Se Staňou po šestnácté

27. 5. 2019

      Je to skoro neuvěřitelné, ale vína Stani Mádla jsme ve Viničním altánu ochutnávali již po šestnácté. A opět něco nového a zajímavého, i když loňská sklizeň nebyla ideální pro velké jásání a šťavnatý humoru. Nicméně legrace nechyběla, takový je Staňa.
      Ochutnali jsme pěknou paletu třinácti vín, a mohu potvrdit, že společně s několika dalšími hosty Viničního altánu jsme ve vinařství o pár dní později tuto paletu rozšířili o další krásné vzorky. Staňa zařídil, Pavel Suk nás nešetřil. Absolutních novinek byla více než polovina, nicméně zahájili jsme vínem Müller-Thurgau 2017 v pozdním sběru. Zavíňovací vzorek byl ovocný, lehce kořenitý ve vůni i chuti, již trošku vyzrálejší s květinovou stopou v měkce pikantním závěru. Posloužil…
      Ročníkovou novinkou bylo Veltlínské zelené 2018 v pozdním sběru s vůní nazrálého světlého ovoce, jemně pepřovitého. Chuť ovocná, opět stopa bílého pepře, šťavnatá a měkce pikantní. Nechyběl delikátní mandlový dotyk. Víno potřebuje ještě pár měsíců poležet!
      Proti loňsku mne o poznání více potěšil Ryzlink vlašský 2018 v pozdním sběru, rovněž suché víno s vůní světlého ovoce s náznakem jemně kořenitých citrusů. V chuti ovocně-pepřovitý, jemně minerální, šťavnatý a měkce pikantní.
      Příjemně mne překvapil Ryzlink rýnský 2018 v pozdním sběru, suché, ještě mladé víno s pěknou perspektivou několikaletého ležení v láhvi.   Výraznější aromatika, zřetelná stopa lipoviny, jemně minerální s delikátním ovocným „štychem”. V chuti lehounce nasládlý, převaha nazrálého světlého ovoce se vzdálenou mineralitou v měkce pikantní koncovce.
      Stejně jako loni mne potěšil Sauvignon, tentokrát ročník 2017 v pozdním sběru. Ve vůni světlé peckoviny, především broskev. Chuť nasládlá, bohatá na nazrálé světlé peckoviny s jemnou květinovou stopou (především květ bezinek). V závěru byl sauvignon šťavnatý a měkce pikantní.
      Tramín červený 2017 byl suchý s jemnou citrusově-květinovou vůní. Také v chutí citrusy a květiny, tělo lehounce zakulacené a měkce pikantní, snad i díky přidání trošky Neuburského. Víno je tak vhodnější na delší pití, a nejen pro dámy.
      Pěkně vyzrálo bylo Rulandské šedé 2017 v pozdním sběru. V plné vůni hodně nazrálé světlé ovoce, především peckoviny s jemnou minerální stopou. Chuť měkce ovocná, zakulacená, lehounce nasládlá, plnější s příjemně pikantním ocáskem.
      Hibernal není moje parketa. Ochutnali jsme ročník 2017 v pozdním sběru, a na rozdíl od loňské „šestnáctky” byl méně vstřícný. Ve vůni nazrálé ovoce, grep, další citrusy a stopa černého bezu. V chuti lehce nasládlý s převahou grepu a černého bezu, a jemně pikantní. Méně živé, trošku unavené víno.
      Velmi příjemná byla Frankovka rosé 2018 v pozdním sběru. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem (6 g/l) a kyselinou (6,5 g/l). Ve vůni jemná lesní směs. V lehounce nasládlé chuti bohaté na lesní plody a tmavé peckoviny bylo víno šťavnaté a měkce pikantní.
      Jakostní Svatovavřinecké 2017 vonělo po tmavém ovoci se stopou švestkových povidel. V chuti opět tmavé peckoviny včetně povidel, v dochuti náznak výrazně pikantního kompotu. Víno leželo rok na jemných kvasnicích a zrálo v sudu o objemu 10 000 litrů. Na mne ještě moc pikantní, možná trošku tenčí.
      Plnější i elegantnější byl Cabernet Moravia 2017 v pozdním sběru. Ve vůni lehce kořenitá směs tmavého ovoce. V uhlazenější chuti identické. Nechyběla stopa kořenitosti a měkce pikantní závěr.
Ještě více mi chutnalo Zweigeltrebe 2017 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé ovoce, jemně džemovité. V chuti měkce ovocné, jemnější s lehounkou kořenitostí a uhlazeným závěrem. Také toto víno leželo na jemných kalech a zrálo ve velkém sudu (10 000 l).
      A na závěr večera pro mne to nejlepší – Frankovka 2017 v pozdním sběru. Příjemná vůně nazrálého tmavého ovoce s jemnou čokoládou a stopou džemu. V plnější chuti opět směs tmavých peckovin a lesních plodů. Nechyběl dotyk čokolády a jemné, pomalu sládnoucí třísloviny. Pěkné pití na delší trať.
       Večer v naplněném „hlavním sále” (tentokrát probíhala prezentace vín z kapacitních důvodů v „obráceném gardu”, tedy od vstupních dveří) přítomné rozhodně uspokojil. Přes jistou rozmrzelost z „divoké” loňské sklizně i vrtkavosti počasí v předchozích letech Staňu humor stále ještě neopustil. Je to opravdu ideální doplněk k jeho vstřícným vínům.
      Početně lehce oslabený „vrcholový tým” ocenil Staňova vína takto:
Frankovka 2017 – 9 bodů (z 10 možných), Zweigeltrebe 2017 – 8,9 b., Ryzlink rýnský 2018, Sauvignon 2017, Cabernet Moravia a Frankovka rosé 2018 – 8,8 b., Veltlínské zelené 2018, Ryzlink vlašský 2018, Tramín červený 2017 a Rulandské šedé 2017 – 8,7 b., Svatovavřinecké 2017 – 8,6 b., Hibernal 2017 – 8,5 b. a Müller-Thurgau – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist