„Selský” styl hosty nenalákal

15. 5. 2012

     Ani druhá ochutnávka vín velkopavlovického vinaře Miroslava Hlávky ve Viničním altánu se nesetkala s výraznějším ohlasem hostů, třebaže „vrcholový tým” mnohá jeho vína dostatečně ocenil. Holt, znovu se ukazuje, že „selská” vína na své velké fanoušky u nás stále ještě čekají. A pokud se neskloubí s příznivější cenou, může být jejich osud často opravdu komplikovaný.
     Ochutnali jsme dvanáct vín z ročníků 2007 až 2011 s lehčí převahou vín růžových a červených. Ale začali jsme bílým vínem – Veltlínské zelené 2009 v pozdním sběru. Bylo to ani nejslabší víno večera, a to především díky výraznému nedostatku kyselin a zřetelné, hořčině v dochuti.
     Jen o malinko lepší bylo Cuvée Hlávka 2009 v pozdním sběru (Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Tramín červený). Vyzrálé, ovocně-medové a zakulacené, ale opět bez kyseliny a s hořčinou v závěru na patře.
     Lepší to bylo u Ryzlinku rýnském 2009 ve výběru z hroznů. Vůně ovocně-minerální, v chuti identické, svým způsobem mazlivé, ale opět s nevýraznou kyselinkou. A v závěru nechyběla ani nepříliš laskající horčinka.
     O něco více potěšil Ryzlink rýnský 2011 ve výběru z hroznů. Ve vůni ovocně-minerální, lehounce kořenitý. V chuti nasládlý, ovocný a jemně medový. Náznak kořenitosti v dochuti byl doprovázen příjemnou pikantností.
     Muškát moravský 2009 v pozdním sběru byl aromatický, suchý, kořenitý a pikantní, ale zřetelně kratší. To ho diskvalifikovalo při postupu do vyšších pater hodnocení.
     Asi nejlepším vínem večera z těch klasických bylo pro mne André rosé 2011. Sice polosladké, ale krásně ovocné a bohatě pikantní víno. Ve vůni kompotované jahody, v chuti kombinace jahod a malin s převahou posledně jmenovaných. Pohodové víno nejen pro teplé letní dny.
Ještě o něco sladší, ale neméně atraktivní bylo Rosé Modrých hor 2011. Cuvée odrůd Modrý Portugal, Frankovka a Svatovavřinecké nabídlo ve vůni tóny tmavé lesní směsi. V chuti výrazně nasládlá lesní směs, nicméně trochu méně pikantní, než by si zasloužila. Ale velmi vhodné pro slavnostnější příležitosti jako sladší tečka.
     Svatovavřinecké 2008 v pozdním sběru příliš nelákalo nahnědlou barvou, ani kořenitou, jemně naoxidovanou vůní. V chuti bylo o něco lepší – jemné, uhlazené s lehce kořenitým závěrem.
     Pro mne nejlepším červeným vínem (mimo slámové) byl Modrý Portugal 2008 v pozdním sběru. Ve vůni příjemné višně v čokoládě. V chuti čisté, měkce ovocné, delikátně kořenité víno s pěkně pikantním závěrem.
     Kvalitou se mu blížil Cabernet Moravia 2009 v pozdním sběru. Ve vůni i chuti ovocný (tmavé peckoviny), tělo uhlazené s pikantním závěrem. Středně plné víno, které se může ještě zlepšovat ležením v láhvi.
     André 2008 v pozdním sběru mělo pěknou vůni višní v čokoládě. V chuti ovocné, čisté a velmi pikantní se zřetelným tříslem. Víno musí ještě ležet v láhvi.
     Závěrečnou a sladkou tečku bylo slámové víno Cabernet Moravia 2007. Ve vůni ořechy, sušené švestky a datle. V chuti překvapivě méně sladké, zřetelné bylo sušené ovoce, ale také měkce pikantní ocásek. Na „slámovku” větší láhev (0,5 l), pochopitelně za vyšší cenu. To hosty poněkud odradilo.
     A jak vína hodnotil „vrcholový tým”? Takto:
     Cabernet Moravia slámové – 9 bodů (z 10 možných), Modrý Portugal a Cabernet Moravia 2008 – 8,6 b., André rosé a Rosé Modrých hor – 8,5 b., Ryzlink rýnský 2011 – 8,4 b., André 2008 a Ryzlink rýnský 2009 – 8,3 b., Muškát moravský 2009 – 8,1 b., Svatovavřinecké 2008 – 7,9 b., Cuvée Hlávka – 7,7 b. a Veltlínské zelené 2009 – 7,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist