S víny i humorem – od Štěpána Maňáka

27. 12. 2008

Po půldruhém roce přijel žádovický vinař Štěpán Maňák opět do Viničního altánu představit svá vína. A i tentokrát pod jemných a usměvavým dohledem své paní – a stejně jako minule přivezl více než tucet vzorků. Takže to byl pro degustující hosty večer opravdu náročný. Bez ohledu na menší časovou tíseň a počet vín (13 – všechna z ročníku 2007) jsme to zvládli dokonale. Atmosféra byla takměř moravská.

Zavínili jsme se jakostní „milerkou“, lehkým, svěžím, ovocně květinovým a nenáročným vínem. Po ní následoval jakostní Ryzlink vlašský, krášlený na kvasnicích. Víno s velmi vyrovnaným cukrem a kyselinou, poměrně plný a uhlazený. Překvapivě elegantní víno, které však mohlo být o chloupek pikantnější v chuti.

V tomto směru zase překvapilo kabinetní Neuburské, opět s vyrovnanou kyselinou a cukrem, jen o něco vyššími. Ovocně-květinové víno, lehce minerální s příjemně štípající kyselinkou. Šťavnaté a pikantní s ovocným (například žlutý meloun) základem.

A další kabinetní víno – Sauvignon. Meruňkovo-broskvový typ se zřetelnou stopou černého rybízu a zralé hrušky. Svěží a pikantní víno s tenčím tělem. Výborné k jídlo, ale samotné jen pro teplý letní večer…

Prvotřídní byl Tramín červený v pozdním sběru. Klasické vůně (růže, exotické liči), v plné chuti navíc tóny vyzrálého grepu. Díky své až překvapivě pikantní chuti musel potěšit i ty, kteří „voňavky nemusí“. Hezký zážitek!

S následujícím vínem, Chardonnay v pozdním sběru, jsme v cukrech hodně vyskočili. Až téměř ke čtyřicítce gramů na litr. Vůně nazrálého jižního ovoce, v chuti nasládle medové, plné, ale také poměrně pikantní víno, především v dochuti. Své milovníky si určitě našlo.

Pro mne však mnohem přitažlivější a pitelnější bylo Rulandské bílé v pozdním sběru. Zbytkový cukr byl opět vyšší, ale deset gramů mu chybělo do předchozího chardonnay. Díky 6,5 g kyselin bylo toto víno, které jen lehce políbil starší barikový sud, velmi pikantní v těle plném vyzrálého ovoce (hrušky) s téměř průsvitným vanilkovým závojem. Opravdě pěkně pitelné a šťavnaté víno.

Příliš mne neoslovilo následující Rulandské šedé v pozdním sběru. Téměř 30 g zbytkového cukru, výrazná vůně přezrálého ovoce a bonpari se špetkou smetanového jogurtu. Nasládlému a plném tělu však výrazně chyběla pikantnost.

Sauvignon ve výběru z hroznů měl sice velmi podobné cukry a kyseliny, ale působil mnohem živějším a atraktivnějším dojmem. Ve vůni nazrálé broskve a meruňky, v chuti jen vzdálená rybízová stopa. Jemně pikantní a elegantní víno, kterému však zbytkový cukr trochu ubral na charakteru.

Posledním bílým byla Pálava ve výběru z hroznů s krásnou, nikoliv však přehnanou tramínově-muškátovou vůní. Formálně nejsladší víno (40 g zbytkového cukru), pěkně hladké, lehké a příjemně pitelné i s vyšším cukrem. V dochuti však bylo trošku kratší.

Na závěr červená „trojtečka“: jakostní Frankovka, Rulandské modré a Dornfelder v pozdním sběru. Frankovka byla velmi ovocná (třešně, višně), příjemně svěží a dobře pitelná. V těle však byla tenčí – sice žádná Twiggy, ale k mediálně protřelé Halině měla také dost daleko!

Rulandské modré v pozdním sběru bylo opravdu příjemné: jemná vůně tmavých lesních plodů, v chuti lehce nazrálá „lesní směs“, již hladké a příjemně pikantní. Víno s dobrým potenciálem – ještě výrazně zkrásní.

Opravdu zdařilý byl také závěrečný vzorek z „červené trojky“ – Dornfelder v pozdním sběru. Ve vůni ostružiny a borůvky, ale také náznak živočišných tónů. V těle velmi pikantní lesní plody, které přecházely až do smetanovo-vanikové dochuti. Toto víno, jehož hrozny se urodily na vinici v Šardicích, bylo atraktivní tečkou za večerem s víny žádovického vinaře. Vína potěšila, jeho humor je okrašloval. Paní Maňáková se jen usmívala – ví asi své… Takže zase za rok ve Viničním altánu!

Hodnocení „vrcholového týmu“:

Tramín červený – 9,1 bodu (z 10 možných), Dornfelder a Rulandské bílé – 9 b., Sauvignon ve výběru z hroznů – 8,7 b., Neuburské a Rulandské modré – 8,6 b., Pálava – 8,4 b., Ryzlink vlašský – 8,1 b., Chardonnay – 8 b., Frankovka – 7,7 b., Sauvignon kabinetní – 7,6 b., Rulandské šedé – 7,5 b. a Müller-Thurgau – 7,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist