Stupňovaná radost z vín od Hrabalů

19. 8. 2008

Již počtvrté se představilo ve Viničním altánu velkobílovické Rodinné vinařství Hrabal, přitom dvakrát společně se svou exkluzivní „odnoží“ Coteaux Peluic. Vinařství má v Praze své fandy, kteří ani tenkrát neodcházeli z přeplněného „hlavního sálu“ zklamáni.

Již tradiční průvodce ing. Stanislav Hrabal nám představil deset vzorků (dva se značkou Coteau Peluic) a navíc „mimosoutěžní“ vstupní prémii v podobě šumivého vína Sekt Hrabal brut (cuvée Ryzlinku rýnského a vlašského), vyráběného klasickou metodou zráním v láhvi. Opravdu stylový vstup a příjemné osvěžení!

Po ovocitém a elegantním sektu nás čekal Muškát moravský 2007 v pozdním sběru. Suché víno se středně plnou muškátovou vůní a náznakem minerálních a ovocných (broskev, limetka) tónů. Víno s plnou chutí, svěží (s náznakem citrusů a meduňky) se zřetelnou hořčinkou v dochuti.

Ryzlink vlašský 2006 byl z trochu jiného soudku. Zrál totiž na jemných kvasnicích a takto „zkrášlen“ se představil v pěkném stylu nazrálého ovoce s mnohovrstevnou a pikantní chutí. Trochu mi však opět vadila lehká hořčinka v závěru tohoto suchého a pikantního vína.

Nesmírně zajímavé bylo Rulandské šedé 2007 ve výběru z hroznů. Slušně „nadupané“ víno, bohužel i alkoholem (14 %), nicméně suché, ve vůni přezrálé tropické ovoce (mango) i jemná chlebovinka, v plné, příjemně pikantní chuti, která se postupně otevírala, laskalo exotické ovoce. Nicméně víno je ještě mladé a věřím, že za rok bude mnohem elegantnější, i když ani potom nebude ideální pro delší pití. Spíše pro přípitek a další slavnostnější příležitosti.

Výš bych však zařadil následující Sauvignon 2007 v pozdním sběru, ovocité víno s lehounkou minerálností. Ve vůni náznak angreštu, možná i broskve a také s jemnou stopou černého rybízu a černého bezu. Pikantní a suché víno s identickou chutí (navíc i citrusový nádech) působilo svěžím a plným dojmem. Kratší ležení na láhvi mu určitě pomůže k hladšímu a elegantnějšímu tělu.

Opravdu velkým zážitkem (zvláště pro milovníky bohatého barikového chardonnay) bylo první ze dvou vín Vinařství Coteaux Puluic. Chardonnay 2006 v pozdním sběru, barrique, zrálo šest měsíců v dubu. Ve vůni přezralý banán, výrazná vanilka, karamel i jemný kokos.

Těšil jsem se na „bobuláč“ Sauvignon 2007 z Novosedel, ale pro mne zůstal za očekáváním. Šedesát gramů zbytkového cukru, 7 g kyselin, vůně poněkud potlačená, nedařilo se mi rozpoznat jednotlivé „komponenty“ poměrně sladké chuti. Víno se postupně otevíralo – a v závěru jsem cítil jemné citrusy. Ale opravdu jen lehounké.

První červené, Frankovka 2006 v pozdním sběru byla plná třešní a višní ve vůni i chuti. Velmi suché, řekl bych až poněkud drsné víno plné ještě neuhlazených tříslovin s dochutí po višňové pecičce. Víno ještě potřebuje uhladit, ale své milovníky si určitě najde.

Příznivý ohlas mělo jakostní Zweigeltrebe 2006 barrique. A zcela oprávněně. V pěkně výrazné vůni byly cítit tmavé lesní plody, vanilka a tóny karamelu. V identické chuti byla zřetelná kořenitost. Lehce pikantní a již nyní příjemně pitelné víno potěšilo svojí komplexností a poměrně plným tělem. A bude se ještě lepšit!

Mám slabost pro Neronet. Tento jakostní z ročníku 2007, který se jen zlehýnka dotkl dubového sudu, mne potěšil vůní i chutí „lesní směsi“, v níž vynikly především borůvky. Suché, měkce ovocité a velmi pikantní víno se již nyní hezky pije, ale nechal bych ho ještě rok válet se v láhvi. Poměrně extraktivní víno, které má v sobě živost i eleganci.

A velká pecka na závěr! Coteaux Peluic N.E.R. 2005, cuvée Neronetu a špetky Cabernetu Moravia (8 %), osloví bohatostí vůně i chuti. Voňavá kombinace borůvek, brusinek, ostružin, vanilky, kávy a čokolády. Plné, hladné až macaté tělo v sametovém županu. Po ochutnání je ho takříkajíc „plná huba“.

Krásná tečka a jednoznačně nejlepší víno večera za poněkud vyšší cenu. Loni jsem mu předpovídal pěknou budoucnost – nemýlil jsem se. Určitě se bude dále zlepšovat. A to platí, alespoň věřím, i pro další červená vína od Hrabalů z hroznů, které se ještě ani neurodily. A také sázím na jejich sekt! Ale to se uvidí zase za rok ve Viničním altánu…

Jak hodnotil tato vína „vrcholový tým“?

Coteaux Peluic N.E.R. – 9,3 bodu (z 10 možných), Coteax Peluic Chardonnay – 9 b., Zweigeltrebe – 8,9 b.,
Neronet – 8,8 b., Sauvignon, pozdní sběr – 8,7 b., Rulandské šedé – 8,4 b., Ryzlink vlašský – 8,1 b.,
Frankovka – 8 b., Muškát moravský – 7,7 b. a Sauvignon, výběr z bobulí – 6,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist