Sladší, ale zdařilá premiéra

12. 3. 2012

Sladší, ale zdařilá premiéra
      Překvapivě málo modrého je na Modrém vinařství z Mutěnic. Chybí více vín z modrých hroznů, a také na poměrně „nabité” etiketě chybí modrá barva. Nicméně vína mladého vinařství bratří Čížků byla velmi zajímavá, příjemná a rozhodně naznačila velký potenciál malého vinařství.
      Libor Čížek nám ve Viničním altánu představil devět vín, z toho sedm mladých z ročníku 2011. Všechna byla zemská, ale drtivá většina z nich měla cukernatost moštu odpovídající pozdnímu sběru nebo výběru z hroznů. Malé šarže vyžadují malé náklady!
      Vstupním vínem bylo Neuburské 2011 suché víno na úrovní pozdního sběru. Ve vůni světlé ovoce jižního typu, v chuti rovněž výrazně ovocité, zakulacené a jemně nasládlé. Víno, jehož hrozny se urodily v Čejkovicích, potřebovalo trošku větší pikantnost a harmonii. S tím prvním bude problém, to druhé má naději ještě díky krátkodobému ležení v láhvi!
      Polosuché Chardonnay 2011 (cukernatost moštu kolem 22 °NM) nebylo výrazněji pikantnější. Každopádně vonělo po nazrálém ovoce v lehkém máslovém kabátku se špetkou minerálů. V těle plnější, zakulacené a měkce uhlazené. Závěr méně pikantní s lehce minerální dochutí. Surovina pocházela z Tvrdonic.
      Také Veltlínské zelené 2011 by potřebovalo více kyseliny, neboť toto polosladké víno mělo kolem 18 g/l zbytkového cukru. Vůně ovocná, lehce pepřovitá. Tělo rovněž ovocné, uhlazené, lehounce kořenité, ale mít trošku více kyselin a méně cukru (pane Mariane Čížku!), pak bylo by špičkové.
      Polosladký Ryzlink vlašský 2011 (zbytkový cukr kolem 30 g/l) měl poměrně příjemnou ovocně-minerální vůni. Stejně tak chuť, výrazně nasládlou se zřetelnou minerální koncovkou. Zajímavý, ale pro mne zbytečně sladký „vlašák”.
      Nesmírně pěkný, přiznám se že překvapivě, byl polosladký Müller Thurgau 2010 s cukernatostí moštu na úrovni kabinetního vína. Vůně ovocně-květinové, lehce minerální. V chuti příjemně ovocný, pikantní s náznakem květin. Opravdu příjemné, svěží víno, které zaujme i delší dochutí.
      Zweigeltrebe rosé 2011 mne již tak nepotěšilo. Výrazně sladké (kolem 30 g/ zbytkového cukru), málo pikantní s vůní jemných peckovin. V chuti spíše kompotované jahody s lehkým jogurtovým nádechem. Víno s minimální svěžestí, které mne neoslovilo.
      Každopádně polosuchá Frankovka 2010 vše napravila. Ve vůni třešně, višně a náznak griotkových tónů. V chuti bohatě ovocná, zakulacená v dochuti s jemnou a pikantní pecičkou. Již nyní mimořádně dobře pitelná frankovka, která bude v příštích měsících ještě lepší.
      A po červeném ještě dvě bílá vína. Nejprve sladký mladý Sauvignon 2011 (cukernatost moštu na úrovní výrazného výběru z hroznů). Krásná vůně i chuť světlého ovoce s tóny černého rybízu a černého bezu, kterou nepotlačilo ani 70 g/l zbytkového cukru. Sauvignon z Velkých Němčic pro slavnostnější příležitost.
      Na závěr asi nejlepší bílé víno večera – sladký Hibernal 2011 (na úrovni výběru z hroznů). Víno s 50 g/l zbytkového cukru mělo ve vůni pěkný ovocný základ, z něhož vystupovaly tóny grepu, černého rybízu a černého bezu. V chuti ovocný, nasládlý, nikoliv však výrazně přeslazený s pikantním závěrem.        
     Hezky šťavnaté víno, kterého si mohou dát pár skleniček i ti, kteří upřednostňují suchá vína. „Vrcholovým týmem” byl hodnocen nejvýše.

Tady jsou celkové výsledky:
      Hibernal 2011 – 8,9 bodu (z 10 možných), Müller Thurgau 2010 – 8,8 b., Frankovka 2010 – 8,7 b., Veltlínské zelené 2011 a Ryzlink vlašský – 8,6 b., Sauvignon 2011 a Chardonnay 2011 – 8,5 b., Neuburské 2011 – 8,3 b. a Zweigeltrebe rosé 2011 – 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist