Skvělý závěr z modrých hroznů

12. 11. 2018

     Čtyři slovenská vinařství včetně několika novinek nám po téměř třech letech představili Otomar Frühauf, jenž k nám tato vína léta dovážel, a další pravidelný host Viničního altánu, znalec slovenských vín Jiří Flosman. Tentokrát to bylo prostřednictvím společnosti Exiner, s.r.o., která se dovozům těchto vín nyní věnuje.
      A bylo co ochutnávat. Z vinařství LVD Limbach to byla dvě mladší vína z ročníku 2017 a jedno o rok starší, z vinařství Vino Hubinský z Novosad dvě vína z ročníků 2016 a 2017. Dále tři mladší (2017) z Vinných pivnic Svätý Jur – vinařství Chowaniec & Krajčírovič. A na závěr dvě krásná červená z vinařství Villa Vino Rača.
      Degustaci jsme zahájili poněkud problémovým vínem Limbašský silván 2017, značkovým vínem, z vinařského družstva v Limbachu. Cuvée vín Silván zelený a Silván červený ukázalo poměrně nepříjemnou „sklepní vůni”, která zcela potlačila světlé ovoce. V suché chuti světlé peckoviny s pecičkou, šťavnaté se zřetelnou hořčinkou a tóny připomínající vadu korku.
      Mnohem lepší, ale ke kvalitním moravským vínům měl ještě daleko, byl Rizling vlašský 2017, neskorý zber, ze stejného vinařství. Suché víno s vůní lehce kořenitého světlého ovoce. V chuti nazrálé světlé ovoce s lehkou kořenitostí, měkce pikantní s pecičkovou hořčinkou v závěru. Vínu chyběla plnost, ale také alespoň náznak elegance.
      Něco zcela jiného představovalo Veltlínské zelené 2017 z Vino Hubinský. Víno s vyzrálostí téměř neskoreho sberu nabídlo ve vůni hodně vyzrálé světlé ovoce s lehce máslovými tóny. V plnější chuti opět vyzrálé světlé peckoviny, především broskev s pecičkou, lehce máslové. V koncovce bylo víno šťavnaté a měkce pikantní.
      Asi nejlepším vínem z Limbašského VD bylo akostné Silvánské zelené 2016. Suché víno, nicméně ve vůní jsem měl trošku problém se „závanem starého sklepa”. Za ním se pak objevily světlé peckoviny. Ty byly včetně pecičky také v chuti, která byla šťavnatá a pikantní. V závěru jsem cítil tóny „lékárny”.
     Rizling Rýnský 2017 v neskorém zberu (Chowaniec & Krajčírovič) byl suchý, a voněl po světlých peckovinách v jemném minerálním kabátku. Ve šťavnaté a v pikantní chuti byly zřetelné peckoviny i s pecičkou. Svěží, ale ještě mladé víno, které musí ležet v láhvi. Myslím, že má šanci na pěknou budoucnost.
      Sofistikovanější a již dostatečně vyzrálé bylo Chardonnay 2016 (cukernatost v moštu na úrovni výběru z hroznů) z Vino Hubinský. Suché víno s trošku vyšším alkoholem (13,5 %) mělo ve vůni zřetelné tóny světlých peckovin v jemném máslovém závoji. V pikantní chuti převažovaly citrusy, především grep včetně typické, ale jemné hořčinky.
      Muškát Moravský 2017, neskorý zber, z vinařství Chowaniec & Krajčírovič byl suchý s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4,3 g/l). V lehce kořenité vůni jsem cítil citrusy včetně mandarinky a jemný muškát.
      Následovala tři červená, pro mne to nejlepší z degustovaných vín. Nejprve to byl Alibernet 2017, neskorý zber (Chowaniec & Krajčírovič). Přitažlivá vůně tmavého ovoce, lehké živočišné tóny a náznak čokolády. V chuti vyzrálé tmavé peckoviny, stopa čokolády a kůže. V lehounce pikantním závěru byly zřetelné tóny tmavých lesních plodů.
      Skvělý byl Cabernet Sauvignon 2015, neskorý zber z vinařství Villa Vino Rača. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, jemný džem a dotek kůže. V chuti vyzrálé, plné, lehounce džemovité se stopou kůže a čokolády. Příjemný byl delší závěr.
Velmi mi chutnal také Dunaj 2015, výber z hrozna, ze stejného vinařství. Výrazně aromatické, především ve vůni (kombinace lesních plodů a tmavých peckovin). Také v chuti tato tmavá kombinace. Nechyběla stopa kůže a čokolády v uhlazeném, krásně pitelném víně s delší koncovkou.
      Součástí ochutnávky bylo také prvotřídní, ručně vyráběné pečivo z řemeslné Středovy pekárny. S ním se vína příjemně snoubila.
„Vrcholový tým”, který byl tentokrát téměř kompletní, měl překvapivě dost výrazně odlišný názor na minimálně polovinu bílých vín. Tady je „zprůměrované” výsledné hodnocení:
      Cabernet Sauvignon (Villa Vino Rača) a Dunaj (Villa Vino Rača) – 9 bodů (z 10 možných), Rizlink Rýnský (Chowaniec & Krajčírovič), Chardonnay (Vino Hubinský), Muškát Moravský (Chowaniec & Krajčírovič) a Alibernet (Chowaniec & Krajčírovič) – 8,8 b., Veltlínské zelené (Vino Hubinský) – 8,7 b., Silvánské zelené (LVD Limbach), Rizlink vlašský (LVD Limbach) – 7,8 b. a Limbašský silván (LVD Limbach) – 6,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist