Tak chutná chilská kvalita!

4. 9. 2013

      „Duo Productos Latinos” – Josef Uhlík a Rodrigo Schmidt – nám představilo desítku chilských vín z vinařství Casa Millaman a Viňa Teillery, a jako bonbonek na závěr originální projekt čtyř chilských enologů s názvem Nesco. Počínaje čtvrtým vzorkem jsme si užívali opravdovou kvalitu. Prostě vysoký zážitek pro naše chuťové pohárky, navíc většinou s pěkným poměrem cena/výkon!
      První trojice vín Campero z vinařství Casa Millaman byla jakýmsi zavíňovacím předstupněm pro následující organické produkty Viňa Teillery.
Vstupní Campero Chardonnay 2011 bylo nekomplikované ovocné víno s jemnými minerálními tóny ve vůni i chuti. Středně pikantní chardonnay s o něco kratším závěrem.
      Obdobný charakter mělo Campero Rosado 2012 z odrůd Syrah a Cabernet Sauvignon (50/50). Ve vůni jemné peckoviny a špetka minerálů. V chuti tmavé ovoce v decentním minerálním kabátku s pikantním, nicméně nepříliš dlouhým závěrem.
      O něco bohatší bylo Campero Carmenére 2010. Ve vůni kořenité tmavé ovoce se stopou zelené papriky. V chuti opět kořenité tmavé ovoce, náznak kůže, tělo o něco hutnější, ale chyběla mu elegance a delší stopa na patře.
      Velmi jsem si oblíbil Teillery Sauvignon Blanc. Nyní to byl ročník 2010 s vůní vyzrálých citrusů a závanem černého rybízu. V těle ovocně-minerální (citrusy, broskev), šťavnatý a pikantní s delší dochutí. Sauvignon Blanc z oblasti Casablanca, která je bílými víny pověstná.
      Teillery Merlot 2008 nebyl typem vína mého srdce. Zdálo se mi, že po více než pěti letech již začíná sestupovat z vrcholu. Ve vůni přezrálé, džemovité tmavé ovoce a stopa čokolády. Stejně tak v chuti, kde byly navíc tóny kůže a toho, co nazývám „”bakelitem. Vínu již chyběla svěží ovocnost.
      Ta rozhodně nescházela vínu Teillery Cabernet Sauvignon 2011. Ve vůni výrazné tmavé ovoce a jemná živočišná stopa. V chuti opět bohatě ovocný s jemným náznakem kůže v uhlazeném závěru s lehounkou pikantností.
      Neméně zdařilé bylo Teillery Carmenére 2010 s vůní tmavého ovoce, černého rybízu a jemné zelené papriky. V těle plné, uhlazené, opět tmavé ovoce se stopou čokolády a s ještě zřetelným tříslem. Velmi bohaté víno.
Ještě vyšší řadu zastupovalo víno Teillery Syrah Reserva 2009. Velmi pěkná vůně (borůvky, ostružiny, čokoláda) a neméně bohatá, velmi ovocitá chuť.   Opět tmavá lesní směs, čokoláda, dochuť měkce pikantní s jemnými tříslovinami. Víno se blíží svému vrcholu.
      Stejně atraktivní bylo pro mne víno Teillery Grand Reserva 2008. Plná vůně vyzrálého tmavého ovoce se stopou černého rybízu. Chuť bohatá, výrazně ovocná, již uhlazená se sladkými a jemnými tříslovinami. Víno zrálo 18 měsíců s bariku z francouzského dubu.
      A na závěr originální víno, „dítě” čtyř spřátelených chilských enologů, vyrobené ve vinařství Sociedad Agricola Cuatro vinos Ltda. v limitované edici 5600 lahví. Nesco Red Blend 2009 je na běžném trhu téměř nedostupné. Cuvée odrůd Syrah (54 %), Cabernet Sauvignon (35 %), Petit Verdot (6,5 %) a    Cabernet Franc (4,5 %) zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského a amerického dubu. Přestože polovina členů „vrcholového týmu” o malinko víc preferovala předchozí Cabernet Sauvignon, pro mne to byla jednička večera. Víno mi připomínalo bohatá vína z jižní Francie, zvláště špičku v Langedocu.   A to zvláště zřetelnými tóny středomořských bylin a koření. V mnohovrstevné vůni bylo především kořenité tmavé ovoce, stopa kůže a čokolády. Stejně tak v chuti, kde převládala jemně kořenitá tmavá lesní směs a zřetelné tóny bylin. Víno je ještě pikantní a nabízí pomalu sládnoucí třísloviny. Vím jeho krásnou budoucnost v řádu několika let.
      A po atraktivní vinné tečce ještě celkové hodnocení ochutnávaných vín „vrcholovým týmem”:
      Teillery Grand Reserva Cabernet Sauvignon – 9,2 bodu (z 10 možných), Nesco Red Blend – 9,1 b., Teillery Reserva Syrah – 9 b., Teillery Carmenére – 8,9 b., Teillery Cabernet Sauvignon 8,8 b., Teillery Sauvignon Blanc – 8,7 b., Teillery Merlot – 8,5 b., Campero Carmenére 7,9 b., Campero Rosado – 7,8 b. a Campero Chardonnay – 7,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist