Sladší, ale vášnivý polibek z Mikulovska

30. 8. 2009

Vinařství Volařík sice sídlí v Mikulově, nicméně vína z poměrně rozlehlé plochy vlastních vinic se rodí v různých koutech Mikulovska. A jsou to tratě často velmi proslulé – U Boží muky, Kotelná a Purmice z Perné, Ořechová hora z Březí, Plotny z Dolních Dunajovic či Anenský vrch z Bavor. A tento viniční potenciál se projevuje i v kvalitě vín.

Každopádně desítka vín, která nám prémiově představil enolog vinařství Filip Mlýnek za asistence obchodního managera Jiřího Balgy, je jen část bohaté produkce vinařství. Shodou okolností ochutnávaná vína, všechna z ročníku 2008, měla trošku vyšší zbytkový cukr. Nevadilo mi to vzhledem k tomu, že jsem v poslední době ochutnal mnoho bílých vín z loňské sklizně, která sice byla spíše suchá, ale s tenkým a nepříliš atraktivním tělem.

Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru z trati Věstoňsko v Perné bylo velmi pěkným vstupem – ovocné a jemně kořenité s lehkým minerálním závojem ve vůni. V chuti nasládlé, ovocité se zakulaceným tělem s jemnou kyselinkou v dochuti. Polosladké víno, které však v ústech působí maximálně polosuchým dojmem – tedy alespoň podle regulí vinařského zákona.

Kabinetní Ryzlink vlašský 2008 (Kotelná v Perné) byl oficiálně téměř polosuchý, ale i on se tak netvářil. Víno ovocně-minerální ve vůni i chuti a v lehkém stylu. Víno ze staré vinice (přes 40 let) s parametry pozdního sběru si díky lehkému minerálnímu štychu na ovocném základě jistě najde své příznivce.

Získal si mne druhý Ryzlink vlašský z ročníku 2008. Tento byl v pozdním sběru a z prominentní vinice Ořechová hora v Březí. Rovněž polosladký, ale také mnohem plnější v minerálně-ovocné vůni a chuti. Víno v pro mne líbezném „stylu Mikrovín“ s krásně zakulaceným tělem.

Další polosladké víno, Sylvánské zelené 2008 v pozdním sběru z Pohořelic, bylo poměrně dost aromatické (kombinace ovoce, květin, bylin a bonbonů) a na sylván netradičně sladké. Větší svěžest a pikantnost by mu slušela více, nicméně i tento styl může mnohé oslovit.

Také rýnské ryzlinky jsme ochutnali dva. Prvním byl Ryzlink rýnský 2008 v pozdním sběru z prestižní trati U Boží muky v Perné. Polosuchý, ovocně minerální ve vůni (náznak petrolejových tónů) i chuti (stopa limetky) se zřetelnou kyselinkou. Víno s pikantním a poměrně mazlivým tělem z velmi mladé výsadby (teprve šestiletá vinice). Velmi perspektivní záležitost! Ryzlink rýnský 2008 v pozdním sběru z trati Purmice v Perné pochází ze stejně staré vinice a má o pár gramů zbytkového cukru více. Působí o něco plnějším a sladším dojmem bez výraznějších minerálních tónů, ale ovocnost je o něco zřetelnější. Proti suššímu kolegovi mu trochu chybí větší elegance.

Poměrně příjemně mne překvapilo polosladké Chardonnay 2008 v pozdním sběru (sedlecká trať Zátiší Hliník). Příjemná vůně (tropické ovoce, jemná minerální stopa a špetka sladké kukuřice). V chuti bohatě ovocné, pikantní v dochuti – přitom zbytkový cukru (18 g/l) v ní příjemně mizí.

Rulandské bílé 2008 z dolnodunajovické trati Plotny má ještě vyšší zbytkový cukr (20,5 g/l) a přes 7 g kyselin. Ve vůni měkce ovocný s jemnými minerálními podtóny. V těle je víno plné, doslova boubelaté, nasládlé s bohatou dochutí sladkého ovoce. Velmi elegantní záležitost!

Zbytkový cukr u Tramínu červeného 2008 v pozdním sběru (U Boží muky v Perné) se téměř blížil 100 gramům na litr, což je i u této aromatické odrůdy (tedy na můj vkus) trochu moc. Ve vůni (jemná s tóny exotického liči s náznakem delikátních citrusů) je velmi pěkný. V chuti převládá sladká ovocnost, která poněkud stírá tradiční „tramínový štych“.

A na závěr ještě sladší Pálava 2008 ve výběru z hroznů (Anenský vrch v Bavorech). Víno s nízkým alkoholem (8,5 %) a velmi jemnou vůní (kombinace ovoce a muškátových tónů). V ovocitém těle sladké, lehké se zřetelnou dochutí po hroznovém moštu. Nevím, kam bych měl víno zařadit – dost sladké a přitom tenké. Moje parketa to není!

Ale to byla spíše výjimka, protože i nasládlá vína měla hezká a pikantní těla i spoustu elegantní svěžesti. Takže pro plánovanou reprízu jsou velmi lákavé předpoklady. Určitě to potěší i členy „vrcholového týmu“ – tady je jejich verdikt:

Rulandské bílé – 8,9 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský (Ořechová hora) a Chardonnay – 8,8 b., Ryzlink rýnský (U Boží muky) – 8,7 b., Ryzlink vlašský (Kotelná) – 8,5 b., Pálava – 8,3 b., Ryzlink rýnský (Purmice) a Veltlínské zelené – 8,1 b., Sylvánské zelené – 8 b., a Tramín červený – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist