Španělsko-italské vinné souznění

23. 1. 2012

Španělsko-italská vinná kombinace není ani v dnešní komplikované „eurodobě” špatnou variantou. Vína z jižního, přesněji řečeno z jihovýchodního Španělska, a z jižní Itálie (tedy Sicílie) nás opravdu potěšila na patře. Lubomír Rosenberg (dovozní společnost Batero, s.r.o.) nám představil celkem jedenáct vín, z toho pro Viniční altán dvě absolutní novinky. Jednu ze Sicílie, a druhou ze známé oblasti Lazio nedaleko Říma.
Zahájili jsme „bublinkami” z menšího vinařství v oblasti Valencie, kde se také mohou vyrábět šumivá vína pod označením CAVA. Sekt El Cava Chozas Carrascal Brut Nature Reserva, vyrobený tradiční metodou zráním v láhvi z odrůd Chardonnay a Macabeo, jsme ve Viničním altánu již dvakrát prověřili na našich patrech. Toto víno patří k těm nejlepším šumivým, které jsme zde ochutnávali. Suché a ovocné s tóny chlebovinky a jemných minerálů ve vůni i chuti. Nic podbízivého, ale výborná kvalita, kterou mohou ocenit i milovníci ročníkových vín ze Champagne. Cena je ovšem několikanásobně nižší!
Známé víno Frascati z oblasti Lazia má svoji dlouhou, často propagovanou historii, ale také není vždy chváleno za svoji kvalitu. „Turistické” víno může být velmi dobré, ale také průměrné či hodně špatné. Záleží na vinařství. Cantina Fontana di Papa patří k těm solidnějším – za příznivou cenu dodává slušnou kvalitu. Frascati Superiore DOC 2010 sice nejprve nikterak neoslnilo, nicméně po přechutnání na konci večera jsem se s ním přece jen sblížil. Pravda, otevírá se trošku pomaleji, ale nakonec nabídne slušnou dávku ovoce i květin ve vůni i chuti. Není to vysloveně šťavnaté víno, ale spíše lehčí a středně pikantní. V létě (a nejen v Itálii) se dá pít klidně jako aperitiv, ale hlavně ke středomořským jídlům. Tady svou roli plní do puntíku!
Bílá vína z vinařství Chozas Carrascal jsou pro nás možná trochu náročnější, každopádně dost jiná. Las Dos Ces Blanco 2010 (Sauvignon – 91 % a Macabeo – 11 %) nabídlo ve vůni i chuti nazrálé jižní ovoce (cítil jsem i jemné mandarinky) a lehce květinové tóny. Poměrně kulaté, jen na můj vkus málo šťavnaté a pikantní víno.
Naproti tomu Las Tres Blanco 2010 již bylo přece jen sofistikovanější. Víno z odrůd Chardonnay, Sauvignon a Macabeo prošlo složitějším procesem zrání a poznalo i barikový sud z francouzského dubu (70 % – Chardonnay a část Macabea). Ve vůni i chuti nabídlo kombinaci zralého jižního ovoce, vanilky i medu. Víno s plným tělem zaujalo v dochuti karamelovými tóny.
Růžové Las Cuatro Rosado 2010 je opravdu originální víno. A to nejen 15 % alkoholu, což je i na „jižní růžovku” nebývalá síla. Jenže toto víno sytější barvy z odrůd Tempranillo, Garnacha, Syrah a Merlot oslnil bohatou vůní tmavého ovoce (višně), jahod i griotky. Obdobně ve výrazné chuti (více kompotovaných jahod), která je však až nečekaně suchá a zároveň lehce kořenitá. Je to možná s podivem, že alkohol příliš nevyčuhuje, jen bych doporučil dostatečně nachladit!
Prvním z červených bylo Las Dos Ces Tinto Barrica 2008 – cuvée odrůd Bobal (51 %), Tempranillo (39 %) a Syrah (10 %) nabídlo ve vůni džemovitou lesní směs. Již na předchozích degustacích se názory na jeho kvalitu poněkud rozcházely, a bylo tomu i tentokrát. Ovocnému vínu (tmavé peckoviny) chybělo plnější tělo, stejně jako větší hladkost. Třísloviny by potřebovaly více zesládnout a zakulatit se.
Ze zcela jiné kategorie je moje oblíbené „velké cuvée” (Bobal, Tempranillo, Monastrell, Garnacha, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Syrah a Merlot) – Las Ocho Tinto 2007. Výrazně bohatší ve vůni i chuti, hodně tmavého ovoce, sládnoucí třísloviny a jemně pikantní závěr. Suché, ale příjemně pitelné víno, které se bude ještě zlepšovat.
Ze Španělska jsme se přesunuli přes Středozemní moře na ostrov Sicílie. Nejprve se nám představilo první ze tří vín z vinařství Cantine Pellegrino 1880 – Tareni del Duca Nero d’Avola 2009. Pěkné červené s výborným poměrem cena/výkon. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi ze zřetelnými živočišnými tóny. Také v chuti dostatečně ovocné, uhlazené a jemně pikantní. Víno, které poznalo sud, nerez i betonovou káď, ještě nějaký ten rok vydrží!
A určitě to platí i o následujícím Dinari del Duca Nero d’Avola 2009. Více alkoholu (14,5 %), bohatší vůně i chuť. A to vždy v kombinace tmavých peckovin a kůže. Víno již naznačuje blízkou sametovost, v chuti přibylo čokolády a vanilky. Tmavé peckoviny měly také „štych” švestkového kompotu.
Než přišla překvapivá prémie, ochutnali jsme sladkou tečku v podobě slavného sicilského vína Marsala – Fine Rubino DOC. Fortifikované víno (18 % alkoholu) z odrůdy Nero d’Avola opravdu nezklamalo. Krásná vůně višní v čokoládě, stejně bohatá chuť s jemnou kořenitostí. Sladké, ale nikoliv jen „cukrové” víno, které na patře opravdu laská.
Ale ještě nebyl všemu konec. Na řadu přišla tentokrát suchá prémie – Gibelé Zibbo 2010 IGT z vinařství Duca di Castelmonte. Svěží víno z odrůdy Muškát Alexandrijský (Zibbo), krásně aromatické (světlé ovoce, především citrusy a muškát). V chuti identické, měkce suché a dostatečně pikantní. Elegantní záležitost.
O úplnou tečku, jaksi „mimo soutěž”, se postarala ukázka z nabídky převážně ovocných sicilských likérů. Hlavně dámám velmi chutnaly…
A jak hodnotil vína „vrcholový tým”? Takto:
Marsala Fine Rubino – 9 bodů (z 10 možných), Dinari del Duca Nero d’Avola – 8,9 b., Las Ocho a Gibelé Zibbo 2010 IGT – 8,7 b., El Cava Brut Nature Reserva, Tareni del Duca Nero d’Avola a Las Tres Blanco – 8,6 b., Las Dos Ces Blanco a Las Cuatro Rosado – 8,4 b., Las Dos Ces Tinto – 8,1 b. a Frascati Superiore – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist