Španělská vína s LÁSKOU
24. 3. 2015
Dva týdny před Vánocemi jsem na naší rodinné oslavě v žižkovské restauraci U Kostela víceméně z nouze ochutnal nabízené španělské Tempranillo z oblasti Madridu. Bylo to vlastně základní víno vinařství Laguna, nicméně zachutnalo mi. A tak jsem kontaktoval dovozce tohoto vína. A o tři měsíce později nám Ing. Miroslav Láska představil ve Viničním altánu jedenáctku španělských vín ze své nabídky, včetně „madridského” Tempranilla, byť o něco mladšího.
Vstupním vínem večera bylo bílé cuvée Garmendia blanco 2012 z odrůd Verdejo (80 %) a Viura (20 %), oblast Tierra Castilla Y León. Víno s vůní světlého ovoce s minerálními tóny. V chuti suché, ovocně-minerální (broskev, meruňka) s náznakem květin. Ve středně dlouhé dochuti výrazně pikantní.
Chuťové pohárky mi polaskalo víno Verdeal Verdejo 2014 ze známé severozápadní oblasti Rueda DO. Opět suché víno, ještě mladé, ale již příjemně pitelné. Krásná, pro Verdejo typická „sauvignonově-hibernalová” vůně (světlé ovoce, zvláště citrusy s převahou grepu, tóny černého rybízu a černého bezu). V chuti identické, šťavnaté, svěží a pikantní. Zřetelné byly grepové a černorybízové tóny. Ještě mladé, ale již velmi vstřícné.
Mimořádně zajímavé bylo následující barikové Verdejo Barcolobo 2013 z vinařství Bodegas Finca La Rinconada (Tierra Castilla Y León). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemnými tóny vanilky. V chuti ovocné, šťavnaté se zřetelnými vanilkovými tóny po čtyřměsíčním kvašení a zrání v bariku.
A neméně atraktivní bylo další víno z předchozího vinařství – Barcolobo Lacrimae Rerum Rosado 2014. Atraktivní ambaláž a neméně krásný obsah. Růžové víno na hranici polosuchého a polosladkého, které zrálo 3 měsíce v bariku. Ve vůni zřetelné jahody a maliny. Stejné lesní ovoce v bohaté a šťavnaté chuti. V těle nasládlé, zakulacené s měkce pikantním závěrem.
Následovala čtyři vína z u nás málo známé, nicméně vyhlášené oblasti Vino de Madrid DO, všechna z vinařství Vinos y Aceitas Laguna. Prvním bylo Alma de Valdeguerra Malvar 2014, sladké (42 g/l zbytkového cukru) bílé víno s nízkým alkoholem (10 %). Ve vůni bohaté aroma jižního ovoce. Ve výrazně nasládlé chuti bylo víno plné, uhlazené s měkce pikantním, jemným závěrem. Na můj vkus málo živé, spíše přípitkové víno pro celou širokou rodinu, včetně babiček a tetiček.
O něco méně sladší (38 g/l zbytkového cukru) bylo následující víno Alma de Valdeguerra Tempranillo 2014 rosé. Ve vůni jemně kořenité jahody a maliny. V chuti nasládlé, zakulacené a bohatě ovocné s lehce pikantním závěrem. Pěkná „růžovka” pro milovníky sladších, ale nikoliv „mrtvých” vín.
Následovalo červené Tempranillo Alma de Valdeguerra 2014, mladé základní víno, jehož starší bratříček mne na konci minulého roku velmi zaujal. Ve vůni kořenité tmavé ovoce, stejně tak v chuti. Pak se ke kořenitosti přidaly ještě zřetelné třísloviny. Toto poměrně nekomplikované víno má před sebou ještě pěkné časy. Hlavně se musí ležením v láhvi uhladit třísloviny, které se již nyní hodí k tmavému masu, ale pro běžné pití to ještě není ideální.
V pořadí osmým a posledním z tohoto vinařství byla Laguna Exun 2012, atraktivní cuvée (a nejen podle láhve) odrůd Cabernet Sauvignon a Tempranillo s malým přídavkem Merlotu. Víno, které zrálo 8 měsíců v bariku, nabídlo v lehce kořenité vůni tmavou lesní směs v jemném džemovitém stylu. V chuti plné, bohaté na tmavé lesní plody, především ostružiny a borůvky. Nepřehlédl jsem stopu kůže a čokolády, ale především ještě neuhlazené, pomalu sládnoucí třísloviny. Moc se těším, až ochutnám víno tak za dva roky. Věřím, že se mi za trpělivost bohatě odmění.
Vysokou kvalitu červených vín potvrdilo Castillo de Mendoza Noralba Tinto Crianza 2011 z oblasti Rioja DOCa., cuvée odrůd Tempranillo (80 %) a Graciano (20 %). Bohatá vůně po tmavém ovoci, kůži a čokoládě. V plné chuti identické, navíc ještě s kouřovými tóny a s pikantním závěrem. Víno zrálo 18 měsíců v nových barikových sudech z amerického a francouzského dubu, následně pak ještě rok v láhvi.
O malinko výš bych zařadil víno Barcolobo 12 Meses en Barrica 2011 z Bodegas Finca La Rinconada (Tierra Castilla Y León). Cuvée odrůd Tempranillo (70 %), Syrah (20 %) a Cabernet Sauvignon (10 %) vonělo po tmavém ovoci s lehkým čokoládovým závojem. V chuti dostatečně ovocné, uhlazené s decentní stopou čokolády a kůže. V závěru jen s náznakem pikantnosti.
A na závěr to nejlepší, překvapení a zároveň prémie v podobě vína Castillo de Mendoza Autor 2011 z oblasti Rioja DOCa. Stoprocentní Tempranillo vonělo po tmavém ovoci s lehkým dotykem čokolády, kůže a kávy. V chuti prakticky identické, uhlazené s bohatou a delší dochutí. Krásná tečka za večerem s výbornými španělskými víny.
A ocenil to také „vrcholový tým”, který takto hodnotil ochutnávaná španělská vína:
Castillo de Mendoza Autor – 9,2 bodu (z 10 možných), Laguna Exun 2012 a Barcolobo 12 Meses – 9 b., Castillo de Mendoza Noralbo – 8,9 b., Verdeal Verdejo 2014 a Barcolobo blanco 2013 – 8,8 b., Barcolobo Lacrimae Rerum Rosado a Laguna Alma de Valdeguerra Tempranillo Rosado – 8,7 b., Laguna Alma de Valdeguerra Tempranillo – 8,5 b., Laguna Alma de Valdeguerra Malvar a Garmendía blanco 2012 – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý