Stylově ze Sonberku

16. 6. 2010

V pořadí již třetí degustace vín z vinařství Sonberk, a.s. z Popic ve Viničním altánu přilákala rekordní návštěvu – sedm desítek hostů. Obchodní ředitelka tohoto nesmírně elegantního vinařství na Pálavě, ing. Vladimíra Mrázová, nám představila vína ze tří řad, kterým bych se neodvážil přiřadit termín „kvalitativní“. Každá je jiná, nicméně kvalita se projevuje napříč jednotlivými řadami. Ta nejdražší vína nejsou, alespoň pro mne, vždy ta nejlepší.

Každopádně všechna ochutnávaná vína (celkem deset) byla technologicky perfektně připravena, což je charakteristický rys vinařství v posledních letech. Několika však chybělo něco navíc, jakási pečeť jedinečnosti, originality. A rád bych také upozornil na poměrně nešťastné etikety u „stříbrné řady” – jsou špatně čitelné, nevýrazné a odírají se. Protože vína ze Sonberku jsou pro mne již léta citovou záležitostí, tak si trochu přísnější hodnocení mohu dovolit…

První tři vína pocházela ze „stříbrné řady“, další čtyři z řady „velký Sonberk“ a závěrečná tři patří do kategorie přírodně sladkých vín.

Vše zahájil „stříbrný“ Sauvignon 2008 v pozdním sběru, suché víno s vůní světlého ovoce (broskev, bílý rybíz) a jemných minerálních tónů. Poměrně plné, lehce zakulacené víno s broskvovo-meruňkovou chutí a se stopou bezinek v delším závěru. Vysoce kvalitní vstupní víno!

Následující Ryzlink rýnský 2008 v pozdním sběru ze stejné řady byl rozhodně jedním z nejlepších vín večera, a pokud jde o poměr cena/výkon rozhodně jednička. Víno na hranici suchého a polosuchého (8,5 g/l zbytkového cukru) s krásnou vůní nazrálého světlého ovoce a bohatých minerálních („petrolejových“) tónů. V identické chuti je dostatečně plný, šťavnatý, ale také svěží a pikantní s hezky protáhlým závěrem.

Těšil jsem se na v posledních letech tolik chválený mladý muškát ze Sonberku. A nebyl jsem zklamán. Muškát moravský 2009 v pozdním sběru s hezky vyváženým poměrem cukru a kyseliny (3 g/l a 6,5 g/l) potěšil jemnou a velmi elegantní vůní (vyzrálý hrozen, špetka bergamotu a majoránky). V těle příjemně suchý, jemně pikantní, ale zároveň delikátní v čisté dochuti bez náznaku horčinky.

Prvním „velkým Sonberkem“ bylo Rulandské šedé 2008 v pozdním sběru. Opět pěkně nastavený poměr zbytkového cukru a kyseliny (4,3 g/l a 7 g/l). Ve vůni nazrálé ovoce, snad jemná stopa medu a živočišný závoj umocněný minerálními tóny. V chuti kombinace vyzrálých broskví, meruněk a manga s animálním „štychem”. Výrazně pikantní víno, kterému bych lehce přidal na eleganci. Mnohovrstevné, ale v těle ne zcela harmonické víno. Možná až za rok.

Svým způsobem to platí i o Sauvignonu 2008 v pozdním sběru. Poměrně vysoká kyselina (8 g/l) je vyvážena jemně vyšším zbytkovým cukrem (4,4 g/l). V poměrně koncentrované vůni jsou cítit tóny nazrálého světlého ovoce (angrešt, bílý rybíz, bělomasá broskev) se stopou bezinek. V chuti identické, bohatě ovocné (v dochuti především angrešt a meruňka) s náznakem minerálů. Pěkně pitelné víno, ale dlouho vám v chuťové paměti nezůstane.

Zato Ryzlink rýnský 2008 v pozdním sběru je „velký“ nejen podle názvu řady, v níž je zařazen. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,3 g/l) a mnohovrstevnou vůní, ve které vyniká hodně nazrálé světlé ovoce, ale také kombinace živočišných a lehce minerálních tónů („olejová“ stopa). V identickém těle je ryzlink velmi pikantní, šťavnatý s bohatou dochutí, v níž nemizí příjemná minerálnost. Rozhodně nejlepší ze suchých vín, která jsme na této degustaci ochutnali.

Posledním vínem z „velké“ řady byl Tramín 2008 v pozdním sběru. Neformálně polosuché víno s poněkud vyšším alkoholem (13,5 %), nesmírně delikátní ve vůni i chuti. V jemném a elegantním aroma převládaly pomerančové tóny s náznakem čajových růží. V těle plné, decentně pikantní víno se stopou kandovaných citrusů s převahou pomerančové kůry. Krásně klouzavé a uhlazené víno, které vás příjemně uklidní.

Ze tří sladkých vín jsem nejvíce očekával od Pálava 2008 ve výběru z hroznů, ale překvapivě mne nejvíce uchvátil až závěrečný Sauvignon. Polosladká Pálava měla poněkud vyšší alkohol (14 %) a malinko nevýraznou vůni i chuť. Převládalo vyzrálé ovoce (broskev), v těle nasládlé, zakulacené a měkce ovocné. Jen lehká muškátové stopa v pikantní dochuti. Víno mne moc nezaujalo.

Naopak Rulandské šedé 2007 ve výběru z cibéb, mimořádně sladké (223 g/l zbytkového cukru), ale také příjemně pikantní (8,4 g/l kyselin) víno. V koncentrované vůni a chuti cítíme med, sladké citrusy a botrytické tóny. Krásné a noblesní víno pro mimořádně slavnostní příležitosti. Taková ambrosie!

Závěrečný Sauvignon 2007 ve výběru z bobulí (102 g/l zbytkového cukru a 8 g/l kyselin) je stejně krásný ve vůni i chuti jako předchozí „šedivka“, ale také mnohem živější a pikantnější. Ve vůni cítíme med, sladké broskve, květiny i tóny černého rybízu. V těle velmi ovocité víno s medovou a lehce bylinnou stopou v dlouhé dochuti. Krásně pikantní, sladké, ale živé víno k velkému potěšení s jednou či dvěma sklenkami. Pěkná tečka za večerem s fajnovými vína z Pálavy. A díky vínům i paní Vladimíře jsme s jistou noblesou přežili přes dvě hodiny v nabitém „hlavním sále“. Takže díky do „chrámu vína“ v Popicích!

A ještě hodnocení „vrcholového týmu“, jehož ostatní členové byli občas o něco přísnější než já:

Sauvignon 2007 a Rulandské šedé 2007 – 9,1 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2008 („velký Sonberk“) a Pálava 2008 – 8,9 b., Ryzlink rýnský 2008 („stříbrný Sonberk“) a Tramín 2008 – 8,7 b., Sauvignon 2008 („velký Sonberk“) – 8,5 b., Sauvignon 2008 („stříbrný Sonberk“) a Rulandské šedé 2008 – 8,4 b., Muškát moravský 2009 – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist