Splněná vinná přání z Pavlova

15. 6. 2015

     Tak to byl opravdu mimořádný vinný zážitek! Postarali se o něj ve Viničním altánu dva vinaři z Pavlova – Georgios Ilias a architekt Radomír Nepraš. První z jmenovaných měl u nás skutečnou premiéru, druhý pak přijel po devíti letech s novým vinařským projektem. Zakladatel a dlouholetý spolumajitel Vinařství Reisten nám tentokrát představil první vinné vlaštovky ze svého nového pavlovského „hnízda”.
      Hned na začátku chci velmi poděkovat Radomíru Neprašovi za to, že na prezentaci přizval svého přítele pana Iliase. Tomu zase moc děkuji, že mi pomohl naplnit dlouholeté přání představit vína z Vinařství Ilias ve Viničním altánu. Byla to velká spokojenost – prostě krásný večer s výbornými víny!
      Zatímco Radomír Nepraš se v povídání zaměřil na specifický terroir na Pálavě, Georgios Ilias hovořil o svých vínech. Vina z Vinařství Nepraš & CO. pak konkrétně představil technolog vinařství, Neprašův nevlastní syn, zkušený enolog Ondřej Veselý.
      Zahájili jsme sedmi víny z Vinařství Ilias. Tím vstupním bylo Chardonnay 2013 v pozdním sběru. Suché víno ze Slunného vrchu v Pavlově. Ve vůni vyzrálé jižní ovoce. Stejně tak ve šťavnaté, lehounce zakulacené a pikantní chuti.
      Následující Pinot Gris 2014 v pozdním sběru z viniční trati U božích muk v Pavlově byl polosuchý s vůní jižního ovoce a jemných minerálů. V chuti téměř identický, šťavnatý a bohatě pikantní. Ještě mladé víno, které musí ležet v láhvi – čeká ho pěkná budoucnost v řádu několika let.
      Pro mne nejlepším vínem z nabídky vinařství byl Pinot Blanc 2013 v pozdním sběru. Polosladké víno, pociťově však maximálně polosuché díky vysoké kyselině (8,9 g/l). Krásná vůně po broskvích a meruňkách. V plné ovocné chuti bylo víno šťavnaté, mazlivě zakulacené a jemně nasládlé v pikantní koncovce. Víno ze Slunného vrchu všem vřele doporučuji – je to potěšení, a bude ještě líp!
      Moc mi chutnal kabinetní Riesling 2014, polosladké víno s mohutnou kyselinou (10 g/l) z mikulovské viniční trati Valtická. „Rýňák” podstoupil osmačtyřicetihodinovou maceraci, která mu rozhodně prospěla. Ve vůni vyzrálé, jemně medové žluté ovoce, a náznak lipoviny. V chuti měkce ovocný, šťavnatý s jemnými medovými tóny. Krásně pikantní víno s velkou perspektivou.
      Velmi zdařilý byl také Tramín 2014 v pozdním sběru. Polosuchá kombinace Gewürztramineru a Tramínu červeného nabídla ve vůni příjemně kořenité květiny s lehkou ovocnou stopou. V chuti ovocně-květinový, trochu kořenitý, šťavnatý a pikantní
      Krásně osvěžující byl kabinetní Merlot rosé 2014. Víno na hranici polosuchého a suchého představilo ve vůni bohatou kombinaci lesní směsi a tmavých peckovin. V chuti spíše suché, velmi ovocné, svěží a pikantní víno. Extraktivní „růžovka” (25 g/l bezcukerného extraktu) pro každou příležitost. A určitě i za rok!
      Závěrečné víno z Iliasovy nabídky jsme ochutnávali ještě v podobě „”polotovaru“ – přímo z tanku natočený Pinot Noir 2014 v pozdním sběru mne však uchvátil. Zatím nefiltrované, „čisté”, ovocité víno (třešně a višně) ve vůni i chuti s jemnými tříslovinami a stopou po pecičce. Po týdnu jsem ho znovu přechutnal – a opět potěšilo. Nejraději bych ho pil jako „polotovar”. Ale budoucnost má určitě neméně krásnou.
      Po mladém červeném následovala zatím veškerá nalahvovaná produkce z Vinařství Nepraš & Co. Jako první víno nám Ondřej Veselý představil kabinetní Ryzlink vlašský 2013, výrazně suchý s ovocně-minerální vůní a zřetelnými tóny po vlašském ořechu. V lehce ovocné chuti jemné minerální, až slané tóny. Lehčí, velmi pikantní a svěží víno z viniční trati Pod Pálavou leželo 8 hodin na slupkách. Ideální víno na delší pití pro milovníky „vlašáku”.
      Následovalo pro mne jedno ze dvou nejlepších vín celého večera – Chardonnay 2013 v pozdním sběru. Suché víno s naprosto vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7,7 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, jemně minerální s lehounkým medovým závojem. V chuti ovocné, trošku lehčí, ale zároveň šťavnaté a pikantní. Hrozny na víno, které zrálo ve velkém dubovém sudu, pocházely z viniční trati Stará hora v obci Jevišovka.
      A na závěr Pinot gris 2013 v pozdním sběru. Víno na hranici suchého a polosuchého s lehce narůžovělou barvou a ovocně-minerální vůní. Také v chuti bohaté světlé ovoce a minerální tóny. Tělo zakulacené, lehounce nasládlé, přímo mazlivé. Surovina pocházela z vinice nad Sklepy v Drnholci.
      Mnohá vína jsem ještě přechutnali, což nás jen ujistilo, že repríza za rok by byla nejen žádoucí, ale rozhodně velice inspirující. To je moje, a nejen moje velké přání! A také členů „vrcholového týmu”, který takto hodnotil ochutnávaná vína:
Chardonnay 2013 (Nepraš) – 9,2 bodu (z 10 možných), Pinot Blanc 2013 (Ilias) a Pinot Gris 2013 (Nepraš) – 9 b., Tramín 2014 (Ilias) – 8,9 b., Riesling 2014 (Ilias), Pinot Noir (Ilias) a Ryzlink vlašský (Nepraš) – 8,8 b., Pinot Gris 2014 (Ilias) – 8,7 b., Merlot rosé 2014 (Ilias) – 8,6 b. a Chardonnay 2013 (Ilias) – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist