S víny Pavla Halma těsně před sv. Martinem

14. 1. 2010

Již podruhé představil ve Viničním altánu svá vína Pavel Halm z Velkých Pavlovic. Těsně před sv. Martinem a v (pro moravské vinaře) poměrně hektické době. Držel se statečně, třebaže toho v posledních dnech moc nenaspal. A držela se i jeho vína, především však ta červená.

Prvním z pěti bílých bylo Sylvánské zelené 2008 v pozdním sběru. Víno z velkopavlovické trati Bojanovská s jemně ovocnou vůní (broskve), které se jen pomalu otevíralo. Pikantní a svěží víno s ovocně-květinovým tělem a s výraznější kyselinkou v dochuti.

Jemnou a „pomalou“ vůni měl také Ryzlink rýnský 2008 v pozdním sběru. Světlé ovoce ve vůni i chuti (angrešt, jablko, nedozrálé broskve), navíc decentní minerální závoj. Výrazně pikantní víno na hranici suchého a polosuchého, kterému trochu chybělo na šťavnatosti a plnosti těla.

Z bílým měl Tramín červený 2008 ve výběru z hroznů jako jediné víno výraznější vůni. Velkopavlovický tramín (trať Bojanovská) byl ve vůni i chuti více kořenitý, než jako tradičné po růžích či exotickém liči. Polosladké víno, poměrně pěkně pitelné s jemnou hořčinkou v dochuti.

Polosuchý Aurelius 2008 v pozdním sběru nebyl příliš výrazně, dost pomalu se otevíral nejen ve vůni. Potom se projevily ovocně-medové tóny, které v dochuti přecházely do nasládlých, lehounce pikantních meruněk.

Mladé víno Müller Thurgau 2009 bylo ve vůni velmi blízké sauvignonu (výrazná stopa černého rybízu), která lehce přecházela i do chuti. Śtíhlé, suché a velmi svěží víno s příjemným ovocným základem, kterému by posloužily především teplé letní dny.

Stejně staré (tedy mladé) Svatovavřinecké rosé bylo bohatě ovocné (peckoviny), svěží a pikantní s jemně nasládlým tělem. Jedna z nejlepších mladých růžovek, které jsem v posledních dnech ochutnal.

První červené víno, Modrý Portugal 2008 v pozdním sběru, bylo poměrně zdařilé, především zaujalo ovocnou vůní (tmavé lesní plody). V těle bylo příjemně ovocné, poměrně bohaté (27,3 g/l bezcukerný extrakt) s jemnými tóny vanilky a čokolády. Ještě pikantní v dochuti, potřebuje však chvíli poležet.

Potěšilo mne i první červené, Svatovavřinecké 2007 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé peckoviny v lehce „griotkové“ úpravě s náznakem čokolády. Měkce ovocné víno s plnějším tělem, již uhlazené s příjemnou pikantností v dochuti.

V trochu jiném stylu bylo Rulandské modré 2007 v pozdním sběru. Ve vůni tmavá lesní směs, náznak minerálů i dotek čokolády. V měkce ovocné a uhlazenější chuti bylo zřetelně pikantní se zřetelnou čokoládovou stopou. Víno částečně zrálo v použitém barikovém sudu, ale potřebuje ještě alespoň rok ležet v láhvi, aby se trochu zakulatilo a získalo sametovější styl.

K takové budoucnosti je na nejlepší cestě Rulandské modré 2007 ve výběru z hroznů. U něj převažují ve vůni vyzrálé peckoviny s jemným griotkovým nádechem. V těle plnější, měkčí s vanilkovým závojem po zrání (18 měsíců) v již použitém bariku. Extraktivnější a lehce pikantní víno v dochuti.

Líbila se mi také Frankovka 2008 v pozdním sběru z velkopavlovické trati Lizniperky (na písku). Příjemně voněla po vyzrálých peckovinách, v ještě extraktivnějším těle (29,1 g/l bezcukerného extraktu) převládaly višně. Víno ještě mladé a pikantní, ale s hezkou budoucností.

Posledním vínem večera byl Dornfelder 2008 ve výběru z hroznů, rovněž z trati Lizniperky. Ve vůni tmavé lesní plody (ostružiny, borůvky), v identické a tradičně uhlazenější chuti byla zřetelná vanilková stopa v jemně pikantním závěru. Kvality modré „rulandy” ve výběru nedosáhl, ale třebaže ještě mladý, pil se příjemně.

Hodnocení „vrcholového týmu“:

Rulandské modré 2007, výběr z hroznů – 8,9 bodu, Frankovka 2008 – 8,8 b., Svatovavřinecké 2007 – 8,7 b., Rulandské modré 2007, pozdní sběr a Dornfelder 2008 – 8,5 b., Modrý Portugal 2008 – 8,3 b., Svatovavřinecké rosé 2009 – 8,2 b., Tramín červený 2008 – 8,1 b., Müller Thurgau 2009 – 7,9 b., Sylvánské zelené 2008 a Ryzlink rýnský 2008 – 7,8 b. a Aurelius 2008 – 7,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist