Štědrá kyselina u „třináctek” z Popic

20. 5. 2015

     Před čtyřmi lety jsme měli možnost při degustaci převážně zahraničních vín ochutnat také dva vzorky z Vinařství Gotberg. Nyní to již byla premiérová série vín z tohoto moderního vinařství v Popicích na Mikulovsku.
      Zástupce vinařství Martin Jankovič nám představil deset vín, převážně z ročníku 2013, ale také dvě o něco starší červená (2012 a 2011).
      Zahájili jsme Muškátem moravským 2013 v pozdním sběru z viniční trati Panenský kopec. Suché víno s citrusově-minerální vůní bylo v chuti šťavnaté, měkce ovocné (nazrálé citrusy) s pikantní koncovkou. Příjemný a svěží „pánský” muškát na delší pití.
      Následovalo Sylvánské zelené 2013 v pozdním sběru (viniční trať Sonberk), suché víno s vysokou kyselinou (8,3 g/l). Ve vůni přezrálé světlé ovoce s lehkými medově-máslovými tóny. V chuti ovocné, trošku kratší a velmi pikantní.
     Ze stejné viniční trati byl i Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (5 g/l) vonělo po vyzrálém světlém ovoci. V chuti světlé peckoviny s jemně minerálním „štychem”. Šťavnaté a velmi pikantní víno na delší trať s pěknou perspektivou.
      Vyšší a velmi vyrovnaný zbytkový cukr a kyselinu (9,7 a 9 g/l) mělo Chardonnay 2013 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, rovněž tak v chuti. Šťavnaté a mimořádně pikantní víno, které musí ještě dlouho ležet v láhvi, aby se „usadilo” a trošku zakulatilo. V tuto chvíli je kyselina ještě ostrá.
      Tramín červený 2013 v pozdním sběru (Sonberk) byl polosuchý. Vůně ovocně-květinová s převahou citrusů. V chuti jemně nasládlý, ovocně-květinový (opět dominující citrusy), v závěru měkce pikantní. Příjemný tramín, kterého bych si dal i více než jednu sklenku.
      Přestože nejsou podporovatelem „mýtu Pálava”, následující víno mi chutnalo z celé desítky nejvíce. Pálava 2013 ve výběru z hroznů (Panenský kopec) bylo polosladké (17,2 g/l zbytkového cukru), nicméně díky pěkné kyselině (7,3 g/l) bylo pocitově někde na úrovni polosuchého vína. Vůně jemně kořenitá, převážně ovocně-květinová. V chuti lehce nasládlé, medově-citrusové, šťavnaté a pikantní. Velmi vstřícná Pálava i pro milovníky sušších vín.
      Příjemné bylo i další polosladké víno – Rulandské šedé 2013 ve výběru z hroznů (Panenský kopec). Díky vysoké kyselině (8,1 g/l) i toto víno působilo spíše jako polosuché. Ve vůni vyzrálé jižní ovoce a jemné minerály. V chuti bohatě ovocné, šťavnaté, nasládlé a decentně minerální se zřetelně pikantní koncovkou. Toto víno čeká ještě pěkná budoucnost.
      Potěšil mne Merlot rosé 2013 v pozdním sběru (viniční trať Svidrunk). Suché růžové, žádná „bazénovka”, ale víno na delší trať a pití po celý rok. Ve vůni, která se postupně otevírá, tóny tmavých peckovin. V plnější chuti rovněž jemné třešně a višně, a také delikátní minerální stopa v delším závěru.
      Následující dvě červená byla rovněž z viniční trati Svidrunk. Frankovka 2012 ve výběru z hroznů voněla po tmavých peckovinách. V chuti identická, poměrně bohatě ovocná a jemně pikantní ve středně dlouhém závěru na patře. Příjemné víno na delší pití zrálo v nerezu, velkém sudu i v bariku.
      Finální Rulandské modré 2011 ve výběru z bobulí mne příliš nezaujalo. Ve vůni jemně kořenitá kompotovaná tmavá lesní směs. V chuti nasládlé, převládaly kořenité tmavé lesní plody. Zřetelné byly i tóny čokolády a dřeva. Vínu však chyběla jistá elegance a svěží pikantnost špičkových bobulových výběrů.
      A takto hodnotil vína z „dílny” sklepmistra vinařství Stanislava Málka na jejich premiéře ve Viničním altánu „vrcholový tým”:
Pálava 2013 – 9 bodů (z 10 možných), Frankovka 2012 – 8,9 b., Chardonnay 2013, Rulandské šedé 2013 a Rulandské modré 2011 – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2013 – 8,7 b., Merlot rosé 2013 – 8,6 b., Tramín červený 2013 a Muškát moravský 2013 – 8,5 b. a Sylvánské zelené 2013 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist