Silná a inspirativní „rakouská čtyřka“

8. 11. 2010

Rakouská vína ve své drtivé většině, alespoň na degustacích ve Viničním altánu, mimořádně potěší a zároveň mne občas donutí přemýšlet o tom, proč se jim velká část moravských vín nevyrovná – v kvalitě (a to platí i u mnohých bílých), ale také v její každoroční stabilitě. Pořád je třeba učit se od našich jižních sousedů…

To, co v červenci jasně ukázala ochutnávka vín z vinařství Zantho a vinařství Umathum, degustace čtyř rakouských vinařství ze stejného počtu tamních vinařských podoblastí (Wagram, Kamptal, Neusiedler See a Neusiedler See – Hügelland) rozhodně potvrdila. I když tentokrát se rozdíl v kvalitě týkal především červených vín, ale také jednoho „veltlínu“ a jednoho rýnského ryzlinku.

Pavel Mikeska z dovozní společnosti Ocellus, s.r.o. a internetového obchodu wine-bar.cz nám nabídl k ochutnání tucet vín z vinařství Sax (Kamtal), Leth (Wagram), Wendelin (Neusiedler See) a vinařství Birgit Braunstein (Neusiedler See – Hügeland) – šest bílých, jedno růžové a pět červených.

Pravda, vstupní Grüner Veltliner „Zwillingslause“ 2009 od vinaře Saxe nebyl ničím mimořádný, ale i tak chutnal svou lehkostí, svěžestí a jemným, trošku uhlazených ovocným tělem s minerální hořčinkou v dochuti.

Velmi zajímavý byl Lethův Gelber Muskateller Klasik 2009. Víno z odrůdy Muškát žlutý ochutnáváme opravdu výjimečně. Tento byl příjemně, možná trochu méně aromatický (vyzrálý hrozen, citrusy, především mandarinka), ale velmi svěží a pikantní v hezky ovocité chuti. Prostě vstřícný muškát pro dospělou část rodiny!

První výraznou vinnou hvězdou byl Saxův Grüner Veltliner „Alte Reben“ Reserve 2009. Tak si představuji pěkný rakouský veltlín ze starých keřů za dobrou cenu! Bohatá vůně (broskve, meruňky, a možná i přezrálý banán), plná a vyzrálá ovocná chuť. Víno velmi elegantní s příjemným závěrem pikantního, vyzrálého grepu.

A po něm ukázkový ryzlink z Wagramu – Leth Riesling „Wagramterrasen“ 2009. Ještě mladý, ale již nyní excelentní ryzlink s vůní ovoce, lipoviny, jemných minerálů a s lehkou petrolejovou stopou v pozadí. Baculaté tělo plné nazrálého ovoce, šťavnaté a pikantní v dochuti. Ryzlink s velmi vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyseliny (6,1 g/l a 6,9 g/l). Opravdová delikatesa!

Lethovu ryzlinku slušně sekundovala dvě vína od Neusiedlerského jezera z vinařství Wendelin. Tím prvním bylo cuvée Heideboden Weiss 2008 (Chardonnay, Weiss Burgunder a Sauvignon Blanc). Víno, které zrálo 14 měsíců v použitém bariku, mělo elegantní ovocnou vůní s výraznější stopou vanilky a špetnou minerálů. V plnějším a pikantním těle byla zřetelná obdobná kombinace, které dominovaly vanilkové tóny.

Wendelinův Riesling spätlese 2005 byl z trochu jiného soudku. Nižší alkohol (10,5 %), atraktivní vůně nazrálého ovoce (citrusy) a medu se zřetelnou petrolejovou stopou. V chuti medová sladkost kombinovaná s petrolejovými tóny – a velmi pikantní závěr.

Kolem růžového se hodně diskutovalo, osobně jsem patřil mezi jeho obhájce. Leth Rosé 2009, „spravedlivé“ cuvée Zweigeltrebe a Cabernetu Sauvignon mne zaujalo hezkou vůní tmavých peckovin a minerálů, ale také velmi pikantní ovocnou chutí a minerální stopou v závěru. Zajímavé, nikterak prvoplánové roséčko!

Červená vína nastavila laťku velmi vysoko. Již první z nich, Pinot vom Berg 2007 od Birgit Braunstein, vyvážená kombinace převládajícího Pinotu Noir a Svatovavřineckého, potěšila milovníky jemných, uhlazených a elegantních ovocitých vín. Ve vůni kompotované jahody, které přecházely ve vyzrálé tmavé peckoviny. Ovocné tělo bylo jemně kořenité a velmi příjemné v téměř sametové dochuti.

Minimálně na stejné úrovni bylo další víno Birgit Braunstein – Blaufränkisch Heide 2008. Ve vůni výrazné živočišné tóny, které postupně mizely a objevila se příjemná tmavá lesní směs. Tělo plné tmavých peckovin a sladkých tříslovin. Víno s měkce pikantním ocáskem.

Pro mne nejlepším červeným vínem byl Lethův St. Laurent Reserve 2008. Nesmírně krásné Svatovavřinecké s čistou vůní tmavých peckovin. V chuti převládají peckoviny v sušené formě, především švestky. Plné a vyzrálé tělo s lehounkou stopou po čtrnáctiměsíčním zrání v použitém bariku. A v dochuti potěšila opět mazlivá pikantnost.

O „červený závěr“ se postarala dvě vína z vinařství Wendelin. Prvním bylo Heideboden Rot 2008, cuvée Zweigeltrebe, Frankovky a Svatovavřineckého. Zřetelně barikové víno s vůní tmavého ovoce, vanilky a tónů dubového dřeva. V chuti plné s výraznějšími tóny dřeva a vanilky a v dochuti také hořké čokolády. Víno má potenciál na delší ležení v láhvi, zatím je ještě poněkud „tvrdší“, ale atraktivní.

„Sladká tečka“ měla podobu vína Novemberlese 2009 z vinařství Wendelin. Víno z „listopadové sklizně“ vonělo po pikantní lesní směsi. Výrazně ovocné tělo (ostružiny), nasládlé, ale zároveň pikantní a svěží. Zbytkový cukr rozhodně nezakryl krásnou ovocnou chuť tohoto „přípitkového“ vína.

A takto hodnotil vína čtyř rakouských vinařství „vrcholový tým“.

Leth Riesling 2008 a Leth St. Laurent Reserve 2007 – 9,2 bodů (z 10 možných), Wendelin Heideboden 2008 – 9,1 b., Wendelin Riesling spätlese 2005 – 9 b., Wendelin Novemberlese 2009 – 8,9 b., Sax Grüner Veltliner „Alte Reben“ a Birgit Braunstein Pinot von Berg – 8,8 b., Wendelin Heiden boden Weiss a Birgit Braunstein Blaufränkisch – 8,7 b., Leth Gelber Muskateller – 8,1 b., Leth Rosé – 7,7 b. a Sax Grüner Veltliner „Zwillingslause“ – 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist