Sladší vinné políbení od Líbalů

23. 4. 2012

    Po roce jsme měli možnost opět ochutnat vína z rodinného Vinařství Líbal v Horních Dunajovicích, která nám představil sám jejich tvůrce Marek Líbal.
    Přestožedegustační list působil na pohled velmi atraktivně, nicméně nakonec nebylo pro mne takjednoduché vybrat alespoň tři vína, která by plně uspokojila moje chuťové pohárky.Musel jsem totiž řešit dilema: dát přednost krásnému aroma a příjemné, bohaté chuti a zároveň se smířit s vysokým zbytkovýmcukrem, nebo přistoupit na vína suchá a polosuchá a nevěnovat tolik pozornosti slabšímu provedení ve vůni i chuti? Nakonec jsem dal přednost vyšším zbytkovým cukrům.
    Ale přejdu ke konkrétním vínům. Vstupním z desítky od Líbalů bylo jakostní Zweigeltreberosé 2011 v polosuchém provedení. Na rozdíl od části „vrcholového týmu”,mne víno uspokojilo. Ve vůni pikantní tmavé peckoviny, v chuti měkce ovocné (tmavé třešně a višně), nasládlé a zakulacené s příjemnou pikantní dochutí. Trochu více bych ho nachladil – a potom spokojeně popíjel…
    Jediným červeným vínem večera byl jakostní Cabernet Moravia 2010. Průměrné moravské červené, ovocné (tmavá lesní směs), lehce kořenité ve vůni i chuti, lehčí a v závěru jemně pikantní. Takové červené na léto.
    Jakostní Veltlínské zelené 2010 bylo až moc pikantní. Při necelých 2 g/l zbytkového cukru mělo v sobě 6,7 g/l kyselin – a protože nebylo příliš tělnaté, pikantnost byla spíše problémem. Víc než jednu sklenku bych nemusel.
    Mnohem více mne oslovil Ryzlink rýnský 2010 VOC Znojmo s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,4 g/l a 6,1 g/l). Ve vůni ovocně-minerální se vzdáleným náznakem petrolejových tónů. V chuti identické, plnější a velmi pikantní. Celkově působilo šťavnatým dojmem, jen bych přivítal malinko více aromatického ovoce.
    Totálním propadákem byl u mne Aurelius 2008 v pozdním sběru. Víno s překvapivě vysokou kyselinou (7,2 g/l), ale především s nepříjemnou vůní a chutí staré lékárny.Nepomohlo ani delší vydýchání – vůně babiččiných mastí proti revmatu mne stále pronásledovala, a to až do konce ochutnávky.
I průměrně Rulandské šedé 2006 v pozdním sběru bylo výrazně lepší. Polosladké, ovocně minerální víno ve vůni i chuti bylo jižzřetelně nazrálé. Co mu chybělo na svěžesti, ovocnosti a pikantnosti, to částečně vyrovnávalo uhlazeným až sametovým tělem. V dochuti byla zřetelné jemná grepová hořčinka.
Pro mne nejlepším bílým vínem, o čemž jsem se přesvědčil znovu při přechutnávání v závěru večera, bylo Veltlínské zelené 2009 VOC Znojmo. Polosladké víno s ovocně minerální, lehce kořenitou vůní. V chuti opět dostatek kořenitého ovoce a špetka minerálů. Tělo již uhlazené, pikantní a měkce šťavnaté. Pro mne příjemné víno na delší pití.
    Polosladká Pálava 2010 v pozdním sběru byla ve vůni i chuti dost jemná: stopa muškátů a jižního ovoce. V chuti nasládlé a lehce kořenité víno, které se postupně otevíralo. V závěru by potřebovalo trochuvětší výraz, pak by opravdu laskalo.
    Nejkrásnějším vínem ve vůni i chuti byl rozhodně Sauvignon 2009 v pozdním sběru, ale proč mám pítvíno z mé milované odrůdy se 40 g/l zbytkového cukru? Podle mne velká škoda krásné suroviny. Ve vůni s bohatým ovocným základem byl zřetelný černý rybíz a černý bez. V chuti jakbysmet. Jen hodně cukru a nízký bezcukerný extrakt – jen 16,6 g/l.
    ZávěrečnýTramín červený 2009 ve výběru z hroznů sice nebyl tak sladký (25,7 g/l zbytkového cukru), nicméně příliš jsem se neosvěžil. Ve vůni světlé ovoce, čajová růže a stopa exotického liči. V chuti byly navíc cítit sladké citrusy, především grep. Sladší víno pro slavnostnější příležitosti. Pro mne opravdu jen výjimečně.
    A jak vína na letošní rekordní návštěvě (přes 70 degustujících) hodnotil „vrcholový tým”? Tady je jeho verdikt:
Sauvignon 2009 – 8,9 bodu (z 10 možných), Pálava 2008 – 8,8 b., Veltlínské zelené 2009 VOC a Tramín červený – 8,7 b., Ryzlink rýnský 2010 VOC – 8,5 b., Rulandské šedé 2006 – 8,4 b., Aurelius – 8b., Zweigeltreberosé 2011 – 7,9 b., Veltlínské zelené 2010 – 7,7 b. a Cabernet Moravia 2010 – 7,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist