Suchá i sladká nadílka od Rauše

17. 10. 2014

      Velmi zajímavou premiéru měla ve Viničním altánu vína z menšího mikulovského Vinařství Rauš. Za přítomnosti a „pod kontrolou” vrchního technologa vinařství Miroslava Rauše nám sommelier a pomocný technolog vinařství Lukáš Polišenský v rychlém sledu představil třináct vín z ročníků 2011 až 2013.   Ochutnali jsme osm bílých vín, dva klarety, dvě červená a na závěr „ledovku” z odrůdy Chardonnay. Velmi zajímavou premiéru měla ve Viničním altánu vína z menšího mikulovského Vinařství Rauš. Za přítomnosti a „pod kontrolou” vrchního technologa vinařství Miroslava Rauše nám sommelier a pomocný technolog vinařství Lukáš Polišenský
      Vstupním vínem byl Zweigeltrebe klaret 2013 v pozdním sběru. Zřetelně suché víno s jemnou vůní tmavých peckovin, kterou však poněkud překrýval výrazný živočišný „štych”. V chuti již byly ovocné tóny výraznější, postupně zmizel i živočišný „smrádek”. Tělo mělo víno poměrně šťavnaté, dochuť pak delší a velmi pikantní. Aromatika však byla pro víno jistým handicapem.
      Následovalo Rulandské šedé 2013 v pozdním sběru. Vonělo po světlých peckovinách z jihu. Stejně tak chutnalo, navíc s přídavkem citrusů. Svěží a pikantní víno ze známé viniční trati Nad Nesytem. Počkal bych si ještě pár měsíců, ale již nyní může mnohé milovníky sušších vín zřetelně oslovit.
      Neméně pikantní, ale o něco méně šťavnaté byl Chardonnay 2013 v pozdním sběru. Ve vůni světlé ovoce s náznakem limetky. V chuti identické, velmi svěží s bohatou kyselinkou v závěru na patře. Také hrozny tohoto vína se urodily na vinici Nad Nesytem.
      Příjemné, i když trošku atypické, bylo Veltlínské zelené 2013 v pozdním sběru. Další zřetelně suché víno, jen s trochu vyšším zbytkovým cukrem (4,5 g/l). Ve vůni světlé ovoce (jablko, broskev, ryngle) s přídavkem květin a bylin. V chuti bělomasá broskev ve středu plodu kolem pecky. V chuti šťavnaté a pikantní. Hrozny pocházely z viniční trati Sonberk v Popicích.
      Rulandské bílé 2013 v pozdním sběru bylo již polosuché (9,3 g/l zbytkového cukru). Ve vůni hodně nazrálé světlé peckoviny, jižní ovoce a trocha květin. V chuti opět bohaté na jižní ovoce, tělo šťavnaté, téměř mazlivé se závanem medu v pikantním závěru.
      Pro mne nejlepším klasickým bílým vínem večera bylo Chardonnay 2013 ve výběru z hroznů, polosladké víno z viniční trati Nad Nesytem v Sedleci. V bohaté a příjemné vůni bylo cítit nazrálé světlé ovoce, především citrusy, ale také jemná stopa medu a sladké kukuřice. V chuti plné, šťavnaté s vyváženým zbytkovým cukrem a kyselinou. V pikantním závěru jsem cítil lehký minerální závan.
      Mezi bílá vína se vklínil druhý klaret z odrůdy Zweigeltrebe, tentokrát ročník 2012 ve výběru z hroznů. Polosladké víno s jemnou vůní tmavých peckovin. V chuti zřetelně nasládlé, ovocně-minerální, plné, jen méně pikantní.
      A následovala další bílá, výrazně sladší víny. Nejprve Neuburské 2012 ve výběru z hroznů. Polosladké víno (22,1 g/l zbytkového cukru) s vůní zralého jablka a květin. V chuti nasládlé jablko a bělomasá broskev. Kulaté víno s jemnou pecičkovou hořčinkou v lehce pikantním závěru.
      Rulandské šedé 2012 ve výběru z hroznů bylo ještě o něco sladší (25,4 g/l zbytkového cukru). Vůně mazlivě ovocná s převahou nazrálých jižních plodů. V chuti sladší, ovocné s lehce minerálními a medovými tóny.
      Tramín červený 2012 byl rovněž polosladký, jen s o něco menším zbytkovým cukrem (19,6 g/l) a nižší kyselinou (4,9 g/l), ale s vyšším alkoholem (14 %). Vůně klasicky tramínová (jemné citrusy, exotické liči). V chuti zřetelně nasládlý, ovocně-květinový (přezrálé citrusy), v koncovce jen vzdáleně pikantní.
      Prvním ze dvou červených vín bylo Rulandské modré 2012 ve výběru z hroznů. Výrazně suché víno s příjemnou vůní lehce kořenité tmavé lesní směsi. V chuti již vyzrálé, jemné s lehounkou stopou čokolády v závěru na patře. Toto víno nepochybně čeká ještě pěkná budoucnost v láhvi.
      Poněkud mne zaskočil Alibernet 2011 ve výběru z hroznů. A nejen svým „”vysokým přívlastkem“, ale především barvou a chutí, které se spíše blížily vyzrálému modrému pinotu. Barva světlejší s jemnými nahnědlými odstíny. Ve vůni kombinace vyzrálejších lesních plodů a tmavých peckovin. V chuti lesní ovoce, tělo uhlazené, jen lehounce kořenité se zřetelně pikantní koncovkou. Pro mne poněkud atypický Alibernet.
      A na závěr excelentní sladká tečka v podobě ledového Chardonnay 2011. Nižší alkohol (9,1 %), 181,3 g/l zbytkového cukru a 7,3 g/l kyselin. Vůně jemná, ovocně-minerální (citrusy) s tóny medu. V chuti sladké citrusy, poměrně svěží tělo s pikantním závěrem.
      Byl to bohatý večer se zajímavými víny, zkušeným vinařem a jeho temperamentním spolupracovníkem. Potěšila mne zvláště sušší mladá vína, která si však zaslouží ještě nějaký čas odpočívat, aby vyrostla do větší krásy. Tady doporučuji trpělivost!
      A na tom se shodl i početně poněkud oslabený „vrcholový tým”. Zde je jeho hodnocení:
Chardonnay 2011, ledové víno a Chardonnay 2013, výběr z hroznů – 8,9 bodu, Rulandské modré 2012 a Rulandské bílé 2013 – 8,8 b., Veltlínské zelené 2013 a Neuburské 2012 – 8,7 b, Rulandské šedé 2013, Chardonnay 2013, pozdní sběr a Tramín červený 2012 – 8,6 b., Alibernet 2011 a Rulandské šedé 2012 – 8,5 b., Zweigeltrebe klaret 2012 – 8,4 b. a Zweigeltrebe klaret 2013 – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist