Sladká i žhavá Sicílie

22. 11. 2010

Již potřetí jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu vína ze známého sicilského vinařského impéria Carlo Pellegrino & C.S.p.A. se sídlem ve slavné Marsale. Tentokrát nám šéf dovozní společnosti Batero, s.r.o. Lubomír Rosenberg se synem přivezli jedenáctku tichých i dolihovaných vín ze Sicílie a nedalekého malého ostrova Pantelleria. A kromě toho také (jaké překvapení pro přítomné návštěvníky předchozí ochutnávky vín Francise Forda Coppoly) sommeliera Petra Hubáčka. A tak ochutnávka vín z nejjižnějšího italského jihu mohla začít…

Startovali jsme bílým vínem Tareni del Duca 2008, Inzolia IGT, ovocně-minerálním s malinko nižší pikantností v dochuti, v níž se objevily i květinové tóny. Styl pro nás ne zcela obvyklý, nicméně zajímavý. Víno přímo volající po snoubení s jídlem! Tam je jeho silná pozice.

Víno s výmluvným názvem Notorius z ročníku 2008 bylo vyrobeno z místní odrůdy Grillo – rovněž kategorie I.G.T. Ve vůni nazrálejší ovoce s lehkým minerálním štychem. Ovocnější, vyzrálejší a uhlazenější tělo s lehce citrusovo-minerálním závěrem.

Ještě přitažlivější bylo Dunari del Duca 2008, Chardonnay I.G.T., které zrálo 4 měsíce v bariku. Přímo klasická vůně – nazrálé ovoce, máslovost, sladká kukuřice. Tělo plnější, příjemně ovocné a šťavnaté v pikantním kabátku. Víno nezapře jistou eleganci!

A šli jsme v bílých ještě výš! Tripudium 2007 I.G.T. z vinařství Duca del Castelmonte, které vlastní společnost Carlo Pelegrino, je nesmírně atraktivní cuvée tří odrůd – Grillo, Chardonnay a Zibibo, jak se místně nazývá nám známý Muškát Alexandrijský. Polovina vína zrála 4 měsíce v baricích z francouzského dubu, druhá pak stejnou dobu v nerezu. Naladila nás již krásně zlatavá barva a poté vůně nazrálého ovoce se stopou minerálů a vanilky. Cuvée má pěkně plné tělo, bohatě ovocné, zároveň však elegantní s příjemně svěží a pikantní dochutí, v níž vynikají nazrálé citrusy. Rozhodně nejlepší z ochutnávaných klasických bílých vín.

Zahřívacím kolem červených projelo jako první víno Tareni del Duca 2007, Nero d’Avola I.G.T. Zajímavé kombinace nádob pro zrání – velké sudy, betonové kádě i nerezové tanky. „Čisté“, ovocité víno s vůní vyzrálých peckovin. Rovněž v těle bohatě ovocné, poměrně přímé a možná trošku lehčí. Středně pikantní v dochuti, ve která jsou zřetelně jemně kousající třísloviny. Pěkné a nekomplikované víno k dobrému jídlu za hezkou cenu!

A po něm již podruhé Notorius, tentokrát červený 2007 z odrůdy Nero d’Avola a v zatřídění „zemských“ vín, tedy I.G.T. Kombinované zrání – velký sud a nerez. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce a jemná čokoláda. Tělo již plnější, příjemně uhlazené se sládnoucími tříslovinami. A v dochuti jasná čokoláda, možná s nádechem rukavičkové kůže. Opět víno s výborným poměrem cena/výkon!

Ale ten nejlepší mělo mé oblíbené Dinari del Duca, Syrah 2006 I.G.T. Opět kombinované zrání – 60 % v bariku a 40 % v nerezu. Příjemná ovocná vůně (vyzrálé tmavé peckoviny i lesní směs). Na patře laská bohatě ovocné tělo s pomalu sládnoucími tříslovinami a lehkou pikantností v dochuti, kde se objevují i čokoládové tóny.

Opravdu nejlepším červeným vínem bylo cuvée Tripudium 2006 I.G.T. (Nero d’Avola, Syrah a Cabernet Sauvignon). Víno s výrazně vyšším alkoholem (14,5 %) zrálo 12 měsíců v bariku a předvedlo pěknou ukázku práce s dubovým sudem. Ve vůni vyzrálé peckoviny – až téměř likérové. V chuti bohaté a uhlazené, tmavé ovoce doplňují sládnoucí třísloviny. V delší dochuti je příjemná lehká pikantnost. Kupodivu vyšší alkohol příliš neovlivnil ovocitost tohoto hutného, ale zároveň elegantního vína.

Závěr večera byl ve znamení sladké trojky, což je silná stránka vín společnosti Carlo Pelegrino. První na řadě byla Marsala Fine Rubino Dolce, dolihované víno (18 %) s vůní likérových višní, fíků a ořechů. Sladké, nicméně nepřeslazené víno s chutí tmavého ovoce (datle, višně) s příjemným, poněkud lehčím tělem. Ideální pro přípravu pokrmů.

Následovala pro mne jednička mezi sladkou trojkou – Pantelleria Moscato Liquoroso 2008, slavné víno z malého ostrova ve Středozemním moři. Lehce dolihované (15 %) víno s vůni muškátu, medu a mandarinek. V těle identické, příjemně nasládlé a ovocité s vyváženou, měkce pikantní dochutí.

Definitivní sladkou tečkou byla Malvasia, Vino Liquoroso I.G.T. Opět dolihované víno (16 %) z odrůdy Malvasia Bianca (u nás známé jako Veltlínské červené rané) se chlubilo vůní i chutí přezrálých hroznů, hrozinek, jemných citrusů a medu. Chuťově bylo ze závěrečné trojky nejméně výrazné, řekl bych nejjemnější.

Přes tři „slaďáky“ nebyl závěr večera se sicilskými vína tak dramatický sladký, jak tomu někdy bývá třeba jen s jedním vzorek s vysokým zbytkovým cukrem. A přestože jsme neochutnali špičky dolihovaných vín společnosti Carlo Pellegrino, jejich kvalita v poměru s cenou je rozhodně příznivá. Ocenil to také „vrcholový tým“. Tady je jeho hodnocení:

Tripudium Nero d’Avola – 9,4 bodu (z 10 možných), Dinari del Duca Syrah a Pantelleria Moscato – 9 b., Tripudium Blanco 2007 a Malvasia I.G.T. – 8,8 b., Marsala Fine Rubino – 8,7 b., Notorius Nero d’Avola – 8,6 b., Dinari del Duca Chardonnay – 8,5 b., Tareni del Duca Nero d’Avola – 8,3 b., Notorius Grillo I.G.T. – 8,1 b. a Tareni del Duca, Inzolia – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist