Staňa opět vládl – víny i humorem

8. 5. 2014

      Vína Stanislava Mádla jsme za přítomnosti velkobílovického vinaře ochutnávali ve Viničním altánu tentokrát již po jedenácté, ale oficiálně to však byla jubilejní 10. řízená degustace. Potěšitelné konstatování, které je ještě umocněno pravidelnou nabídkou kvalitních vín. Tentokrát jich Staňa přivezl třináct, více než polovinu mladých z ročníku 2013.
      Nemusím ani zdůrazňovat, že vína jsme ochutnávali v tradičně uvolněné atmosféře, a třebaže některá z těch mladých nebyla ještě v optimální kondici, již nyní drtivá většina z nich potěšila. Vína příjemná, ovocná, nepřevoněná, ale také nekomplikovaná. Prostě vína na pohodové pití během roku (bílá) či do tří let (červená). Z mých čerstvých zkušeností (například „veltlín” a „vlašák” 2011) však vím, že některá bílá ani po téměř třech letech neztrácejí na své přesvědčivosti.
      Vstupním vínem byl opět tradičně Müller Thurgau 2013 v pozdním sběru. Bohatě ovocné víno s malých zbytkovým cukrem (kolem 4 g/l). Potěšilo vstřícnou vůní a bohatším, šťavnatým tělem s pikantním ocáskem.
      Následovalo Veltlínské zelené 2013 v pozdním sběru, zdařilé víno třeba i na delší pití se skvělým poměrem cena/výkon! Suché, s pěknou vůní vyzrálého ovoce (především hruška) a jemných pepřových tónů. Také v bohatě ovocné chuti decentně kořenité, zároveň šťavnaté s měkce pikantním závěrem.
      Ryzlink vlašský 2013 v pozdním sběru působil nejsušším dojmem (pouze 1 g/l zbytkového cukru). Vůně ovocně-minerální, stejně tak v chuti. Tělo poměrně šťavnaté s výraznější kyselinkou v závěru na patře.
      Ryzlink rýnský 20123 v pozdním sběru měl největší handicap ve svém mládí. Suché víno se zbytkovým cukrem kolem 4 g/l a příjemnou kyselinou (7,5 g/l). Ve vůni kombinace světlého ovoce (citrusy, meruňky, broskve). V chuti bohatě ovocný se šťavnatým tělem a pikantní dochutí v lehce nasládlé koncovce. Víno musí ještě nějaký měsíc ležet v láhvi, aby potvrdilo svůj zdárný potenciál.
      Neméně zdařilé, nicméně již vyzrálejší, bylo Chardonnay 2012 v pozdním sběru. Zřetelně suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce v lehkém máslovém kabátku. Chuť měkce ovocná, uhlazená a šťavnatá s decentně pikantním a jemně minerálním závěrem.
Sauvignon 2012 v pozdním sběru měl v porovnání s předchozími víny zpočátku malinko potlačenou aromatiku. Byl však vyzrálejší. V jemnější vůni byly cítit nazrálé světlé peckoviny (meruňky, broskve), stejně tak v chuti, kde byl jen náznak minerálů. V dochuti byl sauvignon měkce pikantní s nasládlým ovocným ocáskem.
     Malinko mne překvapil, a to příjemně, Tramín červený 2013 v pozdním sběru. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6 g/l). Zřetelná, ale nikoliv protivná, „tramínová” vůně (čajová růže, exotické liči) s jemným minerálním závojem. Tělo plnější, ovocně-květinové, šťavnaté s pikantní koncovkou, z níž vystupují vstřícné tóny zralých citrusů, především grepu.
      Rulandské šedé patří mezi vlajkové lodě Staňova vinařství. Potvrdil to i ročník 2013 v pozdním sběru. Suché víno v bohatou vůní jižního ovoce. V chuti plné, opět jižní plody, šťavnaté s pikantní koncovkou.
      Nicméně nejlepším bílým vínem večera bylo pro mne Chardonnay 2012, barrique. Víno vyrobené metodou krášlení na kvasnicích, neboli sur-lie, zrálo 15 měsíců v barikovém sudu z francouzského dubu. Ve vůni nazrálé ovoce, jemná vanilka, stopa minerálů. V chuti identické, šťavnaté s tóny vanilky, karamelu a opečeného toustu. V plnější dochuti je víno příjemně pikantní. Další ukázka pěkné práce moravských vinařů s barikovým sudem u bílých vín, se kterou jsme se v poslední době ve Viničním altánu setkali.
      Před krátkou přestávkou jsme ochutnali ještě Frankovku rosé 2013 v pozdním sběru. Ve vůni jemné tmavé peckoviny s lehkou minerální stopou. Ve středně plné chuti byly zřetelné velmi pikantní třešně a višně. Typická Staňova „růžovka”.
      Prvním ze tří červených bylo jakostní Svatovavřinecké 2012. Příjemné červené víno na delší pití s vůní tmavých peckovin a špetkou čokolády. V chuti nazrálé tmavé ovoce, poměrně šťavnaté a uhlazené. Víno zrálo v obřím dubovém sudu (10 hl).
      O něco víc mi chutnala Frankovka 2012 v pozdním sběru. Lákavá vůně višní v čokoládě. Chuť měkce ovocná, uhlazená s lehce pikantním ocáskem.
      Závěrečným vínem bylo, stejně jako loni, Rulandské modré. Tentokrát nikoliv ročník 2011 z výběrové řady, ale ročník 2012 v pozdním sběru. Ve vůni višně a švestky v čokoládě. Chuť šťavnatá, bohatá na tmavé ovoce se stopou vanilky a čokolády. Víno, které nejprve zrálo na jemných kalech, a poté v bariku, mělo poměrně pikantní závěr.
      Zatímco Staňova produkce vína každoročně roste, zdá se mi, že tím nikterak netrpí jeho kvality. Řekl bych, že naopak. V posledních letech jsou totiž jednotlivá odrůdová vína ve své kvalitě stále vyrovnanější a atraktivnější. Přitom na vinařově humoru a optimismu se více práce a starostí nejen s vínem příliš nepodepsalo. Už se těším na další setkání!
     Tak ještě hodnocení „vrcholového týmu”:
Chardonnay 2012, barrique – 9 bodů (z 10 možných), Tramín červený a Rulandské šedé – 8,7 b., Chardonnay 2012, pozdní sběr a Frankovka 2012 – 8,6 b., Veltlínské zelené, Sauvignon a Rulandské modré – 8,5 b., Svatovavřinecké, Müller Thurgau a Ryzlink vlašský – 8,4 b. a Frankovka rosé – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist