Sestava pro vinné fajnšmekry!

24. 8. 2011

Opravdu netradiční sestava zahraničních a moravských vín se sešla ve Viničním altánu na poněkud neplánované prezentaci dovozní a prodejní společnosti weinlink.cz, s.r.o. Ta zastoupila původně avízovanou degustaci vín dovozní společnost Labros, s.r.o., z jejíhož portfolila jsme měli možnost ochutnat dva novozélandské sauvignony. Ředitel společnosti David Kuchař nám představil celkem devět vín, včetně jednoho soutěžního překvapení z Moravy. Dvě vína pocházela z Nového Zélandu, dvě z Itálie a jedno z Chile. Zbývající čtyři byla ze tří špičkových moravských vinařství.

Nesmírně zajímavé bylo srovnání různých sauvignonů z „nového světa“ a Itálie. A sauvignony jsme také začali. Prvním byl Sauvignon blanc 2009 z významného chilského vinařství Carmen. Pěkná ukázka velmi kvalitního vína ze základní řady. Suchý, pěkně ovocný, zakulacený s vůní i chutí jižního ovoce s převahou citrusů a se zřetelnou stopou černého rybízu. Potěší pikantní dochuť limetky s černým rybízem.

Z italské oblasti Friuli byl Sauvignon blanc 2010. Produkt prestižního vinařství Livio Felluga. Ve vůni i chuti o něco méně černorybízových tónů, ale zase větší příděl jižního ovoce. Víno neslo jemnou stopu po zrání na vinných kalech.

Krásnou ukázkou novozélandských sauvignonů z oblasti Marlborough byly dva produkty z vinařství Seresin. Nejprve Mono Sauvignon blanc 2010 s ideálním poměrem zbytkového cukru (3 g/l) a kyselin (6,3 g/l), a také s vyšším alkoholem (14 %). Ve vůni vyzrálé broskve se smetanovými tóny a černým rybízem. V chuti elegantní kombinace světlého ovoce (citrusy, broskve) a nepřehlédnutelného černého rybízu. I toto víno zrálo v nerezu a nějakou dobu na vinných kalech.

Ještě atraktivnější vizitku nabídl Seresin Sauvignon blanc 2009, který kromě stejného množství zbytkového cukru, kyselin a alkoholu jako jeho bratříček Momo obsahoval navíc 5 % odrůdy Semillon. Vůně velmi plná, téměř máslové ovoce a jemné minerály. Ve výrazně pikantní chuti jsem cítil hodně nazrálé světlé ovoce se špetkou vanilky. Krásně plné víno, které z 15 procent zrálo ve starších dubových sudech. Celkem 80 procent hroznů kvasilo přírodní cestou bez přidání kvasinek. Víno pro náročné, které však chutná i méně „propitým“!

Mezistupeň představovalo velmi atraktivní rosé z odrůdy Zweigeltrebe, ročník 2010 z věstonického vinařství Vinohrad, s.r.o. Polosladké víno (22,6 g/l zbytkového cukru) nabídlo ve vůni bohatě jahod. V nasládlé chuti bylo velmi pikantní, krásně jahodové s plným a šťavnatým tělem a s delší dochutí. Hodně vychladit a pít jako aperitiv!

Soutěžní hádanku z Moravy nikdo neuhádl. Drtivá většina hostů se však shodla na tom, že víno nepůsobí jako moravské. Protože šlo o červené, byl to rozhodně hold. V tomto případě Vinařství Špalek z Nového Śaldorfu za jeho Gryllus 2006, cuvée odrůd Zweigeltrebe, Cabernet Sauvignon a Svatovavřinecké. Ve vůni ukázkové višně v čokoládě, v těle uhlazené, plné tmavých peckovin a čokolády se stopu kůže a sladkých tříslovin. Víno evropské kvality!

Po delší době jsme ve Viničním altánu ochutnali kvalitní Chianti. Tentokrát to bylo Castellare Chianti Classico 2009 DOCG z toskánského vinařství Castellare di Castellina. Odrůda Sangiovese (95 %), zbytek Canaiolo. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. V těle jemné, nicméně se stále ještě zřetelnými tříslovinami. Delikátní víno se středně dlouhou dochutí, v níž byla zřetelná stopa dubu. Víno totiž zrálo 3 měsíce v bariku z francouzského dubu (stáří 2 až 4 roky). Příjemné chianti střední třídy za odpovídající cenu.

O krásný závěr se postarala dvě vína z nového popického vinařství Gotberg. Prvním byl Merlot 2009 ve výběru z bobulí (viniční trať Svidrunk) – a bylo to opravdové potěšení. Ve vůni přezrálé tmavé peckoviny s čokoládou, jemně kořenité. V těle krásně ovocné, elegantní s lehkými tóny čokolády a vzdáleným náznakem černého rybízu. Opravdová moravská špička mezi merloty!

Tradiční konec v podobě sladké tečky. V tomto případě Pálava z popické viniční trati Panenský kopec, ročník 2009 ve výběru z hroznů. Ve vůni citrusy v podobě sušené kůry, exotické liči a stopa minerálů v medových tónech. Chuť sladká, opět s převahou citrusů (kůra) a dotykem bergamotové silice. Jemné a v dochuti příjemně pikantní, byť zřetelně sladké víno (52 g/l zbytkového cukru). Pěkná tečka za poněkud narychlo sestaveným degustačním listem plným originálních a výborných vín. Navíc prezentovaných s opravdovou znalostí věci, což u dovozců a prodejců není vždy samozřejmostí. Už se moc těším na další setkání s Davidem Kuchařem a jeho vinnou sestavou!

A takto vína hodnotil poněkud zdecimovaný (k jeho velké smůle) „vrcholový tým“:

Seresin Sauvignon blanc 2009 – 9,3 bodu (z 10 možných), Momo Sauvignon blanc 2010 a Gotberg Merlot – 9,2 b., Gryllus 2006 – 9,1, Livio Felluga Sauvignon blanc a Gotberg Pálava – 9 b., Chianti Classico – 8,9 b., Carmen Sauvignon blanc – 8,7 b. a Zweigeltrebe rosé 2010 – 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist