Stále krásná „starší sestra“ Mikrosvínu

20. 12. 2010

Starší a také větší sestra Mikrosvínu se zřejmě vdala. Změnila sice jméno, ale krása jí zůstala. A pěkně prohání svoji menší a mladší sestru – tedy alespoň na našich degustačních patrech. Znovu jsme se o tom přesvědčili na degustaci, kterou nás provázel jeden z kmotříčků obou sester, náš pravidelný host Václav Šmach.

Časy Moravských vinařských závodů jižskončily.Takže tentokrát se ve Viničním altánu poprvé představilo Zámecké vinařství Bzenec, a.s. s devíti výbornými víny z řad EGO a závěrečnými dvěma lahůdkami EGO Emotion. To vše pod taktovkou Václava Šmacha.

Vstup byl více než laskavý – suché a pěkně vyvážené Veltlínské zelené EGO No.72 2008 ve výběru z hroznů z dolnodunajovické viniční trati Malý Sluňák. Krásně ovocná vůně (zralý hrozen a jemné citrusy). Chuť rovněž ovocitá, plná zralých hroznů v jemně medovém kabátku s pikantním a lehce pepřovitým závěrem.

Sauvignon EGO No. 76 2008 v pozdním sběru byl suché a opět s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Víno z Šanova (viniční trať U vinohradu) bylo ve vůni angreštovo-broskvové s jemným minerálním závojem. V ovocné chuti byl velmi pikantní se stopou černého rybízu v lehce zakulaceném závěru.

Ryzlink vlašský EGO No. 69 2009 v pozdním sběru má původ na slavné vinici Goldhamer v Perné. Výrazně suché (1,4 g/l zbytkového cukru), a na zmíněnou viniční trať zatím ještě dost mladé víno, jen skromně nabízelo ve vůni nazrálé světlé ovoce (broskev) a střípky minerálů. V ovocité chuti to byla spíše citrusová stopa s jemnou grepovou hořčinkou v závěru. Víno není pro každého – má však hezkou budoucnost v řádu několika let.

To naopak Chardonnay EGO No. 79 2009 ve výběru z hroznů má již nyní dostatek milovníků. Suché, pěkně vyvážené víno z vracovské viniční trati Klínky nabízí o něco výraznější vůni po jižním ovoci s náznakem delikátní minerality. Ve šťavnatém, pikantním a příjemně zakulaceném těle jsou cítit tóny čerstvě okrájených jablečných slupek. Víno, které si vždy najde dostatek příznivců – je totiž mile mazlivé.

Cuvée z Rulandského šedého, Rulandského bílého a Chardonnay s označením EGO No.57 a z ročníku 2009 je sice deklarováno jako jakostní, ale hrozny jednotlivých odrůd mají výrazné přívlastkové parametry (výběr z hroznů Rulandské šedé, pozdní sběry Rulandské bílé a Chardonnay). Jenže pocházejí z různých vinařských podoblastí a proto je cuvée „pouze“ jakostní. Polosuché víno s bohatou vůní nazrálého jižního ovoce mělo velmi šťavnaté, pikantní a také zakulacené tělo. A rozhodně nám neunikl nasládlý ocásek v pěkně harmonické chuti, která bude tak za rok rozhodně ještě o něco atraktivnější.

Příjemně suché Rulandské šedé EGO No. 59 2008 v pozdním sběru mne potěšilo atraktivní vůní po tropickém ovoci, ale také až překvapivě pikantní chutí. Poměrně svěží ovocité víno s lehkou minerální stopou je rozhodně ideální v gastronomii. Určitě se velmi pěkně snoubí s kořeněným světlým masem, třeba z kuchyně asijského stylu.

Trošku víc jsem očekával od Rýnského ryzlinku EGO No. 81 2009 ve výběru z hroznů. Již polosuché víno (9,6 g/l zbytkového cukru, 7 g/l kyselin) z Lípova (trať Nová hora) kombinovalo ve vůni květiny a ovoce (broskev) s lehkým závanem lipoviny. V chuti sice bohatě ovocný, jemně nasládlý v jemně květinové dochuti. V těle se mi však zdál trošku tenčí, a také dochuť nebyla příliš dlouhá.

Potěšilo mne polosuché Rulandské bílé EGO No. 75 2009 v pozdním sběru. Příjemná vůně nazrálého ovoce (broskve, meruňky). V měkce ovocném těle byla zřetelné jemná máslovitost. Zakulacené a šťavnaté víno s velmi pikantní a poměrně bohatou dochutí připomínající přezrálé broskve. Ještě mladé, ale dobře pitelné víno, které jistě získá větší eleganci.

Miluji „roséčka“ z mého oblíbeného vinařství. A nezklamalo mne ani André EGO No. 72 2009 v pozdním sběru z kultovní viniční trati Železná v Perné. Krásně suché a vyvážené víno (zbytkový cukr 6,9 g/l – kyselina 6 g/l). Ideální vůně zralých peckovin s jogurtovo-jahodovým přelivem. Chuť identická, bohatá a příjemně pikantní – višně, jahody, stopa červeného rybízu v dochuti. Víno krásně svěží a milostně elegantní!

Poslední dvě vína by potřebovala zvláštní kapitolu. Nerodí se totiž jednou za rok, ale spíše jednou za pět let. Chardonnay a Ryzlink vlašský z nejvyšší řady EGO Emotion, z řady, která se vinařských nebes dotýká. Obě jsme ochutnávali již loni v září – a návrat to byl opět triumfální.

Proti loňsku bylo pořadí obrácené. Nejprve Chardonnay EGO Emotion 2006 ve výběru z hroznů. Polosladké víno z vracovské viniční trati Klínky bylo jakousi předčasnou sladkou tečkou. Loni jsem o něm napsal: „Polosladké, vysoce extraktivní víno s velmi příjemnou vůní (nazrálé ovoce, sladká kukuřice, med i máslové tóny) a s nasládlou chutí plnou vyzrálého ovoce (citrusy), jemně hrozinkových tónů a decentních minerálů. Poměrně sladké, ale krásné – skvělý slavnostní přípitek, kterého bych neváhal vypít s chutí i dvě tři sklenky.“ Dnes jen dodávám: je stále krásně šťavnaté a výrazně elegantní. Stárnutí mu vrásky nedělá!

A závěrečný Ryzlink vlašský EGO Emotion 2005 v pozdním sběru? Loni jsem o něm napsal: „Skvělá vůně (citrusy, hrozinky, vlašské ořechy), již vyzrálé a velmi elegantní tělo plné uleželého ovoce a jemných minerálů. Víno je dostatečně pikantní v delším závěru. Polosuché víno, kterému sluší přídomek excelentní!“ Ostatně jak jinak. Z někdejšího „sklepního sirotka“ (hrozny původně určené pro Mikros; na víno se pak v bzeneckém sklepě poněkud zapomnělo) se vyklubal krásný junák. Vždyť také pochází z Železné! Ideální přítel na Vánoce…

A zbývá jen hodnocení „vrcholového týmu“:

Ryzlink vlašský EGO Emotion – 9,5 bodu (z 10 možných), Chardonnay EGO Emotion – 9,4 b., Rulandské bílé EGO No. 75 – 8,8 b., Chardonnay EGO No. 70 a Cuvée EGO No. 57 – 8,7 b., Ryzlink vlašský EGO No. 69 a Rulandské šedé EGO No. 59 – 8,6 b., Sauvignon EGO No. 76, Ryzlink rýnský EGO No. 81 a André rosé EGO No. 73 – 8,5 b. a Veltlínské zelené EGO No. 72 – 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist