Štědrý večer – v květnu!

4. 6. 2009

Kdo nevyužil příležitost zúčastnit se ochutnávky vín Martina Šebesty ve Viničním altánu, ten může jen litovat. Již loni jsme mohli poznat velmi zajímavá vína, nyní se zcela potvrdil nesmírný talent a schopnosti mladého vinaře z Březí na Mikulovsku, a tudíž také kultivovaný styl jeho vín.

Jediné, co mu mohli vytknout „moravští fundamentalisté” z řad degustujících, byl možná trošku vyšší zbytkový cukr u několika vín. Na druhé straně Martin Šebesta dokázal tyto cukry nádherně vyvážit potřebnou kyselinou. A to dělá jeho vína nesmírně šťavnatými, a tedy nepochybně přitažlivými nejen pro zkušené, ale i běžné klienty.

Své kvality předvedlo již vstupní cuvée Harmonie. Kabinetní víno z ročníku 2008 (55 % Ryzlink vlašský, 30 % Chardonnay a 15 % Muškát moravský) bylo zdařile vyvážené, ovocně aromatické a již uhlazené. Lehce nasládlé, ale šťavnaté víno s výraznou kyselinkou v dochuti. Nebýt vstupním, nepochybně by ho naše patra ocenila ještě příznivěji.

Sauvignon 2008 byl v pozdním sběru, s vyváženým cukrem a kyselinou (6,4 a 6,7 g) a krásnou vůní a chutí vyzrálého jižního ovoce (mango, žlutý meloun). V plném těle byl příjemně pikantní, zvláště v delším závěru.

Neméně pěkně vonělo Rulandské šedé 2008 v pozdním sběru (žluté ovoce, jemné bylinné, snad i minerální tóny). V chuti nazrálé ovoce, zakulacené a jemně pikantní v dochuti. Polosuché (až téměř suché) víno působí velmi vstřícným a elegantním dojmem.

Trochu překvapivě následovalo kabinetní Zweigeltrebe rosé 2008, polosuché, ale krásně aromatické a chuťově bohaté (a pikantní) růžové víno. Dokonalá kombinace peckovin a jahod ve vůni i chuti s trochu vyšším zbytkovým cukrem (12,7 g), ale dostatečně svěží a šťavnaté.

A po něm druhé cuvée večera, kabinetní Sauvignon & Muškát moravský 2008 (70 % & 30 %), polosladké víno s 18 g zbytkového cukru. Ve vůni milá kombinace angreštu, černého rybízu a vyzrálého hroznu. V bohaté, aromatické a harmonické chuti se postupně zviditelňují také jemné muškátové tóny.

A přichází vrcholová liga mezi bílými. Nejprve pro mne „jednička“, Ryzlink vlašský 2008 v pozdním sběru z proslulé viniční trati Liščí vrch. Polosuché víno s atraktivní vůní (limentky, jemný med, minerální tóny) a bohatou chutí stejného charakteru. „Vlašák“ s velmi působivou chutí, zvláště v delším závěru, v němž se mineralita mísí se sladkým grepem. Prostě delikatesa, které odpustím i malinko vyšší cukříček!

Poslední bílé, Chardonnay 2008 v pozdním sběru, bylo ještě o něco sladší, ale díky dostatečné kyselině nebylo fádní, ale krásně pikantní a šťavnaté. Opravdu boubelaté víno již ve vůni (bohatě nazrálé ovoce, lehký máslový „štych“). V zaobleném ovocném těle bylo víno velmi plné s minerální stopou, vláčnou a výrazně pikantní dochutí. Další chuťovka!

A závěr byl opravdu ve velkém stylu. Zweigeltrebe 2007 v pozdním sběru patří k tomu lepšímu, co jsme v moravském provedení z této odrůdy ve Viničním altánu ochutnali. Vůně višňová se špetkou koření, v chuti plné a příjemně pikantní víno, velmi ovocité. A i zde byla samozřejmě zřetelná jistá kořenitost. Víno s pěkným poměrem cena/výkon!

Moravský Dornfelder začíná být fenoménem. Z Vrbice, Velkých Bílovic, Čejkovic i dalších moravských vinařských enkláv. Ten od Šebesty z Liščího vrchu je excelentní. Z ročníku 2008 v pozdním sběru, s bohatou vůní nazrálých tmavých lesních plodů, živočišných tónů a delikátního vanilkového závoje. V chuti kombinace borůvek, ostružin, višní a vanilky. Velmi extraktivní víno (32,5 g bezcukerného extraktu na litr) s jemnou minerální dochutí. Výborné již jako mladé, rozhodně skvělé bude tak za rok. Pro mne vítěz večera!

A sladká tečka-bonbonek na závěr. Rulandské modré klaret 2006 ve výběru z bobulí. Sladké víno výrazně světle oranžové barvy, velmi delikátní. Ve vůni i chuti kombinace nazrálého ovoce (peckoviny) a minerálních tónů. Pěkné kapky pro zdraví i krásu.

Těmi skončil vydařený večer s výbornými víny. A věřím, že budou rok od roku stejné, ale spíše ještě lepší. Zárukou jsou skvělé viniční trati Ořechová hora a Liščí vrch, především však vinařovy kvality. Ostatně, ochutnejte Šebestova vína!
Štědrý byl i „vrcholový tým“:

Ryzlink vlašský – 9,1 bodu (z 10 možných), Dornfelder – 9 b., Rulandské šedé – 8,9 b., Chardonnay – 8,8 b., Sauvignon – 8,7 b., Sauvignon & Muškát a Rulandské modré & Merlot – 8,6 b., Zweigeltrebe rosé – 8,5 b., Zweigeltrebe – 8,4 b. a Harmonie – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist