Štastné chvíle s Ampelosem

3. 12. 2008

Do třetice všeho dobrého – pochopitelně ve víně. Lukáš Kylián ze znojemského šlechtitelského vinařství Ampelos nám již potřetí předvedl ve Viničním altánu velmi vyrovnanou a kvalitní sérii vín. Letošní tucet z Ampelosu byl zdařilý, přestože šlo převážně o vína z loňské sklizně, která se ne všem moravským vinařům zcela vydařila.

Pravda, některá kabinetní vína z ročníku 2007 byla malinko tenčí v těle (Sylvánské zelené, Irsai Oliver), ale na druhé straně byla všechna „čistá“, příjemně svěží a pikantní.

Vstupní sylván, přestože měl minimální zbytkový cukru (1,7 g/l), působil v ovocně-bylinném těle až nasládle. Následující polosuché (ale na hranici suchého) Veltlínské zelené 2007 v pozdním sběru mělo ve vůni minerální a také jemné živočišné tóny. Ty se v chuti změnily v měkce ovocné a lehce kořenité (bílý pepř). Jemně nasládlé tělo bylo sice malinko tenčí, nicméně potěšilo příjemně laskající pikantností.

Kabinetní Ryzlink rýnský 2007 byl suchý, ve vůni ovocně-minerální. Chutnal velmi pikantně po kombinaci citrusů (především limetka) a lipového květu. Lehčí, ale dobře pitelný ryzlink.

Polosuchý Aurelius 2007 v pozdním sběru (také na hranici suchého) mne potěšil krásnou ovocně-muškátovou vůní (nektarinky, mandarinky) a velmi svěží a jemnou chutí po sladkých citrusech (opět delikátní mandarinka). Mít plnější tělo, byla by to opravdová bomba mezi víny z této aromatické a velmi vstřícné odrůdy.

Příjemným překvapením bylo také jakostní Rulandské šedé 2007. Suché, ovocně-minerální ve vůni i chuti, v těle lehce zakulacené a ideálně pikantní. Víno s výborným poměrem ceny a kvality.

Kabinetní Irsai Oliver 2007 byl tenčí, svěží, suchý, ve vůni i chuti lehce aromatický, v závěru s jemnou, nicméně zřetelnou hořčinkou.

Polosuchý Tramín červený 2007 v pozdním sběru se ve vůni otvíral jen pomalu, nicméně nakonec se dostavila – jemná, ale příjemná po čajových růžích. V těle lehce nasládlé, decentně aromatické a kořenité víno. Působilo měkkým a elegantním dojmem – jen mohlo být pikantnější v chuti.

Poněkud netradiční bylo další Veltlínské zelené 2007 v pozdním sběru. V tomto případě polosladké (22,5 g zbytkového cukru) víno působilo plně v zakulaceném, nasládle ovocném a jemně kořenitém těle. Poměrně extraktivní a v chuti velmi zajímavý veltlín. Ne každý však upřednostňuje tento styl.

Největší úspěch z bílým vín měl zřejmě (a možná i překvapivě) polosladký Ryzlink vlašský 2006 ve výběru z hroznů. I mne, který dává přednost suchým, maximálně polosuchým vínům, doslova uchvátila kombinace příjemné sladkosti s minerálně-ovocnou chutí. Velmi extraktivní, chuťově bohaté a elegantní víno s delším závěrem. Mazlivé a slavnostní – nejlepší z bílých!

A příjemná překvapení nás čekala i u červených vín. Hned první z nich, jakostní Modrý Portugal 2007, potěšilo bohatě ovocnou vůní a chutí (nazrálé, kompotované peckoviny). V závěru příjemně pitelného vína jsem cítil měkce hrozinkové tóny.

Ještě více mi chutnalo jakostní André 2006. Ovocná vůně (maliny, ostružiny). Pikantní v chuti plné lesního ovoce. Svěží a dobře pitelné víno za skvělou cenu.

Závěrečný Cabernet Sauvignon 2007 v pozdním sběru byl sice ještě mladý, nicméně již nyní naznačil své ambice. Společně s Ryzlinkem vlašským nejlepší víno večera. Tmavé lesní plody ve vůni i chuti. A to vše doplňováno lehkou živočišností a zřetelnou pikantností. Nadprůměrný moravský Cabernet Sauvignon, který má své nejlepší chvíle ještě před sebou. Moc rád bych ho ochutnal za rok na čtvrtém setkání s Ampelosem. Ale asi už bude vypitý…

Takto hodnotil vína z Ampelosu „vrcholový tým“:

Cabernet Sauvignon – 8,9 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský – 8,7 b., André – 8,5 b., Modrý Portugal – 8,3 b., Aurelius a Veltlínské zelené 2007 polosladké – 8 b., Ryzlink rýnský a Irsai Oliver – 7,8 b., Rulandské šedé a Tramín – 7,7 b., Veltlínské zelené 2007 polosuché – 7,5 b. a Sylvánské zelené – 7,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist