Sladký vítr z Hnanic přinesl krásné Pálavy

27. 4. 2011

Nikdy jsem si vína od Znojmo nespojoval s bohatým zbytkovým cukrem. V poslední době si však na to budeme muset zvyknout. Jak řekl Evžen Kašpárek z vinařství Vinice Hnanice, s.r.o., u nich tomu bude tak dlouho, dokud on bude vyrábět víno. Teda, možná trochu parafrázuji, ale vypadá to tak. Takže jsme ochutnali dvanáct vín, z nichž pouze jedno bylo suché – a navíc asi nejslabší z celého tuctu.

Byl jím vstupní Ryzlink rýnský 2009 v kabinetním provedení. Zřetelně ovocný ve vůni i chuti (broskev, závan meruňky), zakulacený, jen jemně nasládlý, ale zároveň tenký a bez šťavnatosti.

Ze tří novinek z ročníku 2010 byl polosladký Ryzlink vlašský v pozdním sběru asi nejméně přijatelný. Krásná vůně (vyzrálé jižní ovoce), bohatě ovocité tělo, ale zatím ještě téměř nepitelný díky výrazné kyselině (9 g/l). Víno, nalahvované vysloveně na ukázku, ještě potřebuje srovnat vysokou kyseliny s cukry. Zatím je moc divoké. Navíc dost nízký alkohol (10,2 %) mu na baculatosti moc nepřidává.

O malinko lepší to bylo u stejně starého zemského vína Irsai Oliver (cukernatost moštu 18 °NM). O něco vyšší zbytkový cukr (15 g/l) a výrazně nižší kyselina (6,4 g/l) činila toto hodně pikantní víno pitelným. Ve výrazné vůni muškátové tóny a jižní ovoce, v chuti navíc decentní stopa bylin. Kyselinka stále vyčuhuje, což by se časem srovnalo, ale tenké tělo již ničím neupravíš. Tím spíše, že víno má pouze 11 % alkoholu. Ale v létě může být hezky osvěžující!

Sylvánské zelené bylo z „desítkových ukázek“ rozhodně nejlepší. Kombinace hodně vysokého zbytkového cukru (40 g/l) a pořádné dávky kyseliny (9,5 g/) udělaly z vína velmi pikantní a zároveň pěkně šťavnatou záležitost. Hodně nízký alkohol (10,9 %), ale o to vyšší bezcukerný extrakt (28,8 g/l) jsou možná trošku zvláštní kombinací, nicméně vínu to asi prospívá. Ve vůni hodně vyzrálé světlé ovoce s medovými tóny. V chuti nasládlé, samozřejmě pikantní a baculaté. Myslím, že do roka bude skvělé, i když samozřejmě hodně sladké – a jen pro někoho žádoucí!

Ze dvou pinotů byl rozhodně lepší ten bílý – Rulandské bílé 2009 v pozdním sběru. Sladké víno (42,3 g/l zbytkový cukr) s pěknou kyselinou (6 g/l) bylo poměrně ovocité, pochopitelně dostatečně nasládlé, ale s příjemnou „máslovou“ stopou. Mazlivé víno, které však cukr poněkud utlumuje.

Rulandské šedé 2009 v pozdním sběru mělo o něco méně zbytkového cukru i kyselin (31,9 g/l – 5,7 g/l), ale ve vůni i chuti bylo o něco výraznější díky minerální stopě a závanu botrytidy. Bylo zřetelně plnější i uhlazenější, ale z nějakých pro mne neznámých důvodů bych dal přednost první rulandě.

Z ambiciózního „savignonového programu“ společnosti v Hnanicích jsme ochutnali tři vzorky z ročníku 2009. Řekl bych víno dobré, lepší i nejlepší. O vítězství z této trojice bojoval u mne sauvignon v pořadí první a druhý. Nejprve Sauvignon 2009 VOC, pěkně srovnané polosladké víno (16,8 g/l zbytkového cukru) s vůní broskve a přezrálého angreštu. V chuti měkce ovocné, šťavnaté a pikantní s lehce nasládlou koncovkou. Pěkný sauvignon, který se bude ještě krátce zlepšovat!

V danou chvíli nejzajímavější se mi jevil Sauvignon 2009 v pozdním sběru. Ještě více zbytkového cukru (22,8 g/l), ale také vše, čím se mohl pochlubit předchozí VOC. Navíc však krásná, řekl bych, až delikátní stopa černého rybízu a černého bezu ve vůni, a zvláště pak v chuti. To byly u mne ty desetinky bodu navíc!

Poslední Sauvignon 2009, tentokrát ve výběru z hroznů, měl zase vše, co jsem ocenil u pozdního sběru, ale díky obrovskému množství zbytkového cukru (72,9 g/l) a hodně nízkému alkoholu (10,2 %) byl u mých chuťových buněk handicapován. Cukr totiž poněkud zastřel ovocitost i pěkné tóny černého rybízu a černého bezu.

Finiš byl opravdu hodně sladký, ale v konečném resumé tím nejlepším. Tramín červený 2009 ve výběru z hroznů měl 73,6 g/l zbytkového cukru a typicky nižší kyseliny (4,5 g/l). Vůně krásná a čistá – čajová růže, exotické liči i přezrálé hrozny. V chuti prakticky identický, ale výrazněji sladký a opravdu málo pikantní. Krásný slavnostní přípitek. Ale pro mne nic víc!

Dvě excelentní Pálavy na závěr. Nejprve ta o něco lepší – Pálava 2009 ve výběru z hroznů. Sladká (71,9 g/l) a pikantní (6,5 g/l kyselin) s atraktivní vůní v podobě kombinace muškátových a citrusových tónů. Obdobně ve velmi sladěné, harmonická a přímo elegantní chuti. Delikatesa!

Pálava 2009 ve výběru z bobulí jen završila sladké tažení vín z Hnanic. Se 102 g/l zbytkového cukru byla jednoznačně nejsladším, ale v žádném případě nejméně pikantním vínem. Naopak dostatečná kyselinka (6,7 g/l), atraktivní botrytická i medová sladkost v jemné citrusové dochuti zařadily toto vína na stříbrný stupínek v mém hodnocení. Sladké, ale atraktivní víno pro zvláštní příležitosti.

Sladkou „dvojtečku“ výrazně ocenil i „vrcholový tým“. Tady je jeho verdikt:

Pálava, výběr z hroznů – 9,1 bodu (z 10 možných), Pálava 2009, výběr z bobulí – 9 b., Sauvignon, pozdní sběr – 8,6 b., Sauvignon VOC a Sylvánské zelené 2010 – 8,5 b., Tramín červený, Sauvignon ve výběru z hroznů a Rulandské bílé – 8,4 b., Rulandské šedé – 8,2 b., Irsai Oliver 2010 – 7,6 b., Ryzlink vlašský 2010 – 7,5 b. a Ryzlink rýnský 2009 – 7,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist