Sladká pohoda z Douro

15. 11. 2013

     Na tradiční každoroční prezentaci vín z portugalského vinařství Quinta de Santa Eufemia jsme tentokrát ochutnali nejen portská vína, ale také dvě klasická červená z oblasti Douro. Pro mne to bylo příjemné zpestření, neboť nejsem velkým konzumentem fortifikovaných vín.
      Manželé Martina a Jan Košanovi z dovozní společnosti Dobré portské, s.r.o. nám nabídli devět vín, dvě klasická červená a sedm portských.
      Zahájili jsme vínem Red Douro DOC 2010, což je cuvée odrůd Tinta Roriz (60 %), Touriga Nacional (30 %) a Tinta Francesa (10 %). Ve vůni výrazně ovocná lesní směs (ostružiny, borůvky). Chuť ovocná, lehce džemovitá s jemnými tříslovinami. Suché víno zrálo rok v nerezovém tanku a následně tři měsíce v sudech (50/50 francouzský a americký dub).
      Velmi mne potěšilo druhé červené – Reserva Douro 2010. Krásně bohaté cuvée z odrůd Touriga Nacional, Tinta Roriz, Bastardo a Tinta Amarela, což jsou odrůdy, které vinařství pěstuje na své vinici Vale do Conde v Douro. Ve vůni bohaté tmavé plody, v plné chuti opět tmavá lesní směs, v delší dochuti pak výrazné třísloviny. Cuvée zrálo tři měsíce v barikových sudech (50/50 francouzský a americký dub). Víno se bude nepochybně dále vylepšovat ležením v láhvi v horizontu několika příštích let.
      Prvním portským vínem bylo Fine White. V krásné vůni hrozinky, ořechy a sušená kůra citrusů. V chuti středně sladké (90 g/l zbytkový cukr), plné sušených plodů, jemně kořenitých. Moc mi chutnalo.
      Následovalo Tawny s vůní sušeného ovoce. V chuti višně v čokoládě, griotkové tóny. Opět méně sladké, uhlazené a elegantní v dochuti.
      Následující Fine Ruby bylo o něco sladší (105 g/l zbytkového cukru). Ve vůni tmavé ovoce a stopa čokolády. Chuť výrazně ovocná, především peckoviny, jemná čokoláda s lehce pikantním závěrem.
      Kvalitativně vyšší stupně portských zahájilo sedmileté Finest Reserve. Opět trošku sladší (zbytkový cukr 105 g/l), ve vůni sušené ovoce (datle, fíky, hrozinky). V chuti rovněž sušené plody, tělo vyzrálé a elegantní – nepůsobilo přeslazeně. Závěr příjemně pikantní.
      Ještě zajímavější bylo víno Late Bottled Vintage 2005 (plněno v roce 2009). O fous sladší (108 g/l) portské s vůní jemných višní v čokoládě. Chuť výrazně ovocná, delikátně čokoládová s delší dochutí. Uhlazené, příjemně elegantní víno. Po čtyřech letech zrání v dubovém sudu bylo lahvováno v roce 2009. Špičkové ročníkové víno pro ty, kteří nechtějí dlouho čekat!
      A opravdu plně ročníková vína nás teprve čekala. Nejprve desetileté Tawny (95 g/l zbytkového cukru). V atraktivní vůni jsem cítil hrozinky, ořechy a další sušené jižní plody. V chuti jemně kořenité sušené ovoce s pikantním ocáskem.
      Závěr byl exkluzívní – dvacetileté Tawny (115 g/l zbytkového cukru, 19,5 % alkoholu). V bohaté vůni fíky, datle, sušená kůra citrusů. Stejně tak v chuti, která je velmi vyzrálá, uhlazená, jemná a zřetelně pikantní v závěru. Sladký, ale krásný večer se špičkovými portugalskými víny!
      A takto je hodnotil „vrcholový tým”:
20 Years Tawny – 9,3 bodu (z 10 možných), 10 Years Tawny – 9,2 b., LBV 2005 – 9,1 b., Finest Reserve – 9 b., Tawny a Fine White – 8,9 b., Red Douro Reserve a Fine Ruby – 8,8 b. a Red Douro – 8,5 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist