Šebestovo překvapení: vína Jana Sečkáře!

10. 11. 2010

Opravdové překvapení nám připravil Pavel Šebesta, vinař z Dolních Bojanovic. Přivezl nejen osm svých vín, ale také čtyři červené vzorky svého kamaráda-vinaře z nedaleké Moravské Nové Vsi – Jana Sečkáře. Tedy vinaře, který se již nyní své profesi nevěnuje. Údajně vinařství prodal… Zbyla však ještě nějaká, opravdu krásná vína.

Celkem jsme tedy ochutnali tucet vín – čtyři bílá, po jednom klaretu a růžovém, a šest červených. A hned na začátku musím konstatovat, že poměr ceny a kvality u všech vín byl mimořádně příznivý!

Začali jsme klaretem z Rulandského modrého 2008 v pozdním sběru. Příjemně suché víno s poněkud zastřenou vůní lesních plodů. Osvěžil nás velmi pikantní chutí, poměrně šťavnatou, ovocnou dochutí.

Prvním bílým byl Ryzlink rýnský 2007 v pozdním sběru. Ve vůni tohoto suchého a „přírodně“ kvašeného vína (bez dodaných kvasinek) bylo zralé světlé ovoce a stopa lipoviny. V chuti měkce ovocné, velmi pikantní a lehounce zakulacené. Přítomna byla lipovina a ovocná stopa v dochuti.

A po něm následoval jeho mladší bratříček – Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru. Vůně o něco výraznější (nazrálé ovoce, lipovina), v suchém těle bylo čisté, rovněž velmi pikantní s měkkým a šťavnatým závěrem.

Po ryzlincích dva šedé pinoty. Nejprve Rulandské šedé 2008 v pozdním sběru, polosuché víno s vůní nazrálého světlého ovoce. V chuti plné, šťavnaté a pikantní se svěží dochutí.

O něco atraktivnější bylo Rulandské šedé 2009 ve výběru z hroznů. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6 g/l) a samozřejmě i výraznějším alkoholem (14 %). To byla jeho snad jediná, byť malá piha na kráse. Výrazná ovocná vůně, bohaté a harmonické tělo plné ovocných tónů. Zakulacené a šťavnaté tělo, po krátkém vydýchání alkohol zmizel a zůstala příjemně pikantní dochuť.

Z Dolních Bojanovic byl také Cabernet Moravia rosé 2009, zemské víno, chuťově příjemné, ale na růžové s hodně vysokým alkoholem (13,5 %). Měkce ovocná vůně i chuť byly totiž zastřené vyčuhujícím alkoholem. Škoda!

Prvním červeným bylo Šebestovo Rulandské modré 2008, jakostní víno s výrazně světlou barvou, ale s poměrně bohatou vůní (lesní směs), a především chutí (tmavé lesní plody, poté stopa višní). Velmi svěží víno s poměrně bohatou dochutí.

Jakostní Cabernet Moravia 2007 voněl po kořenitých peckovinách (včetně sušených švestek). V překvapivé hladkém těle byl bohatě ovocný, jemně kořenitý s příjemně pikantní dochutí.

Vína Jana Sečkáře jsem nikdy nepil. A mohu toho jen litovat! Každopádně podle čtyř červených vzorků z požehnaného ročníku 2005, které jsme měli možnost premiérově (a asi i derniérově) ochutnat. Byl to příjemný vinný zážitek.

Vše začal jakostní Cabernet Moravia, barrique, ze Staré hory. Plná vůně po tmavých peckovinách a hořké čokoládě, jemně kořenitá. Bohaté tělo plné tmavého ovoce, koření a čokolády. Uhlazená chuť s příjemně sládnoucími tříslovinami.

Pinot Noir ve výběru z hroznů, barrique, měl vysoký alkohol (14,5 %), bohatou vůni (třešně, višně, hrozinky, sušené fíky) a velmi uhlazenou a elegantní chuť plnou jemného sušeného ovoce.

Vrcholem večera byla dvě vína z odrůd typických pro oblast Bordeaux – Merlot a Cabernet Sauvignon. Merlot 2005 v pozdním sběru, barrique, zaujal již krásnou vůní tmavých peckovin s jemnou paprikovou stopou. Chuť ovocná a téměř sametová se sladkými a velmi lehounkými tříslovinami. Dochuť pikantní a příjemně elegantní. Hezká ukázka moravského merlotu.

A stejně hezká byla ukázka moravského Cabernetu Sauvignon. Ročník 2005 v pozdním sběru, barrique, předvedl neméně bohatou, ale o něco více kořenitou vůni i chuť. Tělo plné s dostatkem sladkých taninů v jemně pikantní dochuti. Nové i staré barikové sudy Mercier moravské červené krásně políbily, ke znásilnění rozhodně nedošlo! To ocenil i „vrcholový tým“:

Merlot 2005 – 8,9 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon 2005 – 8,8 b., Rulandské šedé 2009 a Pinot Noir 2005 – 8,6 b., Rulandské šedé 2008 a Cabernet Moravia 2005 – 8,5 b., Ryzlink rýnský 2009 – 8,3 b., Rulandské modré 2007 – 8,2 b., Ryzlink rýnský 2007 a Cabernet Moravia 2007 – 8,1 b., Rulandské modré klaret – 7,8 b. a Cabernet Moravia rosé 2009 – 7,7 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist