Šest stylů i vinných zážitků

8. 11. 2016

       Šest převážně malých vinařství z Moravy nám na své premiéře ve Viničním altánu představila Jana Hrubá, která jejich vína nabízí prostřednictvím své společnosti Wineselection. Některá i našim hostům dobře známá, jiná téměř neznámá. A byl to mimořádně zajímavé večer s převážně originálními, často i netypickými víny.
      Zahájili jsme Ryzlinkem rýnským 2015 z Bojanovského sklepa Uherek. Výrazně suchý ryzlink, který má své lepší zítřky před sebou. Ve vůni ovocně-minerální se stopou lipoviny. Stejně tak ve šťavnaté a téměř mazlivé, byť výrazně pikantní chuti.
      Následoval můj oblíbený Veselý vlašák 2014 z Vinařství Nepraš & Co. v Pavlově. Letos v dubnu jsem jej ochutnal přímo ve sklepě, myslím, že toto „základní” víno bylo nyní ještě lepší. Suchý vlašák s vůní nazrálého, jemně máslového ovoce a s dotykem minerálů. V chuti pěkně ovocný (světlé peckoviny i hruška), šťavnatý a pikantní. Trošku lehčí víno s jemným minerálním „štychem” v koncovce.
      O třetím vínu se hosté dlouho dohadovali, většině však jeho „autentický styl” nevyhovoval. Veltlínské zelené 2014 z vinařství Dva duby v Dolních Kounicích bylo rozhodně originální. Ovocnost byla potlačena ve vůni i chuti, a to na úkor lehce kořenitých, travnatých a dřevitých tónů s nádechem vanilky a karamelu. Ve vůni i v chuti pikantní, téměř zlatavé víno. Jen ti nejzdatnější se propijí k čisté podstatě tohoto veltlínu. Ale bude to chvíli trvat.
      Bílou jedničkou večera, jak pro mne, tak v hlasování hostů, byl Sauvignon Blanc 2015 z Vinařství Fabig v Hustopečích. Výrazně suchý sauvignon (9,1 g/l kyselin), krásně ovocný ve vůni i chuti s jemným dotykem černého rybízu a černého bezu. Pěkný, harmonický sauvignon se šťavnatým a pikantním tělem. Víno až překvapivě hladí při každém doušku.
      Následující Neuburské 2015 z Vinařství Bílkovi (Velké Bílovice) bylo formálně ještě suché (7 g/l zbytkového cukru, 6 g/l kyselin). Možná trochu překvapivě nabídlo výrazné aroma jižního ovoce. V chuti ovocné (hruška), uhlazené, jemně máslové, přitom šťavnaté a pikantní. Trošku líbivé, ale příjemně pitelné víno.
      Na přibližně stejné úrovni bylo pro mne Sylvánské zelené 2015 z Vinařství Čapka (Hrušky). Víno na hranici suchého a polosuchého vonělo po nazrálých světlých peckovinách a hrušce, v uhlazené, malinko lehčí chuti bylo poměrně šťavnatá a pikantní.
      Rozhodně atraktivní bylo Cuvée 5. Element 2015 od pana Uherka. Formálně suché víno z odrůd Muškát žlutý, Tramín kořenný a Ryzlink rýnský vonělo po vyzrálém, lehce kořenitém ovoci se stopou muškátu. V chuti plné, ovocně-květinové, šťavnaté a pikantní. Uhlazené a hezky harmonické víno.
      Polosladké víno s komerčním názvem I Love Pinot 2015 (Vinařství Bílkovi) z odrůd Pinot Noir (klaret), Pinot Gris a Pinot Blanc mělo nízký alkohol (10 %) a vonělo po hodně přezrálém světlém ovoci. Ve sladší chuti výrazně ovocné, ale poněkud ploché s nevýraznou pikantností.
      Prvním ze dvou červených byl Cabernet Moravia 2014 z Vinařství Fabig. Ve vůni tmavé peckoviny s lehkou kouřovou stopou. Chuť ovocná, šťavnatá, bohatá na tmavé peckoviny s jemným nádechem připáleného dřeva. Víno zrálo 6 měsíců v sudu z lehce toustovaného dubu.
      Na závěr jme ochutnali výborné Cuvée Element Ignis 2015 od pana Uherka. Víno z odrůd Frankovka a Dornfelder nabídlo ve vůni tmavou lesní směs. Stejně tak v uhlazené, měkce pikantní chuti. Krásné červené, které se bude kratším ležením v láhvi ještě zlepšovat. Pěkná tečka za velmi příjemným večerem s opravdu zajímavými víny.
      Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil ochutnávaná vína takto:
Sauvignon (Fabig) a Cuvée Element Ignis (Uherek) – 9,1 bodu (z 10 možných), 5. Element (Uherek) – 8,9 b., Veselý vlašák (Nepraš), Sylvánské zelené (Čapka) a Cabernet Moravia (Fabig) – 8,7 b., Neuburské (Bílkovi) – 8,5 b., Veltlínské zelené (Dva duby) – 8,4 b., I lové Pinot (Bílkovi) – 8,3 b. a Ryzlink rýnský (Uherek) – 8,1 bodu (moje hodnocení – 8,7 b.).
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist