Svátek mladých vín

7. 12. 2018

     Také letos jsem vybral symbolickou „jedenáctku” vzorků, a to z celkové nabídky téměř dvaceti vín, která Viniční altán letos nabídl. A jako loni v 11 hodin a 11 minut jsme ochutnali první čtyři mladá vína, ale ani jedno z těch, která jsme degustovali večer. Večer jsme ochutnali sedm   Svatomartinských a čtyři mladá vína, která pocházela z osmi moravských vinařství. Sedm bílých, tři růžová a jedno červené.
      Proti loňsku se mi zdálo (a ochutnal jsem ještě další mladá vína), že kvalita vín byla o malinko vyšší, i když se u bílých vín zřejmě dokyselovalo.
      Ze čtyř degustovaných vín z odrůdy Müller-Thurgau mi nejvíce chutnalo mladé z Vinařství Vinařství Libor Veverka (Čejkovice). Zdálo se mi, že mělo nejblíže ke klasické ročníkové „milerce”.
      Ze dvou svatomartinských z odrůdy Muškát moravský bylo vstřícnější víno Vladimíra Tetura z Velkých Bílovic s jemnou ovocně-muškátovou vůní a chutí, v níž byl navíc zřetelný výrazný dotyk citrusů.
      Kapitolou samou o sobě bylo Svatomartinské Veltlínské červené rané z Vinařství František Mádl ve Velkých Bílovicích. Ovocně-květinové víno, šťavnaté a pikantní s lehounkou citrusovou hořčinkou v závěru na patře. Příjemné zpestření večera.
      Stejně jako loni, také letos jsme ochutnali tři „roséčka”, a každé v trochu odlišném stylu. Nejvíce mne oslovilo Svatomartinské Svatovavřinecké rosé z Nového vinařství v Drnholci. Víno vonělo po lesní směsi s převahou malin. V sušší chuti výrazná lesní směs, šťavnatá a měkce pikantní.
      O závěr se postaralo červené víno z Vinařství Petr Bíza v Čejkovicích, konkrétně svatomartinský Modrý Portugal. V příjemné vůni jsem cítil výrazné tmavé peckoviny. V uhlazené chuti opět tmavé peckoviny, možná trošku lehčí, ale velmi vstřícné včetně lehounce pikantní koncovky.
Letošní mladá a Svatomartinská vína, alespoň ta, která jsem ochutnal, splnila mé očekávání. A na některých jsem si vysloveně pochutnal. Bylo to například Zweigetrebe rosé z Vinařství Vladimíra Tetura či Modrý Portugal klaret z Vinařství Kubík, obě z Velkých Bílovic.

Kompletní večerní ochutnávka:

1) Müller-Thurgau, Svatomartinské (Vinařství Kubík) – 8,6 b.
2) Müller-Thurgau, mladé víno (Vinařství Libor Veverka) – 8,7 b.
3) Müller Thurgau, Svatomartinské (Vinařství Petr Bíza) – 8,6 b.
4) Martin bílý, mladé víno (Vinařství Hanzel) – 8,5 b.
5) Veltlínské červené rané, Svatomartinské (Vinařství František Mádl) – 8,6 b.
6) Muškát Moravský, Svatomartinské (Vinařství Vladimír Tetur) – 8,7 b.
7)Muškát moravský, Svatomartinské (Vinařství František Mádl) – 8,4 b.
8) Svatovavřinecké rosé, Svatomartinské (Nové vinařství) – 8,7 b.
9) Martin růžový, mladé víno (Vinařství Hanzel) – 8,5 b.
10) Mladá Lahoferka, mladé víno, (Vinařství Lahofer) – 8,6 b.
11) Modrý Portugal, Svatomartinské (Vinařství Petr Bíza) – 8,6 b.

„Vrcholový tým”, početně velmi oslabený, vína nehodnotil. Stejně jako loni jsem vína z této velmi vyrovnané jedenáctky bodoval sám.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist