Školení s Hortem, lekce druhá

18. 6. 2015

     „Léčba Hortem”, jak jsem stručně charakterizoval loňskou ochutnávku z dobšického vinařství, pokračovala počátkem června ve Viničním altánu další lekcí. Jiří Hort nám představil jedenáct vín z moravských i jihofrancouzských vinic, z toho tři z komplikovaného ročníku 2014. A také na těchto vínech jsme se mohli něco málo přiučit z vinařské teorie a praxe.
      Vstupním vínem bylo Veltlínské zelené 2012 VOC Znojmo. Suché, již vyzrálé víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou, vonělo po nazrálých světlých peckovinách. Také v chuti nazrálé světlé ovoce, jemně kořenité (mandlové tóny), trošku zakulacené a měkce pikantní v koncovce. Hrozny se urodily na viniční trati Šác v zaniklé obci Ječmeniště.
      Další víno VOC – Ryzlink rýnský 2013 bylo o poznání atraktivnější. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem a především pak kyselinou (8,8 g/l) nabídlo ve vůni světlé ovoce (nádech meruněk) a jemné minerální tóny. V chuti světlé peckoviny, tělo šťavnaté a výrazně pikantní. Víno s velmi pěknou budoucností z dobšické trati U Hájku.
      Ze stejného ročníku byl Sauvignon v pozdním sběru. Víno s velmi podobným zbytkových cukrem a kyselinou jako u ryzlinku. Tedy suché, jen s poněkud vyšším alkoholem (13,5 %). Ve vůni ovocně-minerální s náznakem citrusů. Stejně tak v plnější chuti, kterou částečně charakterizovala jemná slaná stopa. Plnější tělo se postupně otevíralo, a objevil se angrešt, a možná i meruňka.
     Líbilo se mi Chardonnay 2013 v pozdním sběru z viniční trati Lampelberg v Ječmeništi. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,1 g/l) a vysokou kyselinou (9,1 g/l). Ve vůni jemně medové ovoce a tóny máslové kukuřice. V chuti nazrálé ovoce (broskev) s medovým závojem. Šťavnaté a výrazně pikantní víno.
      Prvním vínem z ročníku 2014 byl kabinetní Kerner, polosuché víno s nižším alkoholem (11 %) a s výraznou ovocně-bylinnou vůní s převahou „lékárny”. V lehce šťavnaté chuti byly opět zřetelné tóny „lékárny”. Tělo zakulacené s výrazně pikantní dochutí (Drnholec, viniční trať Výsluní).  Obecně aromatiku charakteristickou pro tento Kerner příliš nevyhledávám.
      Zřetelně nejlepším bílým vínem večera bylo pro mne Chardonnay 2009 sur-lie. Výrazně suché víno s nižší kyselinou (5 g/l) a výrazným, ale nevyčuhujícím alkoholem (14,5 %). Ve vůni přezrálé světlé ovoce, jemná vanilka a náznak minerálních tónů. Chuť velmi elegantní, medově-vanilková s lehkými tóny dřeva v sametové a dlouhé dochuti. Víno nebylo filtrováno.
     Následovala „růžová trojka”. Prvním z ní byl Pinot Noir rosé 2013 v pozdním sběru. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,4 g/l) i kyselinou (8,6 g/l). Ve vůni lehce kompotované tmavé peckoviny. Stejně tak v jemné a uhlazené chuti. Výrazně extraktivní „růžovka” byla v závěru měkce pikantní.
      Kabinetní Merlot rosé 2014 byl výrazně pikantní, a to díky vysoké kyselině (8,5 g/l). Ve vůni lesní směs s jemnými tóny černého rybízu. V chuti velmi pikantní lesní směs, rovněž s jemnými tóny černého rybízu či zelené papričky. Mimořádně osvěžující víno z viniční trati Výsluní v Drnholci.
      Nejvíce mi však chutnalo třetí růžové – kabinetní Zweigeltrebe 2014. Polosuché víno s příjemnou kyselinou (7,6 g/l). Ve vůni pěkná kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V pikantní a lehce smetanové chuti jsem cítil především třešně a višně s pecičkou. V závěru pak i jemné lesní plody v delikátním minerálním kabátku.
      O krásný závěr se postarala dvě skvělá červená vína z jižní Francie. Nejprve Hort France (HF) Selection 2011, IGP Aude Coteaux de Miramont. Cuvée odrůd Merlot (70 %) a Syrah (30 %). Ve vůni bohatá, jemně džemovitá lesní směs, stopa čokolády a kávy. Chuť měkce ovocná, opět s tóny džemu a velmi uhlazená. Krásný bezcukerný extrakt – 36 g/l!
      Naprostým vrcholem večera bylo HF 2009, AOC Côtes du Rhône, cuvée odrůd Grenache a Syrah (po 50 %). Tradičně vyšší alkohol (14,5 %), ve vůni výrazné višně v čokoládě. V chuti bohatě vyzrálé tmavé ovoce (višně), čokoláda, jemná stopa džemu. Tělo krásně uhlazené, plné s dlouhou koncovkou. Víno má excelentní bezcukerný extrakt – 36,5 g/l. Opravdová delikatesa, která se zrodila na Rhôně a vinařem byla vyškolena v Dobšicích. Evropské víno v tom nejlepším smyslu slova!
      A takto vína hodnotil početně trochu oslabený „vrcholový tým”:
HF 2009 – 9,2 bodu (z 10 možných), Selection 2011 – 9 b., Ryzlink rýnský 2013 VOC a Chardonnay 2009 sur-lie – 8,9 b., Sauvignon 2013 – 8,8 b., Veltlínské zelené 2012 VOC, Pinot Noir rosé 2013, Merlot rosé 2014 a Zweigeltrebe rosé 2014 – 8,7 b, Chardonnay 2013 – 8,6 b. a Kerner 2014 – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist