Sauvignony a další poklady z Modrého sklepa

23. 11. 2008

Z Modrého sklepa v Novém Šaldorfu vždy očekávám jen prvotřídní kvalitu. Dočkal jsem se i tentokrát, i když jedno víno přece jen zcela nepotvrzovalo mistrovský rukopis tohoto sofistikovaného vinařství ze Znojemska. Ale k tomu se dostanu.

Do Viničního altánu tentokrát nepřijel tolik očekávaný sklepmistr Antonín Koníček, kterého letošní dřívější vinobraní připoutalo k vinařství. Devět vín nám představil sommelier Pavel Hub, který se s některými novinka ročníku 2008 seznamoval až na místě, nicméně jeho povídání o víně bylo nepochybně zajímavé.

„Zavínili” jsme se vínem ze špičková Gastro-řady, Veltlínským zeleným 2007 v pozdním sběru. Ovocné, suché a jemně kořenité víno s Kraví hory vonělo a chutnalo identicky. V zakulaceném a dostatečně pikantním těle o něco více vynikla jeho kořenitost včetně delikátních pepřových tónů. Pěkný vstup!

Rulandské bílé 2006 ve výběru z hroznů (opět Gastro-řada) znám poměrně dobře a považuji je za nejlepší víno z celé degustované devítky. Krásná vůně (broskve, meruňky, náznak medu a minerálů, ale také lehounká karamelová stopa). V chuti bohaté, hezky šťavnaté, sice ještě suché, ale zároveň nasládlé a pikantní. V delší dochuti jsou zřetelné fajnové minerální tóny.

Pěkně mu sekundoval Ryzlink rýnský 2007 v pozdním sběru. Víno ve vůni ovocně-minerální (citrusy, jemná lipovina), v chuti svěží, měkce ovocné (citrusy, meruňka), velmi pikantní s lehkým minerálním závojem. Víno se bude nepochybně ještě vyvíjet do krásy!

Jakostní Chardonnay 2008 mne poněkud zklamalo. Víno na hranici polosuchého a polosladkého (14 g zbytkového cukru) mělo ve vůní zřetelně nakyslé tóny, které nezastřel ani závan nazrálého ovoce a minerálů. V chuti bylo nasládlé, výrazně pikantní (ani zde nezmizel minerální dotyk), nicméně v dochuti bylo poněkud neharmonické (nesrovnané kyseliny a cukry) a rozhodně bych v tomto víně nehledal chardonnay.

Kabinetní Muškát moravský 2007 byl suchý (zbytkový cukr 2,4 g/l), ve vůni výraznější, kořenitý (přezrálý hrozen přecházel až do tramínových tónů. V těle lehce pikantní s příjemnou muškátovou chutí, v závěru zůstala na patře zřetelná kořenitost.

Polosuchý Tramín 2007 v pozdním sběru (G-řada) byl ještě zdařilejší. Vůně delikátní (čajová růže, exotické liči), v chuti jemně nasládlý, plný a lehce pikantní. V závěru bez hořčinky, jen s delikátní stopou sladkého grepu. Moc pěkný tramín, který si jistě dají i mnozí pánové!

Sauvignony z Modrého sklepa jsou vyhlášené. Naznačil to již první ze závěrečné trojky – jakostní Sauvignon 2008. Polosuché víno z Kraví hory, které vonělo po nazrálém světlém ovoci se zřetelnou stopou černého rybízu. V těle zakulacené, jemně ovocité a nasládlé víno s ještě výraznějšími tóny černého rybízu. Navíc cenově velmi přístupné.

Sauvignon 2006 v pozdním sběru (G-řada) se zařadil mezi nejlepší moravské sauvignonu, které jsme letos ve Viničním altánu ochutnali. Polosuchý (11,6 g zbytkového cukru), ve vůni nazrálé světlé ovoce (meruňky, broskve, angrešt) s lehkým máslovým „štychem“. V těle šťavnatý, přímo boubelatý, jemně minerální na ovocném základě. Postupně se otevíral a v chuti se objevil zřetelný černý rybíz. Víno potřebuje pořádně vydýchat – potom se vám bohatě odmění.

A na závěr víno ještě z předrevoluční sklizně. Kdyby tehdejší ideály mnoha lidem (a nejen politikům) vydržely stejně jako tento jakostní Sauvignon 1989, bylo by nám hej. Vrátím se však ke kvalitám vína. V barvě i vůni připomínal sladkou kukuřici, byly zde však zřetelné i máslové a lehce travnaté tóny. V chuti suché, velmi pikantní a vyzrálé víno. Kromě příjemných medových a decentně kopřivových tónů byl zřetelný také jakýsi kouřový závoj. Velmi zajímavé víno, které krásně odolává času a potěší vás i dnes!

A ještě hodnocení „vrcholového týmu“:

Sauvignon2006, pozdní sběr – 9,1 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé 2006 a Sauvignon 1989 – 9 b., Ryzlink rýnský 2007 – 8,8 b., Tramín 2007 – 8,7 b., Sauvignon 2008 – 8,6 b., Muškát moravský 2007 a Veltlínské zelené 2007 – 8,4 b. a Chardonnay 2008 – 6,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist