cenovou laťku minimálně o stupínek výš. Salice Salentino DOC Riserva 2004 je již příjemně vyzrálé víno z odrůd Negroamaro a Malvasia Nera – 2 roky pobývalo ve velkém sudu. Ve vůni i chuti směs tmavých lesních plodů, peckovin a čokolády s náznakem koření. Poměrně jemné, elegantní a lehce pikantní víno, v jehož dochuti jsou zřetelné sušené plody, hlavně švestky.

O něco plnější bylo Passolo IGT 2007, cuvée odrůd Primitivo a Negroamaro. Ve vůni tmavé lesní plody a živočišné tóny (vlhká kůže), v chuti bohaté lesní ovoce (ostružiny, borůvky), ale také zřetelná čokoládová stopa. Krásně uhlazené víno, které má to nejlepší ještě před sebou.

Vrcholem večera bylo Primitivo di Manduria DOC 2005, hutné víno nejen díky bohatému bezcukernému extraktu, ale i vyššímu alkoholu (14,5 %). Víno zrálo 18 měsíců ve velkém sudu a již nyní je v ideální kondici. Má příjemnou vůni tmavého lesního ovoce (v sušené formě), kávy, čokolády i jemného griotkového závoje. V těle identické, příjemné jsou již sladké třísloviny. Měkce hladké víno s dochutí povidel. Velmi elegantní a již krásně pitelné.

A na závěr tradiční sladká tečka, tentokrát lehce perlivá. Piemonte Moscato DOC se značkou Rocca mělo 120 g zbytkového cukru a 5,5 % alkoholu. Ve vůni hrozinky a náznak citrusů. V chuti aromatické, trochu ve stylu zázvorové limonády. Sladké, nicméně osvěžující!
A takto hodnotil vína „vrcholový tým“:

Primitivo de Manduria – 9,4 bodu (z 10 možných), Passolo – 9,2 b., Salice Salentino – 8,8 b., Negroamaro Salento – 8,6 b., Leverano a Moscato Piemonte – 8,5 b., Prosecco – 8 b., Inzolia Sicilia – 7,9 b., Chardonnay Salento – 7,8 b. a Salento Rosato 7 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist