Sv. Martin přišel v červnu

7. 7. 2016

     Radim Osička z velkobílovického Vinařství U sv. Martina vyslal do Viničního altánu tentokrát svého syna (a pomocníka ve sklepě Tomáše), který je zároveň sklepmistrem v Rodinném vinařství Pavel Binder z Rakvic.
      Tomáš Osička nám představil jedenáct vín, všechna z ročníku 2015. A byla to opravdu vyrovnaná sestava osmi červených, jednoho růžového a dvou červených vín.
      Vstupním bylo kabinetní Veltlínské zelené. Suché víno s ovocně-minerální vůní. V ovocné chuti (světlé peckoviny) bylo šťavnaté a pikantní s jemným mandlovým ocáskem.
      Kabinetní Sylvánské zelené bylo rovněž suché s vyšším zbytkovým cukrem, vyrovnaným s kyselinou (6 g/l a 6,4 g/l). Vůně ovocně-květinová s jemnou mineralitou. Chuť ovocná, malinko nasládlá a zakulacená. Poměrně šťavnaté, ale uhlazené víno bylo v závěru měkce pikantní.
      Sauvignon v pozdním sběr byl formálně ještě suchý (8,1 g/l zbytkového cukru, 6,8 g/l kyselin). Vůně spíše lehčí, ovocná s lehounkým dotykem černého bezu. Lehce nasládlá chuť byla ovocná se stopou černého bezu a černého rybízu. V závěru bylo víno měkce pikantní.
      A ještě jedno suché bílé víno – Chardonnay v pozdním sběru. Příjemná vůně nazrálého světlého ovoce. Také chuť byla bohatě ovocitá. Tělo pikantní s náznakem máslových tónů.
      Po jižním ovoci vonělo lehce polosuché Rulandské šedé v pozdním sběru. Broskve, žlutý meloun či ananas jsme cítil i v nasládlé a šťavnaté chuti. V závěru bylo víno lehce pikantní, ale na můj vkus bylo málo živé.
      Opravdu velmi pěkná byla Pálava v pozdním sběru. Polosuché víno s citrusově-květinovou vůní. Ve šťavnaté a lehce nasládlé chuti nabídla především citrusy s lehkou převahou grepu.
      O malinko níž bych zařadil polosladký Tramín červený v pozdním sběru. Ve vůni ovocně-květinový, stejně tak v nasládlé, šťavnaté a pikantní chuti.
      Druhá Pálava, tentokrát ve výběru z hroznů, byla možná ještě o něco delikátnější než ta v pozdním sběru. Nicméně polosladké víno (19,6 g/l zbytkového cukru) už bylo pro mé chuťové buňky poněkud sladké. Vůně výraznější, ovocně-květinová. Stejně tak o poznání sladší chuť, v níž malinko dominoval grep. Šťavnaté tělo nabídlo poměrně delší dochuť.
Polosuchá Frankovka rosé v pozdním sběru voněla po jahodách ve smetanovém jogurtu. Tělo plné (jahodový kompot), šťavnaté, jen lehce nasládlé s pikantním ocáskem.
      Prvním červeným byl Modrý Portugal, zemské víno s příjemnou vůní po tmavých peckovinách. Lehčí, ovocité víno (třešně, višně) na delší pití.
      A na závěr pěkné Cuvée Martin v pozdním sběru z odrůd Frankovka a Merlot. Ve vůni bohatě tmavých peckovin, ale také stopa kůže a čokolády. V bohatší chuti tmavé ovoce s dotykem kůže a čokolády. Víno zrálo tři měsíce v použitém barikovém sudu (třetí plnění).
      A jak vína hodnotil početně jen lehce oslabený „vrcholový tým”? Takto:
Tramín červený 2015 a Pálava 2015, výběr z hroznů – 8,9 bodu (z 10 možných), Frankovka rosé 2015 a Pálava 2015, pozdní sběr – 8,8 b., Chardonnay 2015 a Cuvée Martin 2015 – 8,7 b., Modrý Portugal 2015 – 8,6 b., Rulandské šedé 2015 a Sauvignon 2015 – 8,5 b. a Veltlínské zelené 2014 – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist