Shiraz, především Shiraz…
20. 11. 2017
Po Novém Zélandu jsme ochutnali ve Viničním altánu další skvělá vína od „”protinožců“. Karina Uhlíková, která tato vína dováží prostřednictvím své firmy Smart Buying, s.r.o., nám představila devět vín z vinařství Grant Burge z australské vinařské oblasti Barossa Valley. Dalo se očekávat, že z odrůd bude převládat Shiraz (Syrah). Ochutnali jsme ho šestkrát – třikrát čistý a třikrát v cuvée, z toho jednou ve fortifikovaném víně.
Nicméně zahájili jsme nejpěstovanější bílou odrůdou na australských vinicích – Chardonnay. První víno Benschmark Chardonnay 2016 bylo suché s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,2 g/l a 6,6 g/l). V poměrně šťavnaté chuti nazrálé světlé ovoce s lehkou minerální stopou. Pikantní víno se středně dlouhým závěrem.
Mnohem sofistikovanější bylo 5th Generation Chardonnay 2014. Ve vůni kromě vyzrálého jižního ovoce byly o něco zřetelnější minerální, ale také jemně živočišné tóny. V suché chuti téměř identické, ale navíc smetanově-karamelové s lehounkým dotykem vanilky. Přibližně třetina vína kvasila a zrála v bariku z francouzského dubu.
Prvním ze šesti klasických červených byl Hilcot Merlot 2013. Nebylo to čistě jednoodrůdové víno, ale jeho součástí bylo 11 procent Cabernetu Sauvignon. Ve vůni nabídlo jemně džemovité tmavé ovoce, převážně lesní plody. Také v chuti nazrálé tmavé ovoce s lehkou stopou džemu a švestkových povidel. Víno ukázalo v závěru jemné třísloviny i lehce pikantní ocásek.
A na řadu přišlá série proslulých shirazů (neboli syrahů). Prvním byl Benchmark Shiraz 2014 s vůní vyzrálé lesní směsi, jemně džemovité. V chuti bohatě ovocný, šťavnatý s lehce nasládlou stopou džemu. V závěru bylo víno měkce pikantní.
Vínem večera s nejlepším poměrem cena/výkon byl podle mne Miamba Shiraz 2015. Ve vůni bohatá kombinace tmavé lesní směsi v lehce džemovitém provedení a čokolády. V chuti jemně džemovité lesní plody, uhlazené s lehounkou stopou čokolády a jemných, ale ještě zřetelných sladkých tříslovin. Víno zrálo 17 měsíců ve větším dubovém sudu evropského původu. Lahodný shiraz!
Možná o něco kvalitnější, ale také výrazně dražší byl Filsell Barossa Valley Old Vine Shiraz 2013. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, džemovité se závanem griotky. Stejně tak v uhlazené chuti se stopou čokolády, jemně pikantní s uhlazenými tříslovinami. Víno zrálo 20 měsíců v nových dubových sudech (30 %) a zbytek v použitých z francouzského a amerického dubu
Následovala dvě cuvée. Nejprve Benschmark Cabernet-Shiraz 2015 (50/50) s vůní lehce džemovitého tmavého ovoce s decentní paprikovou stopou. V chuti tmavé ovoce, jemná paprika, čokoláda, lehká kořenitost. Tělo uhlazené, měkce pikantní s ještě zřetelnými tříslovinami.
Rozhodně nejlepším vínem večera bylo The Holy Trinity GSM 2013, cuvée odrůd Grenache (38 %), Shiraz (35 %) a Mourvédre (27 %). Krásná vůně po lehounce džemovité lesní směsi. Chuť ovocná, uhlazená, elegantní a lehounce pikantní v dlouhém závěru s jemnými tříslovinami. Víno zrálo 18 měsíců ve velkém sudu.
O sladkou tečku se postaralo víno, na jehož „”portskou“ kvalitu si moc dobře pamatuji ještě z posledního ochutnávání někdy před devíti lety. Grant Burge 10 Year Old Tawny 2016, fortifikované víno z odrůd Grenache, Mataro (Mourvédre) a Shiraz. Výrazná a velmi příjemná vůně po hrozinkách a sušených fících. Ve sladké chuti vyzrálé sušené ovoce, hrozinky, jemná medovina a v dochuti delikátní oříšky. Opravdová delikatesa!
Početně oslabený „”vrcholový tým“ hodnotil australská vína takto:
Filsell Shiraz a The Holy Trinity – 9,1 bodu (z 10 možných), 10 Yars Old Tawny – 9 b., Miamba Shiraz – 8,9 b., 5th Generation Chardonnay – 8,8 b., Hilcot Merlot, Benchmark Shiraz a Benchmark Cabernet-Shiraz – 8,7 b. a Benchmark Chardonnay – 8,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý