Se Staňou to jinak nejde!

8. 6. 2011

Také na své v pořadí již sedmé („altánový rekordman“ mezi vinaři) degustaci ve Viničním altánu mne velkobílovický vinař a můj kamarád Staňa Mádl příjemně překvapil. Mám tím samozřejmě na mysli vína. A přestože přivezl jen ta z „problematického“ ročníku 2010, objevil jsem mezi nimi minimálně dvě delikatesy.

Jinak vše při starém. Nálada výborná, vína dostatek a hosté vstřícní. U Stani Mádla to ani jinak nejde!

Tak co jsme ochutnávali? Celkem dvanáct vín – osm bílých, jedno růžové a tři červená, v drtivé většině pozdní sběry, které byly čerstvě nalahvovány právě pro naši ochutnávku. Tedy nic uleželého či již odpočatého.

„Zavíňovací“ Müller Thurgau v pozdním sběru byl polosuchý (8,5 g/l zbytkového cukru) s pikantní kyselinkou a svěžím, nekomplikovaným ovocným stylem. Větší ambice si nemohl dělat.

Osobně mne příjemně překvapilo suché Veltlínské zelené v pozdním sběru, výrazně ovocné, šťavnaté a poměrně plné s pikantní a jemně kořenitou dochutí.

Následující Ryzlink vlašský v pozdním sběru byl polosuchý, zřetelně minerální ve vůni i chuti a výrazně pikantní, nicméně „obyčejný“, bez výraznějšího charakteru.

Polosuchý Ryzlink rýnský v pozdním sběru byl ovocný s jemnou stopou lipoviny ve vůni i chuti. Nasládlé, plnější víno, šťavnaté, ale ještě ne zcela srovnané. Musí ještě minimálně několik měsíců ležet, aby se jemně zakulatil a harmonizoval.

Výraznější kvalitativní vzestup zahájilo suché Chardonnay v pozdním sběru. Ve vůni jižní ovoce (včetně citrusů), stopa medu a zpočátku i lehká živočišnost. V chuti velmi pikantní, plné vyzrálého ovoce se zřetelně vykukující kyselinkou. I tady je samozřejmě nutné ještě několikaměsíční ležení v láhvi. Aby se vše ideálně srovnalo…

Velmi zdařilý byl suchý Sauvignon v pozdním sběru. Ve vůni pěkná kombinace broskví, citrusů i sušených meruněk. V pikantní chuti byl identický, tedy bez často obvyklých tónů černého rybízu či bezinkového květu. Příjemné, poměrně extraktivní víno, které bude stále lepší.

Následující dvě vína bych zařadil mezi letošní moravskou špičku těchto dvou odrůd. Rulandské šedé v pozdním sběru, víno na hranici polosuchého a polosladkého (14 g/l zbytkového cukru, 6,7 g/l kyselin) potěšilo plnou ovocnou vůni a chutí (vyzrálé jižní plody), ale především velkou šťavnatostí a pikantní dochutí. Opravdu extraktivní (27 g/l bezcukerného extraktu) a rozhodně atraktivní víno s krásnou budoucností v řádu více než jen měsíců.

Doslova nečekanou bombou byl ještě formálně suchý Tramín červený v pozdním sběru. Delikátní vůně (růže, exotické liči a citrusová, hlavně grepová kůra), v chuti nasládlé, zakulacené a velmi extraktivní víno s krásnou šťavnatou pikantností v závěru. Tramín elegantního stylu nejen pro dámy!

Loni jsem měl s růžovou Frankovkou problém. Tentokrát bylo toto „roséčko“ v pozdním sběru rozhodně kvalitnější. Suché a velmi ovocité víno ve vůni i chuti (peckoviny, stopa jahod). Tělo bylo velmi pikantní, lehce zakulacené a rozhodně osvěžující. Pěkná šance pro letní pití ve Viničním altánu!

André 2009 v pozdním sběru vyhodnotil „vrcholový tým“ nejlepším vínem loňské degustace. „Desítka“ nás již tolik neoslnilo, což je rozhodně dáno především samotným ročníkem. Jakostní André 2010 bylo suché s vůni tmavých peckovin a čokolády. V těle měkce ovocné (peckoviny) a s dostatkem tříslovin, ale také výrazně pikantní s poněkud hubenějším tělem. Musí se zakulatit, ale na mohutnosti nezíská!

Modrý Portugal v pozdním sběru byl pitelnější a uhlazenější (ne však o moc plnější). Ve vůni tmavé peckoviny, jemná čokoláda a stopa dubového dřeva po zrání ve starším bariku. V těle lehčí, ovocný a uhlazený pro okamžité pití. Dá se u něj vydržet delší dobu.

Rozhodně nejlepším červeným vínem večera byl Cabernet Moravia 2010 v pozdním sběru. Víno plné kořenitých tmavých peckovin s pěkně extraktivním tělem (29 g/l bezcukerného extraktu). Již nyní překvapivě uhlazené s náznakem sametové vestičky. Určitě se bude ještě zlepšovat. Ale již nyní příjemně pitelný, vydařený moravský cabernet.

A ještě připomínám, že další všeobecné přechutnávání vín Stanislava Mádla se uskuteční ve Viničním altánu již 26. května. Samozřejmě přijede velkobílovický vinař, a přiveze s sebou nejen vína, ale také cimbálovou muziku. Vřele doporučuji tuto skvělou kombinaci!

A ještě hodnocení „vrcholového týmu“:

Tramín červený – 9,1 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé – 9 b., Cabernet Moravia – 8,6 b., Veltlínské zelené, Sauvignon a Frankovka rosé – 8,5 b., Chardonnay – 8,4 b., Modrý Portugal – 8,3 b., Ryzlink rýnský – 8,1 b., André a Ryzlink vlašský – 8 b. a Müller Thurgau – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist