Spíše sladší políbení od Líbala

2. 7. 2014

       Na letošním dubnovém veletrhu Víno & Delikatesy v Praze mne Marek Líbal „varoval”, že do Viničního altánu přiveze převážně sladká vína. Stalo se, byl jsem na to připraven, ale příliš mi to nevadilo. I ta sladká bylo totiž opravdu výborná.
      Hornodunajovický vinař nám letos představil jedenáct vín, převážně z ročníků 2011 až 2013, ale také jeden archivní kousek z roku 2006.
      Zahájili jsme ve stále populárnějším „obráceném gardu”, tedy červenými víny. Prvním byl jakostní Cabernet Moravia 2011. V moštu doslazené víno s pěknou vůní tmavého ovoce, malinko kořenité v džemovitém kabátku. Rovněž v chuti džemovité tmavé ovoce, především lesní směs. Jemně kořenitá chuť připomínala povidlový koláč v kombinaci s mákem. Příjemně vyzrálé víno na delší pití.
      Následovalo rovněž jakostní Zweigeltrebe 2013, které však bylo o poznání tenčí i výrazněji pikantní. V bohaté vůni lehce kořenité tmavé peckoviny. V těle lehčí, ovocné a pikantní, vzávěru se zřetelnou kyselinou. Červené víno pro letní dny.
      Dobře jsme se zavínili, což se projevilo při ochutnávaní prvního bílého vína, Rulandského bílého 2006 v pozdním sběru.Téměř osm let staré víno ukázalo všechny přednosti, ale i nedostatky archivního vína. Bylo sice pěkně naležené, ale zároveň již ztratilo většinu ovocnosti, jak ve vůni, tak i v chuti. Suché víno se otevíralo velmi pomalu, vynikly spíše jemné minerální tóny, náznak chlebovinkya decentní květinový závoj. Měl jsem pocit, že toto výrazně suché víno se již ocitlo těsně za svým vrcholem.
      Příznivým kontrastem k němu byl jakostní (ponížený pozdní sběr) Sauvignon 2012. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,1 g/l) a s atraktivní vůní světlého ovoce, černého bezu (dřevo a list) s lehkým vánkem černého rybízu. V chuti plný, ovocně-květinový, harmonický se stopami černého bezu a černého rybízu. Potěší příjemně pikantní závěr.
      A pak jsme již vstoupili do světa sladších vín, z nichž prvním bylo růžové Zweigeltrebe 2013. Polosladké víno (27,8 g/l zbytkového cukru) s nižším alkoholem (10,5 %) nabídlo ve vůni lesní směs s převahou jahod, a s náznakem smetany. V chuti bohatě ovocné (přezrálé jahody a maliny), výrazně nasládlé s pikantní dochutí.
      O poznání méně sladké (18 g/l zbytkového cukru) bylo Chardonnay 2012 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé světlé peckoviny, především broskve. V chuti identické, nasládlé a měkce pikantní víno.
      Více mi chutnalo následující Rulandské bílé 2012 v pozdním sběru. Polosladké víno (18,6 g/l zbytkového cukru) s bohatou ovocnou vůní (převaha vyzrálého žlutého melounu) a s jemně máslovými tóny.V plnější chuti výrazně nasládlé, bohaté na vyzrálé světlé ovoce. V těle uhlazené s jemným„štychem” bílé papriky.
      Následovaly dva Sauvignony VOC Znojmo. Nejprve to byl ročník 2011. Polosladké víno (23,8 g/l zbytkového cukru), pěkná vůně nazrálého světlého ovoce s tóny černého rybízu a černého bezu. V chuti plné, ovocné (nechybí černý rybíz a černý bez) anasládlé víno s jemně pikantním závěrem.
      Pro mne nejlepším vínem večera byl Sauvignon 2013, polosladké víno (18,6 g/l) s pikantní kyselinou (7,5 g/l) a nižším alkoholem (11 %). Jemnější aroma světlého ovoce se stopou černého bezu a černého rybízu. V chuti ovocné, lehce nasládlé a šťavnaté. Harmonické víno s příjemně pikantním ocáskem.
      A následovala opravdová sladká a aromatická dvojtečkave výběru z hroznů: Pálava 2012 a Tramín červený 2011. Polosladká Pálava (38,2 g/l zbytkového cukru) voněla tradičně po růžích, exotickém liči a citrusech. V chuti bohatá a jemně kořenitá (opět liči a sladké citrusy). Bylo to víno, o němž říkám, že je ho „plná huba”.
      Ještě atraktivnější byl závěrečný tramín s o něco vyšším zbytkovým cukrem (39,7 g/l), ale s nižší kyselinou (5,3 g/l). V krásné vůni čajová růže a liči. V bohaté chuti plné, ovocně-květinové a lehce kořenité ve výrazně nasládlémzávěru. Sladký, ale krásný tramín!
      A takto hodnotil Líbalovy vinné polibky„vrcholový tým”:
Sauvignon 2013 VOC -9,1 bodu (z 10 možných), Tramín červený 2011 – 9 b., Pálava 2012 – 8,9 b., Sauvignon 2012 a Sauvignon 2011 VOC – 8,8 b., Zweigeltreberosé 2013 a Rulandské bílé 2012 – 8,7 b., Rulandské bílé2006 a Chardonnay 2012 -8,6 b., Cabernet Moravia 2011 – 8,4 b. a Zweigeltrebe 2013 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist