Skoupilova vína: bílá tenčí, červená boubelatá

14. 10. 2008

Konečně se ve Viničním altánu osobně představil i velkobílovický vinař Petr Skoupil, takže jsme měli možnost říci mu své názory na ochutnávaná vína. Bylo jich požehnaných třináct: sedm bílých, jedno růžové a pět červených. Protože Velké Bílovice a jejich vinaře trochu znám, očekával jsem, že nejvíce mne potěší ta červená. Nemýlil jsem se.

Mladá bílá z ročníku 2007 byla vesměs teční v těle, snad s jednou či dvěma výjimkami. Alkohol spíše nižší, šest vín suchých nebo polosuchých. Nic boubelatého či bohatě šťavnatého. Vína spíše pro gastronomii – bez jídla jsou trošku vystrašená.

Malinko nečekaně jsme zahájili kabinetním Tramínem červeným z panenské sklizně. Asi nejsušší víno večera s příjemnou vůní po růžích a ovoci. V těle pikantní, ale tenčí. Proletí po patře jako vánek, a za chvíli o něm nevíte!

O moc lépe na tom nebylo ani další kabinetní víno z panenské sklizně – Rulandské šedé. Malinko ho přizdobily hrušky ve vůni a trocha cukru v těle. Ovocné, pikantní, ale tenké víno.

A do třetice všeho kabinetního – růžové cuvée Zweigeltrebe/Rulandské modré. Jahodovo-malinová vůně lákala k napití. Potom jsem ucítil suché, pikantní, ale dost krátké víno bez bohatší chuti. Opět jen osvěžení pro teplé dny! Asi nejslabší víno večera.

Chardonnay v pozdním sběru již bylo polosuché, ale s vyčuhující kyselinkou. Pěkná vůně tropického ovoce (mango, ananas), v těle středně plně víno působilo relativně suchým dojmem díky kyselině. Vhodné nejen pro gastro. Chutnalo mi, ale ke špičkovým moravským „šardonkám“ mělo ještě daleko.

Polosuchý Ryzlink rýnský v kabinetním provedení nebyl jako jediné víno z Velkých Bílovic, ale z Bzence. Ve vůni jemné meruňky a lípa, v chuti celkem identické (výraznější kompotované meruňky). Opět trochu tenčí v těle a kratší v dochuti.

Polosuchý Sauvignon v pozdním sběru měl ve vůni kombinaci nazrálých meruněk a broskví, nic velkého, ale příjemné. V chuti pikantní, dobře pitelný, nicméně příliš „rychlý“ díky tenkému tělu.

Následující dvě vína byla asi nejlepšími bílými večera. Polosladké Rulandské šedé v pozdním sběru se trochu pomaleji otevíralo – ve vůni i chuti. V obojím převládalo nazrálé ovoce (meruňky, broskve), v zakulaceném těle byl zřetelný zbytkový cukr. I proto nepůsobilo víno tenkým dojmem, ale na delší pití to není, spíše k slavnostnímu přípitku. Alespoň u mne.

Předčasnou sladkou tečkou se překvapivě stalo víno z „obyčejné“ odrůdy Müller Thurgau. Kabinetní víno s 30 g zbytkového cukru se hned tak nevidí. A opět překvapení: chutnalo zajímavě, dokonce bych řekl, že příjemně. Ovocně-květinová vůně, nasládlá, ale příjemně pikantní chuť, v níž se opět mísilo měkké ovoce s kyticí lučních květů. Takové víno často neochutnáte. Ale také jen s mírou!

Červená vína byla o třídu výš. Začalo to u Svatovavřineckého 2006 v pozdním sběru. Hezká vůně (nejprve nazrálé lesní plody, posléze kompotovaná peckoviny). V poměrně v hladkém těle převládal višňový kompot. Jemně ovocné a hezky pikantní víno, které bude za rok ještě lepší.

Rulandské modré 2006 v pozdním sběru za rok asi lepší nebude, protože prostě nebude. Podělili jsme se o zbytek lahví. Tak to alespoň tvrdil Tomáš Čepek, který má ve Skoupilově vinařství na starosti mimo jiné obchod. Ve vůni vonělo po jemných višních v rumu (cítil jsem i lehké živočišné tóny). V zakulaceném a hladkém těle chutnaly přezrálé třešně, které doplňovaly tóny hořké čokolády a karamelu. Příjemné pití!

Cabernet Sauvignon 2006 ve výběru z hroznů – barrique. Absolutní špička večera, víno evropské kvality zrálo 12 měsíců v bariku, přibližně třetina sudů byla nová. Plná vůně vyzrálých tmavých peckovin, kávy a čokolády. V těle nazrálé peckoviny v sametovém kabátku doplněné čokoládovými a kávovými tóny. Víno má ještě velký potenciál zrání do krásy. Již nyní je to jedno z nejlepším červených moravských vín, která jsme ve Viničním altánu letos ochutnali. Ovšem cena je trochu vyšší!

Barikové Zweigeltrebe 2006 v pozdním sběru zrálo 18 měsíců ve starších sudech, které zřejmě ovlivnily vůni i chuť vína natolik, že jsem jen obtížně hledal ovocně-kořenité tóny, která mám u „zweiglu“ rád. Ve vůni i chuti něco, čemu doma říkáme „bakelit“, nebo také „nahnilé jahody“. Někomu to chutná, pro mne to je vážná překážka.

A konečně „šťastná třináctka“ – Frankovka 2006 ve výběru z hroznů. Krásná vůně výrazných třešní, hladce ovocná v těle. Chuť opravdu čistá, jemná a relativně bohatá. Hezoučká frankovka s jemných vanilkovým závojem. Laskající ovocité víno, které má jemnou kyselinku a vyšší alkohol – a díky tomu může ještě ležet a růst do krásy.

A co na to „vrcholový tým“?

Cabernet Sauvignon – 9,5 bodu (z 10 možných), Rulandské modré – 9,2 b., Frankovka – 8,4 b., Svatovavřinecké – 8 b., Chardonnay – 7,8 b., Müller Thurgau – 7,7 b., Sauvignon – 7,6 b., Tramín červený, Rulandské šedé 2007 v pozdním sběru a Zweigeltrebe – 7,5 b., Ryzlink rýnský 7,4 b., Rulandské šedé, kabinetní – 7,3 b. a cuvée Zweigeltrebe/Rulandské modré rosé – 6,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist