Staňova nepřekvapení a překvapení

5. 5. 2008

„Tak dnes jsem tady na vás sám“, hlasil mi na uvítanou Staňa Mádl. „Bez cimbálu, žádný „beninský král“, čímž narážel na svá překvapení z minulých let. Letos nás totiž velkobílovický vinař Stanislav Mádl navštívil se svými víny již počtvrté. A stal se tak ve Viničním altánu rekordmanem mezi moravskými vinaři. Odměnou mu byl „velký sál“ rekordně nabitý až k prasknutí. Se Staňou je však takové setkání u vína nejen o víně.

Každopádně vína přivezl dost – třináct plánovaných vzorků z ročníku 2007 (s etiketami minulého ročníku, nové ještě nepřišly z tiskárny) a na závěr jednu prémii z roku 2006 za „naše dobré chování”. A třebaže Staňa nedělá z vína a jeho degustování vědu, přece jen je třeba zmínit se o jednotlivých vzorcích z nového ročníku. Z toho starého totiž již moc lahví nezbylo.

Všechna bílá vína byla v pozdním sběru, až na jednu výjimku (Rulandské šedé) suchá. Prvním na řadě byl Ryzlink vlašský, který bývá vždy ovocný s jemným minerálním závojem. Pikantní a dobře pitelné víno s „měkkým“ ovocným tělem
a s minerálně-bylinným závěrem. Zakulacené a, nekomplikovaný a dobře pitelný vlašák.

Veltlínské zelené mělo v novém ročníku trochu netradiční styl, který poněkud připomínal Sauvignon. Ve vůni i chuti se mísily broskve, luční květy, rybíz, kopřivy a medové tóny. Každopádně velmi zajímavé, hezky pikantní víno.

Sauvignon byl zřetelně ovocný a lehounce nasládlý (nicméně suchý) – angrešt, lehký rybíz i med byly k poznání. Příjemně svěží víno.

Ryzlink rýnský poněkud vystoupil z dosavadní řady. Ve vůni měl zřetelné citrusy, meruňky, broskve a různé květiny. V identické chuti byl krásně pikantní, středně dlouhý v dochuti, na mladé víno již hezky harmonický. Zatím nejlepší víno!

U mne ho pak jen o fous překonalo tradičně mazlivé Chardonnay plné tropických plodů a lehkých máslových tónů. Díky vyšší kyselině je to výrazně pikantní „šardonka“ s jiskrou elegance.

Rulandské šedé mělo tentokrát vyšší zbytkový cukr a proti loňsku mu chyběly lehké botrytické tóny i větší pikantnost. Nasládlé víno, které se pomalu otevíralo a ukazovalo ovocně-medové tělo, v němž převládaly přezrálé broskve. Pikantnost byla jemná, nicméně v závěru se objevila.

Tramín byl o něco zdařilejší. Suchý s netradiční kyselinkou, nicméně tradiční vůní i chutí (liči, růže). Svěží a příjemně aromatické víno, které se dát pít i celý večer. Ne vždy tomu tak bývá!

A změnili jsme barvu. Loni mělo růžové ve Staňově sklepě premiéru. Jakostní repríza z Frankovky se opět vydařila. Ve vůni jemná jahoda s vanilkou, za níž se dostaly do chuti kromě jahod také vyzrálé třešně. Harmonické a dostatečně pikantní víno.

Velmi pitelná bylo lehčí Svatovavřinecké. Jakostní víno charakterizovaly ve vůni i chuti třešně a višně, ale také určitá jemnost v těle. Suché, trochu lehčí, ale překvapivě hladké víno. Obdobné bylo i jakostní Zweigeltrebe, které však působilo o něco plněji a mělo také navíc lehkou kořenitou vestičku.

Ještě více mne zaujalo jakostní André, jehož polovina krátce poznala barik. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce a stopa čokolády, v těle z jemných tmavých peckovin bylo svěží a příjemně pikantní. Ideální stav očekávám tak za rok.

Z poněkud jiného soudku bylo Rulandské modré 2007 ve výběru z hroznů. Výrazněji extraktivní víno, bohaté na tmavé lesní plody ve vůni i chuti, ale ještě zřetelně mladé a pikantní. Již nyní potěší jemná vanilková a hrozinková stopa jistá elegance. Víno na svou pravou chvíli musí ještě čekat. Určitě minimálně rok, možná o pár měsíců víc!

Velkou konkurenci měl modrý pinot v jakostní Frankovce barrique. Ve vůni jednoznačné višně v čokoládě. Ve velmi pikantní chuti převládají tmavé peckoviny a jemná vanilka. Víno potřebuje uhladit, zjemnit třísloviny. Pak by mohlo velmi překvapit. Již nyní je tento velmi mladý barik určitě dobře pitelný pro milovníky frankovky.

A nebyl by to náš vinař Staňa Mádl, aby nepřipravil nějaké to překvapení. Zatímco většina dam s tvářemi jako růžičky se ještě chichotala po ohňostroji Staňových peprných výrazů, já si již pochutnával na prémii. Sylvánské zelené 2006 v pozdním sběru, barrique. Nádherně mazlivé a pikantní víno s pěkným a harmonickým tělem a lehounkou vanilkovou stopou. Vyzrálé ovoce doplňují lehké květinové a bylinné tóny. Naprostý favorit mezi bílými víny.

A další překvapení? Nakonec přišel i „beninský král“ – Martin Bagidi z Prahy. Naléval víno, prodával hostům láhve
a šířil dobrou náladu. Takže zase za rok, Staňo! A opět bez překvapení?

I tentokrát „vrcholový tým“ hodnotil:

Sylvánské zelené, barrique – 8,7 bodu (z 10 možných), Frankovka barrique – 8,6 b.,
Chardonnay – 8,5 b., Rulandské modré – 8,4 b., Ryzlink rýnský – 8,3 b., André – 8,2 b.,
Rulandské šedé – 8, 1 b., Sauvignon a Zweigeltrebe – 8 b., Tramín červený a Frankovka rosé – 7,9 b., Veltlínské zelené a Svatovavřinecké – 7,8 b. a Ryzlink vlašský – 7,7 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist